توطئه مشترک ریاض و تل‌آویو برای حذف حق بازگشت فلسطینیان - تسنیم | نیوز پارسی

توطئه مشترک ریاض و تل‌آویو برای حذف حق بازگشت فلسطینیان

منبع: تسنیم

بازدید: 23

تاریخ: 1397/8/18

ساعت: 17:37


یک رسانه خارجی از توافق رژیم صهیونیستی و عربستان برای حذف حق بازگشت پناهندگان فلسطینی به سرزمین تاریخی خود خبر داد.

توطئه مشترک ریاض و تل‌آویو برای حذف حق بازگشت فلسطینیان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سایت میدل ایست آی در گزارشی نوشت که عربستان مانع آن شده است تا یک میلیون و پانصد هزار فلسطینی‌ دارای گذرنامه  موقت اردنی، مناسک حج و عمره را به جا آورند.

این اقدام به عنوان بخشی از سیاست جدید عربستان برای توقف صدور روادید حج تمتع و عمره برای فلسطینی ها در اردن، لبنان و قدس شرقی است. این امر اخیرا شامل فلسطینی های ساکن اراضی اشغالی و کسانی که مدارک سفر موقت صادر شده از اردن یا لبنان دارند، شده است. این سیاست از 12 سپتامبر اجرایی شده است.

براساس این گزارش، سیاست عربستان روی دو میلیون و 940 هزار فلسطینی در شماری از کشورها تاثیر می گذارد که نمی توانند هرگونه مدرک دیگری برای سفر به دست آورند تا با آن اجازه یابند تا برای ادای مناسک حج به عربستان بروند.

در این گزارش آمده است: بسیاری از مدیران کاروان ها در اراضی اشغالی و قدس شرقی و اردن تایید کردند که وزارت اوقاف و مقدسات اسلامی اردن به آنها اطلاع داده است که سفارت عربستان در امان از ما خواسته است که هیچ گونه درخواستی برای دریافت روادید از طرف هر شخصی که می خواهد با گذرنامه موقت اردنی به مکه مکرمه سفر کند، ارائه نکنند.

یک منبع اردنی آگاه از امور دیپلماتیک در کشورش به میدل ایست آی گفت: این تصمیم عربستان بخشی از توافقنامه دوجانبه ای با اسرائیل برای پایان دادن به "هویت فلسطینی و حق بازگشت پناهندگان است".

وی افزود: "عربستان به اردن برای اعطای تابعیت به پناهندگان فلسطینی در اردن و فلسطینی های ساکن بخش شرقی قدس و فلسطینی هایی که هم اکنون اسرائیل (فلسطین اشغالی) هستند، فشار می آورد. نظیر این امر می تواند در لبنان اتفاق بیفتد. بعد از آن، مشکل پناهندگان فلسطینی وجود نخواهد داشت".

این منبع گفت: "همه اینها بخشی از توافق دوجانبه بین اسرائیل و عربستان است، اما اردن اعطای تابعیت به فلسطینی ها را نمی پذیرد.. این سیاستی است که روی هر شهروند عرب و مسلمانی که حق عبادت دارد، تاثیر منفی می گذارد".

نمایندگان پارلمان اردن به سایت میدل ایست آی گفتند: اردن از سال 1978 میلادی برای شهروندان فلسطینی در اراضی اشغالی و کسانی که تحت اداره نظامی اسرائیل بعد از جنگ سال 1948 میلادی قرار دارند، مدارک موقت سفر صادر می کند.

سعود ابومحفوظ عضو پارلمان اردن گفت که آنها از وزیر کشور اردن و وزیر اوقاف خواسته اند تا کمیته ای را برای مذاکره درباره تغییر سیاست عربستان به ریاض اعزام کنند و از ملک سلمان شاه سعودی بخواهند که در این زمینه دخالت کند.

وی گفت: "این تصمیم بر هر عرب و مسلمان تاثیر می گذارد. ما از سال گذشه شکایت هایی در این زمینه شنیدیم. تعجب کردیم که نزدیک به 200 شرکت گردشگری در اردن قادر به صدور ویزای الکترونی برای حج عمره از طریق سفارت عربستان برای فلسطینی ها نیستند".

یحیح السعود دیگر نماینده پارلمان اردن گفت که آنها خواهان دیدار با خالد بن فیصل سفیر عربستان در امان شده اند، اما هنوز زمانی برای آن تعیین نشده است.

وی افزود: فشارهایی به اردن وجود دارد و سعودی ها می گویند که تنها افراد دارای گذرنامه دائمی می توانند روادید حج تمتع و عمره دریافت کنند.

