روشی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی - شفا آنلاین | نیوز پارسی

روشی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی

بازدید: 28

تاریخ: 1397/9/15

ساعت: 00:36


ویروس آنکولیتیک، ویروسی است که سلو‌ل‌های سرطانی را هدف قرار داده و وارد آنها می‌شود و با استفاده از سازوکار سلول‌ها، به تکثیر و گسترش خود می‌پردازد. این ویروس موجب تخریب تومورهای سرطانی از درون‌شان شده و به بافت‌های سالم اطراف آن صدمه‌ای نمی‌زند

روشی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی

شفا آنلاین>سلامت>دانشمندان دانشگاه آکسفورد بریتانیا قصد دارند با استفاده از ویروس‌های آنکولیتیک (Oncolytic) و محدود کردن گلوکز، به سلول‌های سرطانی حمله کرده و آنها را از بین ببرند.

به گزارش شفا آنلاین: ویروس آنکولیتیک، ویروسی است که سلو‌ل‌های سرطانی >را هدف قرار داده و وارد آنها می‌شود و با استفاده از سازوکار سلول‌ها، به تکثیر و گسترش خود می‌پردازد. این ویروس موجب تخریب تومورهای سرطانی از درون‌شان شده و به بافت‌های سالم اطراف آن صدمه‌ای نمی‌زند. همچنین بررسی‌ها نشان داده است که اگر جلوی رسیدن گلوکز به سلول‌های سرطانی گرفته شود، توانایی آنها در سوخت‌وساز تغییر کرده و قدرت ویروس آنکولیتیک افزایش می‌یابد.

محققان دانشگاه آکسفورد با استفاده از سلول‌های سرطانی تخمدان، ریه و روده بزرگ موش‌های مبتلا به سرطان، به بررسی عملکرد این روش درمانی پرداختند. آنها گفتند که وقتی مقدار قند در دسترس سلول‌های سرطانی را محدود کردند، ویروس‌های آنکولیتیک در حمله به سلول‌های سرطانی بهتر و موثرتر بودند.

منبع انرژی تمام سلول‌ها، گلوکز است. سلول‌های معمولی از نیروگاه‌های درونی به نام میتوکندری استفاده کرده و گلوکز را به واحدهای انرژی شیمیایی تبدیل می‌کنند. اما سلول‌های سرطانی برای اینکه نیاز فراوان‌شان به انرژی را تامین کنند، فرایند سوخت‌وساز گلوکز سریع‌تری دارند و این امر بدون دخالت میتوکندری صورت می‌گیرد. به این فرایند، اثر واربورگ می‌گویند. بنابراین دانشمندان درصدد تولید داروهایی هستند که جلوی این نوع سوخت‌وساز گلوکز در سلول‌های سرطانی را بگیرد و در عین حال سلول‌های سالم بتوانند انرژی مورد نیاز خود را تولید کنند.

ویروس‌های آنکولیتیک نسبت به داروهای بررسی‌شده، یک مزیت دارد و آن این است که آنها وارد سلول‌های سرطانی شده و به مرور زمان درون این سلول‌ها افزایش می‌یابند. اما داروهای فعلی درمان سرطان، پس از مدتی از مقدارشان کم می‌شود و در نتیجه اثربخشی خود را از دست می‌دهند. همچنین هرچه گلوکز کمتری در محیط باشد، ویروس‌های آنکولیتیک، قوی‌تر می‌شوند و به سلول‌های سرطانی بیشتر حمله کرده و می‌توانند سریع‌تر تکثیر شوند. از آنجایی‌که سلول‌های سرطانی به سرعت گلوکز مصرف می‌کنند، نسبت به داروهایی که قند مصرفی آنها را هدف قرار می‌دهند، حساس هستند و در برابر آنها نمی‌توانند مقاومت کنند.

 محققان آکسفورد امیدوارند با استفاده از ویروس‌های آنکولیتیک، انواع سرطان‌ها را بهتر از گذشته درمان کنند.مدیکال نیوزتودیمطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


اخبار حوادث عکس فیلم پلیس سرقت تورم مواد مخدر زندان FATF گوشت امام خمینی خودکشی دانلود گوشت قرمز جوان پژو مرد آپارتمان رامبد جوان دستگیر ضرب و شتم بزرگراه نوجوان حسین شریعتمداری تبریک جدید نوشهر لغو پاسخ ولنتاین ممنوعه دلگرم دانلود سریال ایرانی جسد سوخته اصفهانی مهندس پرداخت و دانلود با لینک مستقیم پدر شدن هشتگ خاله سوسکه امیرحسین آرمان امیر پورکیان مفقودی ایربگ روز مهندس سارق جوان سریال هشتگ خاله سوسکه پیکان وانت دانلود سریال هشتگ خاله سوسکه دانلود رایگان سریال ممنوعه email protected دانلود هشتگ خاله سوسکه زمان پخش سریال هشتگ خاله سوسکه تبریک روز مهندس پیام روز مهندس سایت سریال ممنوعه اس ام اس تبریک روز مهندس mamnooeseries طلاق رامبد و نگار دو زن جوان دانلود قسمت ششم ممنوعه روز مهندس مبارک بارداری نگار دانلود قسمت 5 پنجم سریال هشتگ خاله سوسکه دانلود قسمت 5 هشتگ خاله سوسکه دانلود قسمت پنج سریال هشتگ خاله سوسکه قسمت 5 سریال هشتگ خاله سوسکه قسمت پنج سریال هشتگ خاله سوسکه آموزش درست کردن ماهی نمدی فانتزی برای عید نوروز بیش از ۲۰ الگوی خوک نمدی و نمونه‌های گیفت و عروسک Mamnooe Series S02E06 دانلود سریال ممنوعه 2 قسمت 6 دانلود سریال ممنوعه 2 قسمت ششم دانلود فصل دوم سریال ممنوعه قسمت ششم دانلود قسمت 6 سریال ممنوعه دانلود قسمت 6 ممنوعه 2 قسمت ۶ از فصل دوم ممنوعه قسمت 6 ممنوعه ممنوعه قسمت 6 فصل 2 تحت بازجویی FATF توصیه دوستان یا دستور دشمنان

به روایت تصویر


به روایت ویدئو