تقوا نیاز جامعه امروز است/ افرادی که مخالف شفاف سازی هستند، بهره هایی از عدم شفافیت می برند

منبع: حوزه

بازدید: 12

تاریخ: 1397/8/18

ساعت: 15:41


حوزه/ نماینده ولی فقیه در استان فارس تقوا را نیاز ضروری جامعه امروز دانست و گفت: تقوا وجود ندارد که همه چیز در جامعه به هم می ریزد و الا هنگامی که می خواهند کشوری را تحریم کنند خود آنان می گویند نمی شود نفت آنان را نخرید، بنابراین مشکل آن است که فردی که امکانات به دستش می آید از کوچکترین کارشناس در اداره تا آن فردی که وارد رده عالی اجرایی کشور می شود باید از خداوند بترسد و مال بندگان خداوند را ضایع نکند.

تقوا نیاز جامعه امروز است/ افرادی که مخالف شفاف سازی هستند، بهره هایی از عدم شفافیت می برند

به گزارش خبرگزاری«حوزه» از شیراز، حجت الاسلام والمسلمین لطف الله دژکام، ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد، تقوا را کلید سعادت دنیا و آخرت همه انسان ها دانست و اظهار داشت: اگر انسان توانست خداوند را بشناسد، تقوا نیز شکل می گیرد.

وی افزود: حضرت علی(ع) در خطبه ۱۹۸ نهج البلاغه می فرماید خداوند صدای تمام حیوانات در بیابان ها را می شنود و همان خداوند می داند کدام بنده در خلوت گناهی مرتکب می شود، همچنین آمد و شد تمام ماهی ها در دریاها را می داند، همه موج های دریا را می شمارد و به حرکت آن ها آگاه است، از این رو امیرالمومنین (ع) انسان ها را به تقوا توصیه می کند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه مشکل جامعه ارز و نخریدن نفت نیست، تصریح کرد: تقوا وجود ندارد که همه چیز در جامعه به هم می ریزد و الا هنگامی که می خواهند کشوری را تحریم کنند خود آنان می گویند نمی شود نفت آنان را نخرید، بنابراین مشکل آن است که فردی که امکانات به دستش می آید از کوچکترین کارشناس در اداره تا آن فردی که وارد رده عالی اجرایی کشور می شود باید از خداوند بترسد و مال بندگان خداوند را ضایع نکند.

وی ادامه داد: نباید عده ای آن قدر بخورند تا هنگامی که قوه قضاییه می خواهد اختلاس آنان را بگوید نتوانیم رقمش را بنویسیم و نه عده ای هم به نان شب محتاج شوند، کارشناسی که این ها را امضا می کند و می داند چه ظلمی به مردم می شود آیا جواب ندارد، تقوا نیاز جامعه ما است اگر می خواهیم تمدن اسلامی بسازیم باید بر مدار تقوا شکل بگیرد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس به مشکلات ترافیکی و پارکینگ وسایل نقلیه اطراف حرم‌ مطهر شاهچراغ(ع) عنوان کرد: شهرداری و سایر نهادهای مرتبط برای مشکلات پارکینگ چاره ای بی اندیشند آنچه که لازم بوده یک عزم ملی است اگر اینجا سومین حرم اهل بیت(ع)  است باید از شخص وزیر مسکن آغاز شود تا این موضوع هدایت و از سوی ایشان حمایت شود و مدیران استانی نیز نیازها را منتقل کنند و به آنچه دستور می رسد عمل شود نه دست به روی دست گذاشته شود.
 
وی وقف را یکی از سنت های دینی ارزشمند دانست و ابراز کرد: اعتماد مردم باید به هزینه های موقوفات افزایش یابد، همچنین موقوفات نیز باید احیا شود.

حجت الاسلام والمسلمین دژکام با اشاره به روایتی از امام رضا(ع) عنوان کرد: هیچ بندی از بندگان خدا ایمان خود را کامل نمی کند مگر اینکه سه خصلت را داشته باشد، نخست اینکه مومن باید دین شناس باشد چرا که اگر به دین شناسی لطمه ای وارد شد ایمان نیز مورد لطمه قرار می گیرد، بنابراین تفقه در دین هرچه اوج بگیرد ایمان انسان کامل تر می شود.

وی با بیان اینکه اگر می خواهید تمدن اسلامی بسازید باید آگاهی به دین را افزایش دهید، تصریح کرد: دانش آموز ۱۲ سال در جمهوری اسلامی درس خوانده و دیپلم گرفته است اما احکام شرعی و قرائت قرآن بلد نیست این مشکل را آموزش پرورش باید حل کند.

امام جمعه شیراز به مشکلات معیشتی اشاره و خاطرنشان کرد: «حسن التقدیر فی المعیشه» به معنای  این است که برنامه ریزی برای مسائلی اقتصادی داشته باشیم چیزی که امروز ضعف آن را احساس می کنیم.

وی تاکید کرد: حدود هشت سال مقام معظم رهبری شعار سال را پیرامون اقتصاد قرار داد است اما آنچه که اجرا شده در مراکز اجرایی اصلا به این سو نبوده است، دولت با تصمیماتی باید پیرامون این موضوع گرفته می شد که جرات نکردند، توقع ما از دولت این است که تصمیمات جدی را بگیرند و پای آن بایستند.

حجت الاسلام والمسلمین دژکام شفاف سازی در بودجه سرانه کشور را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: بودجه ای که  قرار است در مجلس مورد بررسی قرار گیرد باید واضح و شفاف سازی شود تا مردم از آن اطلاع داشته باشند و مورد سواستفاده قرار نگیرد، دعوایی که بین نمایندگان پیش می آید به دلیل عدم شفاف سازی وضع بودجه است.

وی ادامه داد: توقع ما از مجلس و معاونت برنامه بودجه سرانه مردم را مشخص کنند تا مورد سواستفاده قرار نگیرد همچنین ممکن است مورد سوظن قرار گیرد که منافع شخصی داشته باشد، فردی که چند میلیارد هزینه می کند تا وارد مجلس شود آیا برای حقوق گرفتن است، افرادی که مخالف شفاف سازی هستند بهره هایی از عدم شفافیت می برند.

موارد مشابه


به روایت تصویر


به روایت ویدئو