ایستادگی در برابر صربستان!

منبع: فرارو

بازدید: 3

تاریخ: 1397/7/20

ساعت: 12:47


بیش از هزار پناهنده ایرانی اکنون در این کشور شرق اروپایی به سر می‌برند که هزینه‌های جاری آنان نیز بر دوش دولت است و بر این کشور که اقتصاد مناسبی ندارد، فشار وارد می‌آورد. اکنون دولت صربستان با اجبار به روادید گرفتن گردشگران ایرانی، از فشارهای بیشتر در آینده پیشگیری کرده است.

ایستادگی در برابر صربستان!

فرارو- امیر هاشمی مقدم؛ به تازگی خبری تلخ در رسانه‌های نه تنها ایران، بلکه دیگر کشورها نیز منتشر شده مبنی بر اینکه صربستان دیگر به گردشگران ایرانی بدون روادید اجازه سفر به این کشور را نمی‌دهد.

واقعیت این است که در یکسال گذشته که روادید برای گردشگران ایرانی برداشته شده بود نیز، انتقادهای زیادی از سوی برخی رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی به این تصمیم وارد شد. چرا که شمار زیادی از گردشگران ایرانی یا می‌خواستند از آنجا به کشورهای اروپایی بروند و یا اینکه در همانجا درخواست پناهندگی می‌دادند.

بیش از هزار پناهنده ایرانی اکنون در این کشور شرق اروپایی به سر می‌برند که هزینه‌های جاری آنان نیز بر دوش دولت است و بر این کشور که اقتصاد مناسبی ندارد، فشار وارد می‌آورد. اکنون دولت صربستان با اجبار به روادید گرفتن گردشگران ایرانی، از فشارهای بیشتر در آینده پیشگیری کرده است. چنین تصمیمی از چند سو برای‌مان بسیار بد است:

نخست از همه، تصویر ما و گردشگران‌مان در جهان خدشه‌دارتر می‌شود. حتی اگر کشور دیگری به این می‌اندیشید که برای جذب گردشگران ایرانی، روادید را بردارد، اکنون که وضعیت صربستان را دیده، از اندیشیدن بیشتر در این باره دست کشیده است.

دوم، کشورهایی که تاکنون گردشگران ایرانی را بدون روادید می‌پذیرفتند هم، ممکن است در این قاعده بازاندیشی کنند. البته و شوربختانه بیشتر این کشورها یا ناشناخته‌اند (همچون میکرونزی) یا آنچنان از ایران دور و دسترسی به آنها آنچنان گران است که تنها شمار بسیار اندکی از ایرانیان ممکن است فکر سفر به آنجا به سرشان خطور کند (همچون نیکاراگوئه، اکوادور، دومینیکا، زیمبابوه و...). اما اندک کشورهایی همچون ترکیه، گرجستان، ارمنستان و... هنوز بدون نیاز به روادید در دسترس ایرانیان و مورد توجه آنان است. موج پناهندگی ایرانیان به کشورها اگر به همین شیوه ادامه یابد، دیر یا زود شرایط سفر به آنها را هم دشوارتر خواهد کرد.

سوم، بهانه‌هایی که برخی از ایرانیان برای پناهندگی اعلام می‌کند، می‌تواند نگاه کلی به ایرانیان را تغییر دهد. نگارنده دست‌کم در ترکیه موج پناهندگان ایرانی‌ای را می‌بیند که دارند نگاه ترکیه‌ای‌ها به ایران را دگرگون می‌کنند. تاکنون به دلیل حضور سالانه میلیونها گردشگر ایرانی که برای اقتصاد این کشور مهم بود، ترکیه‌ای‌ها به ایرانیان احترام می‌گذاشتند (برخلاف چیزی که گاهی در شبکه‌های اجتماعی به‌واسطه پخش یک کلیپ و... گفته می‌شود). اما در چند ماه گذشته حضور پناهندگان ایرانی در این کشور بسیار گسترده‌تر شده که بسیاری از این افراد، با بهانه‌هایی همچون همجنس‌گرایی یا تغییر دین به اینجا می‌آیند. این در حالی است که ترکیه کشوری به شدت مذهبی است (برخلاف باور برخی از ایرانیان) و به همجنس‌گرایی یا خروج از دین اسلام، به هیچ وجه روی خوش نشان نمی‌دهد. بسیاری از همجنس‌گرایان در این کشور به طرز فجیعی کشته می‌شوند.

چهارم، ادعاهای بسیاری از ایرانیان برای دریافت پناهندگی باعث می‌شود چهره‌ای بسیار تاریک از ایران نزد دیگران ساخته شود. چند ماه پیش در یادداشتی دیگر نوشته بودم که چگونه یک دختر و پسر ایرانی که قرار بود از ترکیه دیپورت شوند، ادعا کردند چون دست پسر خالکوبی دارد و دختر هم حجابش را برداشته، اگر به ایران باز گردانده شوند اعدام خواهند شد. شوربختانه رسانه‌های ترکیه هم این ادعاها را باور کرد و بسیاری از مردم ترکیه خواهان نگه داشتن این دو در کشورشان شدند. رایزنی فرهنگی ایران هم در این میان تنها تماشاگر بود و هیچ واکنشی به این ادعا نشان نداد.

پنجم، تلاش ایرانیان برای خروج از کشور دارد به گزینه‌های پایین‌تری می‌رسد. زمانی بود که ایرانیان تنها به فکر مهاجرت یا پناهندگی در امریکا بودند. بعد به کشورهای اروپای غربی رسید. بعد اروپای مرکزی و شرقی. و اکنون دارد محدود به کشورهای همسایه‌ای همچون ترکیه و گرجستان می‌شود که حقیقتا روزگاری آرزوی رسیدن به سطح توسعه ایران را داشتند.