برپایه این گزارش، برخی رسانه های فلسطینی وعربی این اقدام عربستان را با طرح سازش آمریکایی معامله قرن مرتبط می دانند. گفته هایی نیز مطرح است که آمریکا برای حمایت از عربستان به منظور اتخاذ اقداماتی که می تواند به حذف حق بازگشت پناهندگان فلسطینی کمک کند، تلاش کرده است.

به نوشته روزنامه صهیونیستی هاآرتص، ممنوعیت جدید عربستان در زمینه اعطای روادید به شهروندان فلسطینی ساکن اراضی اشغالی " با هدف بررسی امکان سفر به طور مستقیم مسلمانان ساکن اسرائیل (اراضی اشغالی) به عربستان به عنوان بخشی از روابط رو به افزایش بین اسرائیل و عربستان صورت می گیرد".

یسرائیل کاتس وزیر امنیت رژیم صهیونیستی ستایش از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارت این کشور از تل آویو به شهر اشغالی قدس گفت که اقامت دائمی پناهندگان فلسطینی در اردن، سوریه، لبنان و عراق "راه حل خوبی خواهد بود".موضوعات داغ امروز


پرسپولیس بازی مجلس شورای اسلامی رژیم صهیونیستی فیلم عربستان سعودی علی لاریجانی تیم فوتبال پرسپولیس پرسپولیس تهران علی مطهری شکر پکن دانلود فیلم علی علیپور دانلود آهنگ جدید دانلود فیلم با لینک مستقیم دلالان دانلود فیلم های دوبله فارسی با لینک مستقیم دانلود فیلم های دوبله فارسی دانلود موزیک جدید دانلود فیلم های جدید با دوبله فارسی دانلود فیلم دوبله فارسی 720P دانلود فیلم دوبله فارسی 1080P دانلود فیلم دوبله فارسی دانلود آهنگ ایرانی دانلود موزیک ایرانی تیم فوتبال پدیده حاجی دلیگانی فریدون جیرانی العین امارات قاچاق دام IMDB دوبله فارسی سوگل طهماسبی ساخت سریال دنیای بازیگران تزیپی لیونی First Man دانلود با لینک مستقیم رایگان آموزش سوئیچ بین صدای فارسی و انگلیسی پایتخت 6 دانلود صوت بصورت جداگانه کنیست فیلم First Man لیگ امارات گاریدو جشن تولد لاکچری دل دل دانلود فیلم First Man 2018 با زیرنویس فارسی دانلود فیلم First Man 2018 با لینک مستقیم ماورایی بیوگرافی پانیذ برزعلی تصاویر پانیذ برزعلی مصاحبه با پانیذ برزعلی سریال پایتخت 6 First Man 2018 خلاصه داستان First Man دانلود First Man دانلود دوبله فارسی فیلم First Man 2018 دانلود دوبله فارسی فیلم نخستین انسان دانلود رایگان فیلم First Man 2018 دانلود زیرنویس فارسی فیلم First Man 2018 دانلود فیلم First Man 2018 دانلود فیلم First Man دوبله فارسی دانلود فیلم First Man دوبله فارسی با کیفیت 720 دانلود فیلم First Man دوبله فارسی بدون سانسور دانلود کاورFirst Man دوبله فارسی فیلم نخستین انسان عکسهای فیلم First Man کاور First Man Psychokinesis Psychokinesis 2018 خلاصه داستان Psychokinesis دانلود Psychokinesis دانلود دوبله فارسی فیلم Psychokinesis 2018 دانلود دوبله فارسی فیلم قدرت ذهنی دانلود رایگان فیلم Psychokinesis 2018 دانلود زیرنویس فارسی فیلم Psychokinesis 2018 دانلود فیلم Psychokinesis 2018 دانلود فیلم Psychokinesis 2018 با زیرنویس فارسی دانلود فیلم Psychokinesis 2018 با لینک مستقیم دانلود فیلم Psychokinesis دوبله فارسی دانلود فیلم Psychokinesis دوبله فارسی با کیفیت 720 دانلود فیلم Psychokinesis دوبله فارسی بدون سانسور دانلود کاورPsychokinesis دوبله فارسی فیلم قدرت ذهنی عکسهای فیلم Psychokinesis فیلم Psychokinesis کاور Psychokinesis بیوگرافی پانیذ برزعلی تصاویرپانیذ برزعلی زندگینامه پانیذ برزعلی عکس های پانیذ برزعلی فیلم شناسی پانیذ برزعلی گفتگو با پانیذ برزعلی پانیذ برزعلی در سریال گرگ و میش عکس های جدید پانیذ برزعلی تصاویر جدید پانیذ برزعلی تعبیر وارونه یک رویا محسن لرستانی دانلود آهنگ محسن لرستانی دل دل

به روایت تصویر


به روایت ویدئو