اشکان زهرایی: در "اتاق برق" آثاری را نمایش دادیم که لازم نیست در گالری نمایش داده شوند / هنر تجربی به گالری احتیاج ندارد

بازدید: 1

تاریخ: 1397/7/20

ساعت: 14:23


مدیر هنری "اتاق برق" گفت: در جوامع توسعه یافته راه‌های مختلفی برای ارائه‌ آثار و پروژه‌های هنری وجود دارد.

اشکان زهرایی: در "اتاق برق" آثاری را نمایش دادیم که لازم نیست در گالری نمایش داده شوند / هنر تجربی به گالری احتیاج ندارد

سرویس تجسمی هنرآنلاین: "اتاق برق" نام فضایی است که در مدت فعالیت خود به معرفی هنرمندانی کم‌تر شناخته‌شده و ارائه آثار هنری آنها پرداخت. این مجموعه که با حمایت زیرزمین دستان به فعالیت می‌پرداخت، در مدتی در حدود ۱۴ ماه، پنجاه پروژه را به نمایش درآورد و آخرین نمایشگاه خود را هفته گذشته به پایان رساند. 

اشکان زهرایی مدیر هنری این مجموعه درباره نحوه آغاز فعالیت "اتاق برق" گفت: چند سال از همکاری من با هرمز همتیان، مدیر زیرزمین دستان می‌گذرد و در این مدت کارهای متفاوتی را تجربه کرده‌ایم. چند سال پیش پروژه‌هایی خارج از فضای زیرزمین دستان داشتیم که نام آنها را "بیرون از دستان" گذاشتیم. این پروژه‌ها به شکل پاپ‌آپ در فضایی بیرون از گالری انجام می‌شد و کارهایی مثل "قنادی شیرین" در یک قنادی در آستانه تخریب شکل گرفت و یا مدتی در فروشگاه‌های خالی مجموعه‌ سام سنتر به اجرای رویدادها و نمایش آثار پرداختیم.

او درباره نحوه شکل‌گیری اتاق برق گفت: همراه با هرمز همتیان، همیشه به دنبال فضایی بودیم که بتوانیم در آن پروژه‌های کوچک تجربی را اجرا کنیم و در عین حال همیشه در دسترس ما باشد که بتوانیم برای آن برنامه‌ریزی کنیم. سرانجام بخشی از ساختمان وی کافه که در واقع اتاق کنترل برق و انبار آن مجموعه بود به ما پیشنهاد شد و تصمیم گرفتیم بخشی از آن را که ویترینی به سوی خیابان داشت برای کار خود آماده کنیم تا عابران بتوانند از بیرون هم آثار را ببینند.

زهرایی ادامه داد: این کار را با الهام از پروژه‌های تجربی که در تهران یا کشورهای دیگر دیده بودیم انجام دادیم و برنامه‌ریزی فشرده‌ای داشتیم تا آثار بیشترین تعداد هنرمندان را در کمترین زمان نمایش دهیم. در این مسیر از اتفاقات متعددی الهام گرفتیم، مانند نمایشگاه‌های گالری طراحان آزاد که پروژه‌های تجربی‌تری نسبت به گالری‌های دیگر برگزار می‌کرد، پروژه‌های گالری ۱۳ خیابان ونک، برنامه‌های تجربی‌تر گالری امکان و راهنمایی‌های افراد مختلف برای ما بسیار مفید بود.

او درباره نحوه انتخاب هنرمندان گفت: در طول سال‌هایی که به عنوان نویسنده، کیوریتور و هنرمند تجسمی کار کرده‌ام با افراد زیادی آشنا شده‌ام که می‌گفتند پروژه‌های تجربی دارند که نمی‌دانند کجا باید آنها را اجرا کنند. بنابراین با آنها تماس گرفتم و افراد دیگری را هم دعوت کردیم تا در نهایت 50 پروژه انتخاب شد. بسیاری از هنرمندانی که با آن‌ها کار کردیم تا به حال آثار این‌چنینی خود را نمایش نداده بودند و این نمایشگاه‌ها فرصتی شد که آثار متنوعی در ژانرها و ایده‌های مختلف به نمایش درآید و فرصتی برای ارتباط افراد و یادگیری از یکدیگر ایجاد شود.

زهرایی با اشاره به تفاوت محل نمایش آثار تجربی با سایر آثار هنری گفت: در کشور ما معمولا اولین فکر افراد پس از خلق اثر هنری این است که باید به گالری مراجعه کنند، اما این عجله‌ای است که فایده ندارد و در جوامع توسعه یافته راه‌های مختلفی برای ارائه‌ آثار و پروژه‌ها وجود دارد. ما قصد داشتیم کاری کنیم که به هنرمندان بگوییم شما با داشتن یک اتاق کوچک و نمایش یک کار تمیز می‌توانید مخاطب خود را جلب کنید. کافیست چند هنرمند با هم استودیویی را ایجاد کنند و کار خود را آنجا نمایش دهند، حتی اگر هم از این کار به نتیجه نرسند، نباید امکان تجربه کردن را از خود بگیرند.