همه اینها را نوشتم تا دوباره به سهم خودم به مسئولین یادآوری کنم در اندیشه‌های‌شان بازنگری کنند. می‌پذیریم که برخی از ایرانیانی که درخواست پناهندگی به کشورهای دیگر می‌دهند، چه در ایران باشند و چه در کشورهای دیگر، مایه سرافکندگی ایران هستند، اما همه‌شان اینگونه نیستند. بسیاری از کسانی که این روزها می‌بینم به دنبال مهاجرت یا پناهندگی‌اند، حقیقتا انسان‌های شریفی هستند. گاهی کسانی از من شرایط اقامت یا پناهندگی در ترکیه را می‌پرسند که اصلا به فکرم خطور نمی‌کرد آنها هم روزی بخواهند از ایران بروند.

واقعا نمی‌دانم مسئولینی که همیشه در برابر انتقاداتی که به اشتباهات داخلی‌شان می‌شود، از «ایستادگی» ایرانیان در برابر استکبار و... سخن می‌گویند، چقدر خودشان به این شعارها باور دارند. اما این را می‌دانم که ایستادگی ایرانیان یک بخش مهم دیگر هم دارد که مسئولین نمی‌بینند: ایستادگی از شب تا صبح جلوی درب سفارتخانه‌ها؛ ایستادگی جلوی دفاتر سازمان ملل در کشورهایی همچون ترکیه؛ ایستادگی جلوی صرافی‌ها برای تبدیل پول خانه و زندگی‌ای که فروخته‌اند تا دلارش کنند و بروند از این کشور.

موارد مشابه


موضوعات داغ امروز


عربستان سیاسی دونالد ترامپ جالب و دیدنی جمال خاشقچی سرباز عکس نوشته عکس پروفایل موسیقی و هنرهای تجسمی سرباز وظیفه چشمه آب گرم کویر لوت معمر قذاف کویر شهداد رضا امیر یار احمدی حرمسرای قذافی مسقطی ساده مسقطی لوزی شکل بهت قول میدم همسرم دوست دارم زن خوشگلم عکس نوشته برای همسر عکس نوشته زن وهمسرم عکس نوشته عاشقانه برای خودم و همسر عکس نوشته عشقولانه همسرانه عکس نوشته همسرم دوستت دارم عكس نوشته اربعن عكس نوشته اربعن حسن عكس نوشته اربعن حسن در عكس نوشته درباره پیاده رو اربعن عكس نوشته ها اربعن عکس پزوفایل حال خراب عکس حال خراب برای پروفایل عکس دلتنگی عکس نوشته حال خراب ای دوست دلم گرفته عکس نوشته حال خراب تاوان عشق عکس نوشته حال خراب تو چرا دیگه بازنگشتی عکس نوشته حال خراب تو یادت نیست عکس نوشته حال خراب چمدان دست تو ترس به چشمان من عکس نوشته حال خراب دل تنگ و نم بارون عکس نوشته حال خراب دل شکستی عکس نوشته حال خراب دلتنگت میشم عکس نوشته حال خراب دلتنگم حضورتو نیاز دارم عکس نوشته حال خراب دلتنگم و با هیچکس عکس نوشته حال خراب دلم عمیقا واسه تو تنگ شده عکس نوشته حال خراب شب های دلتنگی عکس نوشته حال خراب کاش یادت مثل خودت رفتنی بود عکس نوشته حال خراب مگر میشود بی نهایت دوست داشت عکس نوشته حال خراب نگران من نباش عکس نوشته حال خراب هی معرفتت این بود متن حال خراب قطعه ای از بهشت در کرمان روستای سیرچ شهداد روستا سرچ كرمان روستای سیرچ درایران روستای سیرچ کجاست روستای سیرچ روستای سیرچ استان کرمان روستای سیرچ در کرمان روستای سیرچ در استان کرمان روستایی سیرچ کرمان روستای سیرچ search قطعه ای از بهشت باید هم اینگونه باشد قطعه ای از بهشتعلی محمد کریمخانی-حسان قطعه ای از بهشت قطعه ای از بهشت کربلا قطعه ای از بهشت فیلم قطعه ای از بهشت در آغوش مشهد است قطعه ای از بهشت اسرایل قطعه ای از بهشت زهرا قطعه ای از بهشت در ایران قطعه ای از بهشت در مسجدالنبی جاذبه های گردشگری کرمانشاه با آدرس جاذبه های گردشگری کرمان ماهان جاذبه های گردشگری کرمان کجاست جاذبه های گردشگری کرمانشاه با عکس جاذبه های گردشگری کرمانشاه جاذبه های گردشگری کرمان با عکس جاذبه های گردشگری کرمانشاه همراه با عکس جاذبه های گردشگری کرمانشاه ویکی پدیا جاذبه های گردشگری کرمان جاذبه های گردشگری کرمانشاهعکس شهداد کرمان کویر کرمان انجمن مجسمهسازان هنرمندان عکس نوشته برای عوض شدن آدما عکس نوشته ناکس متن آدمی که عوض میشه عكس داشتن سه خواهر و عكس داشتن من لاقت مخاد عكس نوشته غرت و ب غرت عکس در مورد غیرت عکس نوشته در مورد غیرت متن در مورد عیرت متن غیرت پاییز برای عشق پروفایل حالم بد پسرانه پروفایل حالم بد هست دخترانه عکس نوشته حال بد عکس نوشته دختر بد حال متن حالم بد هست