برکناری وزیر دادگستری آمریکا پیامی برای دمکرات های پیروز

برکناری وزیر دادگستری آمریکا پیامی برای دمکرات های پیروز


بازدید: 17

تاریخ: 1397/8/18

ساعت: 01:17


به گزارش خبرنگار ایرنا، یک روز پس از انتخابات میان دوره ای آمریکا که ناظران انتخاباتی آن را به دلیل سیاست های دو قطبی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، بی سابقه دانستند و حضور مردم را نشانه ای از مخالفت با آن توصیف کردند، چهل و پنجمین میهمان کاخ سفید، جف سشنز وزیر دادگستری خود را برکنار کرد.
این اقدام پس از آن صورت گرفت که ترامپ در نمایش افتخارات خود برای پیروزی اندک جمهوریخواهان در سنای آمریکا و دستمایه قراردادن آن برای برتری و محبوبیت خود، با سوالات متعدد خبرنگاران درباره تبانی یا دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 که او در آن پیروز شده بود، مواجه شد.
این سوالات در کنار پرسش های مربوط به سیاست های مهاجرتی، باعث شد تا خشم ترامپ که می گوید هنر معامله را بهتر از هرکسی دیگر می داند، برانگیخته شود و آتش آن به سرعت دامان دادستان کل ایالات متحده را گرفت.
البته نباید فراموش کرد که مساله تغییر سشنز به ماه ها پیش بر می گردد، و ترامپ ماه ها با جملاتی همچون ابراز ناامیدی از دادستانی کل و اینکه باید دید در انتخابات چه پیش می آید، ناکارآمدی سشنز را به رخ کشیده است و سرانجام ترامپ تصمیم خود را گرفت. جان کلی رئیس دفتر وی با فراخواندن سشنز به او گفت که ترامپ می خواهد دیگر نباشی.
نخستین انتقاد ترامپ به زمانی برمی گردد که سشنز خود را از تحقیقات اف بی آی درباره دخالت روسیه در انتخابات 2016 نجات داد و وقتی که با انتقاد دمکرات ها مبنی بر ارتباط او با سفیر پیشین روسیه مطرح شد، در ماه مارس 2017، اختیارات خود را در این پرونده از خود سلب کرد.
ترامپ در ژولای 2017 گفت او نباید خود را از این مساله بلافاصله پس از اینکه مسئولیت وزارت دادگستری را برعهده گرفت، خلاص می کرد و اگر او می خواست چنین کاری کند، پیشتر باید می گفت.
پیش از دادستانی کل، سشنز سناتور بازنشسته ضد مهاجرتی ایالت آلاباما بود و در مبارزات انتخاباتی ترامپ، نخستین سناتوری بود که از این نامزد ناشناخته جمهوریخواهان حمایت کرد.
وزیر معزول دادگستری در کمپین های تبلیغاتی ترامپ گفته بود، این فقط یک فعالیت انتخاباتی نیست، این یک جنبش است.
با این حال، برکناری سشنز از دخالت در تحقیقات بازرس مولر که نزدیک به یکسال و نیم است درباره پرونده دخالت روسیه، کار می کند و منجر به برکناری برخی نزدیکان ترامپ شده است، این نگرانی را در بین دمکرات ها ایجاد کرده که در روند این تحقیقات خللی ایجاد شود.
نانسی پلوسی رهبر اکثریت دمکرات ها در مجلس نمایندگان، این اقدام ترامپ را تلاشی رسوا برای پایان دادن یا جلوگیری از تحقیقات مولر دانست و البته برخی سناتورهای جمهوریخواه هم گفته اند که این تحقیقات نباید متوقف شود.
چاک شومر رهبر اقلیت دمکرات ها در سنای آمریکا هم گفته است که ترامپ می خواهد با اخراج سشنز، مساله ای را مخفی نگهدارد.
از طرفی ترامپ بارها در روز گذشته و پس از انتخابات میان دوره ای کنگره تهدید کرده است که اگر دمکرات ها بخواهند در برنامه های او خلل ایجاد کنند راه خود را خواهد رفت و مقابله به مثل می کند.
شاید حذف سشنز و حذف های بعدی که جیمز متیس وزیر دفاع فعلی احتمالا یکی از آن ها خواهد بود، پیام روشنی به مجلس نمایندگان با اکثریت دمکرات است که ترامپ هر کسی را که بر سر راه او قرار بگیرند، حذف خواهد کرد.
گفته می شود ترامپ برای جایگزینی سشنز افرادی را همچون کریس کریستی دادستان پیشین 56 ساله نیوجرسی، پام باندی 52 ساله که دادستان فلوریدا که از دوستان قدیمی ترامپ است؛ لیندسی گراهام 63 ساله که سناتور جمهوریخواه از کارولینای جنوبی است و رودی جولیانی مشاور حقوقی فعلی ترامپ و شهردار پیشین نیویورک انتخاب خواهد کرد.
البته اسامی دیگری هم مطرح است که باید منتظر ماند و دید که ترامپ کار خود را با کدام یک از اینها پیش خواهد برد اما گراهام چند روز پیش در یک گفت و گوی کوتاه با شبکه خبری ان بی سی گفت اصلا برای پذیرش چنین مسئولیتی تمایل ندارد.
اروپام*1429

موارد مشابه


موضوعات داغ امروز


اخبار حوادث دلار خودرو قتل جامعه فیلم سازمان ملل فضای مجازی تصادف بازار ارز جاده نیروی انتظامی سازمان ملل متحد وزیر گرگان محمد شریعتمداری نوزاد سرماخوردگی مسلمان دستگاه قضایی هتل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی عفونت روستا گلستان سازمان تامین اجتماعی آزار و اذیت شناسایی و دستگیر استان گلستان مدیرعامل بازار طلا مجازات حکم اعدام حادثه رانندگی وزیر کار دار وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی وزیر تعاون سوئیس شهادت امام حسن عسکری امام حسن عسکری مرگ نوزاد حوادث گلستان اخبار گلستان شهادت امام عسکری آخرین لحظات متن تسلیت شهادت امام حسن عسکری پبام تسلیت شهادت امام حسن عسکری پیامک تسلیت شهادت امام حسن عسکری عکس تسلیت شهادت امام حسن عسکری امام حسن عسکری زندگینامه امام حسن عسکری عکس شهادت عسکری شهادت امام عسکری علیه السلام شهادت امام عسکری تسلیت شهادت امام عسکری مداحی شهادت امام عسکری تعطیل است شهادت امام عسکری پیامک شهادت امام عسکری ع شهادت امامدحسن عسکری شهادت امام عسکری شعر متن تسلیت شهادت علی متن تسلیت شهادت شهید متن تسلیت شهادت شهید مدافع حرم متن تسلیت شهادت امیرالمومنین متن تسلیت شهادت فاطمه متن تسلیت شهادت مدافع حرم تصادف شریعتمداری سانحه رانندگی برای وزیر کار جاده غربی مرکز گلستان عکس ماشین تصادف کرده وزیرکار خبر تصادف وزی خبر تصادف وزیر کار دلار و سیکه سیستم ایمنی بدن نوزادان

به روایت تصویر


به روایت ویدئو