زهرایی ادامه داد: در ایران گالری نقش مرکزی و کلیدی در فضای هنر پیدا کرده است و اشتباه هنرمندان این است که فکر می‌کنند از ابتدا باید به گالری مراجعه کنند، در حالی که گالری در مرحله‌ای کاربرد دارد که هنرمند آمادگی رعشه‌ تجاری‌تر اثر خود را دارد. هنرمند می‌تواند ابتدا آثار خود را به اطرافیان، به هنرمندان و کیوریتورها نشان دهد و به استودیوی افراد مختلف سر بزند تا بعد از طی این پروسه به گالری برسد. در این مرحله هم بهتر است یک گالری پیدا کند که با آن هماهنگی داشته باشد و بتواند با آن کار کند.

زهرایی افزود: جذابیت "اتاق برق" برای من این بود که در این فضا آثاری را نمایش دادیم که اصلا لازم نیست در گالری نمایش داده شوند. بخش مهم کار گالری تلاش برای فروش اثر هنری و درآمدزایی است، اما فضاهای تجربی معمولا با حمایت افراد یا نهادها به وجود می‌آیند و در نتیجه تلاشی برای فروش آثار نمی‌شود. هرچند که تعدادی از آثار ارائه شده در اتاق برق مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و خریداری شدند، اما باز هم قیمت‌های پایین و در دسترس برای آنها درنظر گرفته شد. با پایان فعالیت اتاق برق، هم‌اکنون تمرکز ما روی انتشار کتابی درباره این مکان است که تمام پروژه‌ها به صورت کامل و با جزییات معرفی شوند و روند کار تشریح شود.

 

موارد مشابه


موضوعات داغ امروز


عربستان سیاسی دونالد ترامپ جالب و دیدنی جمال خاشقچی سرباز عکس نوشته عکس پروفایل موسیقی و هنرهای تجسمی سرباز وظیفه چشمه آب گرم کویر لوت معمر قذاف کویر شهداد رضا امیر یار احمدی حرمسرای قذافی مسقطی ساده مسقطی لوزی شکل بهت قول میدم همسرم دوست دارم زن خوشگلم عکس نوشته برای همسر عکس نوشته زن وهمسرم عکس نوشته عاشقانه برای خودم و همسر عکس نوشته عشقولانه همسرانه عکس نوشته همسرم دوستت دارم عكس نوشته اربعن عكس نوشته اربعن حسن عكس نوشته اربعن حسن در عكس نوشته درباره پیاده رو اربعن عكس نوشته ها اربعن عکس پزوفایل حال خراب عکس حال خراب برای پروفایل عکس دلتنگی عکس نوشته حال خراب ای دوست دلم گرفته عکس نوشته حال خراب تاوان عشق عکس نوشته حال خراب تو چرا دیگه بازنگشتی عکس نوشته حال خراب تو یادت نیست عکس نوشته حال خراب چمدان دست تو ترس به چشمان من عکس نوشته حال خراب دل تنگ و نم بارون عکس نوشته حال خراب دل شکستی عکس نوشته حال خراب دلتنگت میشم عکس نوشته حال خراب دلتنگم حضورتو نیاز دارم عکس نوشته حال خراب دلتنگم و با هیچکس عکس نوشته حال خراب دلم عمیقا واسه تو تنگ شده عکس نوشته حال خراب شب های دلتنگی عکس نوشته حال خراب کاش یادت مثل خودت رفتنی بود عکس نوشته حال خراب مگر میشود بی نهایت دوست داشت عکس نوشته حال خراب نگران من نباش عکس نوشته حال خراب هی معرفتت این بود متن حال خراب قطعه ای از بهشت در کرمان روستای سیرچ شهداد روستا سرچ كرمان روستای سیرچ درایران روستای سیرچ کجاست روستای سیرچ روستای سیرچ استان کرمان روستای سیرچ در کرمان روستای سیرچ در استان کرمان روستایی سیرچ کرمان روستای سیرچ search قطعه ای از بهشت باید هم اینگونه باشد قطعه ای از بهشتعلی محمد کریمخانی-حسان قطعه ای از بهشت قطعه ای از بهشت کربلا قطعه ای از بهشت فیلم قطعه ای از بهشت در آغوش مشهد است قطعه ای از بهشت اسرایل قطعه ای از بهشت زهرا قطعه ای از بهشت در ایران قطعه ای از بهشت در مسجدالنبی جاذبه های گردشگری کرمانشاه با آدرس جاذبه های گردشگری کرمان ماهان جاذبه های گردشگری کرمان کجاست جاذبه های گردشگری کرمانشاه با عکس جاذبه های گردشگری کرمانشاه جاذبه های گردشگری کرمان با عکس جاذبه های گردشگری کرمانشاه همراه با عکس جاذبه های گردشگری کرمانشاه ویکی پدیا جاذبه های گردشگری کرمان جاذبه های گردشگری کرمانشاهعکس شهداد کرمان کویر کرمان انجمن مجسمهسازان هنرمندان عکس نوشته برای عوض شدن آدما عکس نوشته ناکس متن آدمی که عوض میشه عكس داشتن سه خواهر و عكس داشتن من لاقت مخاد عكس نوشته غرت و ب غرت عکس در مورد غیرت عکس نوشته در مورد غیرت متن در مورد عیرت متن غیرت پاییز برای عشق پروفایل حالم بد پسرانه پروفایل حالم بد هست دخترانه عکس نوشته حال بد عکس نوشته دختر بد حال متن حالم بد هست