ضرورت گسترش همکاری کانون پرورش فکری و سازمان میراث فرهنگی

منبع: ایسنا

بازدید: 2

تاریخ: 1397/7/20

ساعت: 13:20


ضرورت گسترش همکاری کانون پرورش فکری و سازمان میراث فرهنگی

به گزارش ایسنا، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، علی‌اصغر مونسان در جریان بازدید از نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک با بیان این‌که کانون پرورش فکری از قدیم مرکز رشد و پرورش کودک ‌و نوجوان است، گفت: سازمان میراث فرهنگی در آینده باید مشارکت بیش‌تری در برگزاری برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک با کانون داشته باشد.

او با بیان این‌که در روزهای گذشته سازمان میراث فرهنگی در کاخ‌موزه‌ی سعدآباد نمایشگاهی با موضوع روز جهانی "کودک" برپا کرده است، افزود: این کارها بهتر است به صورت مشترک و در همکاری با کانون برگزار شود. هرچند برای این همکاری دیر نشده است، چون در این کاخ‌موزه فضایی برای کودکان ایجاد شده و من حتما سفارش می‌کنم که این کار با همکاری کانون انجام شود.

مونسان بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی به دنبال ایجاد یک جریان فرهنگی در کشور به ویژه برای کودکان است تا جامعه به اهمیت این موضوع پی‌ببرد و به آن علاقه‌مند شود. چون موضوعات پایه‌ای مانند میراث فرهنگی و محیط ‌زیست اهمیت زیادی دارند، بچه‌ها باید اهمیت میراث فرهنگی را درک کنند و بدانند که تمدن و فکر یک کشور همین داشته‌های تاریخی است.

آموزش صنایع دستی زمینه‌ای برای همکاری‌های بیشتر با کانون

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین درباره آموزش صنایع دستی نیز اظهار کرد: در دوران کودکی ما، بچه‌ها هر جایی یادگاری می‌نوشتند، ولی با ارائه‌ی این آموزش‌ها کودکان حافظان میراث فرهنگی کشور خواهند بود.

او هم‌چنین با اشاره به امکان همکاری معاونت صنایع دستی این سازمان در برگزاری برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک گفت: در این نمایشگاه چند رشته از صنایع دستی دایر است، ولی با کمک معاون صنایع دستی ان‌شاءالله این کارها در جشنواره‌های بعدی گسترش پیدا کند تا کودکان ‌و نوجوانان با رشته‌های بیشتری آشنا شوند.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که حفاظت از این پیشه‌ها و صنایع یکی از وظایف این سازمان است، گفت: این حفاظت یعنی آموزش دادن، تربیت کردن. در واقع ریشه‌ی این آموزش ‌و تربیت در سنین کودکی است.

طرح همیاری کودکان در میراث‌فرهنگی

او هم‌چنین به موضوع گردشگری نیز اشاره کرد و افزود: در حوزه‌ی گردشگری هم کودکان باید با مشخصات و الزام‌های آن چون ایمنی در سفر و پاکیزه نگه‌داشتن محیط آشنا شوند و آموزش ببینند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان این‌که جریان‌سازی فرهنگی این سازمان در حوزه‌ی کودکان به تازگی آغاز شده است، به طرح اهدای کارت میراث‌بانان میراث فرهنگی به کودکان اشاره کرد که مانند طرح همیار پلیس، حساسیت‌های کودکان برای حفظ میراث فرهنگی را افزایش می‌دهد.

مونسان در رابطه با بحث فرهنگ‌سازی گفت: من حتما به هر سه معاون سازمان تاکید خواهم کرد که تعامل بیش‌تری با کانون‌پرورش فکری داشته باشند، چرا که کانون نهادی حرفه‌ای در این حوزه است و میراث فرهنگی نیز برای ورود به این عرصه می‌تواند از تجربه‌های کانون استفاده کند.

او افزود: در همه‌ی فضاهای میراث فرهنگی به ویژه سایت‌موزه‌ها و کاخ‌موزه‌هایی چون سعدآباد و نیاوران این آمادگی وجود دارد که کانون پرورش فکری برای کودکان ‌و نوجوانان برنامه‌های فرهنگی هنری اجرا کند.

آموزش کودکان باید در فضاهای شاد صورت بگیرد

مونسان همچنین مهم‌ترین بخش برنامه‌های هفته ملی کودک را ایجاد شادی و نشاط برای کودکان دانست و عنوان کرد که این آموزش‌ها باید در فضاهای شاد صورت بگیرد.

وی با بیان این‌که دوره‌ی آموزش در فضای فشار و اجبار گذشته است، گفت: امروزه آموزش به صورت ضمنی انجام می‌شود و پایداری بیش‌تری هم دارد.

او هم‌چنین موضوع فعالیت‌های نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک را مناسب دانست و گفت: پرداختن به موضوع‌های روز و توجه به فضای مجازی و اینترنت در کنار فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی محتوای مناسبی برای هفته‌ی ملی کودک است.

آمادگی برای ثبت ملی مراکز قدیمی کانون و بازی‌های بومی و محلی

معاون رئیس‌جمهور هم‌چنین در بحث حفاظت از مراکز قدیمی کانون پرورش فکری در پارک‌ها و مکان‌های عمومی شهرها که محل پرورش هنرمندان و نویسندگان بسیاری هستند، گفت: ثبت میراث ملموس شامل ابنیه و سازه‌هایی است که ویژگی خاصی به لحاظ قدمت، معماری و یا حضور افراد مشهور دارند و به نظر من برای حفاظت از کتاب‌خانه‌های کانون میراث فرهنگی می‌تواند این مراکز را ثبت ملی کند.

او تاکید کرد: با ثبت ملی کتاب‌خانه‌های کانون دیگر امکان تخلیه، تخریب و جای‌گزینی وجود ندارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، در ادامه به بحث ثبت بازی‌های بومی و ملی ایرانی پرداخت و گفت: اخیرا بازی چوگان توسط ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، بازی‌های کودکانه نیز می‌تواند به عنوان داشته‌های فرهنگی کشور ثبت ملی شود.

او ادامه داد: شاید چون متولی مشخصی برای بحث بازی‌های بومی وجود ندارد کسی به دنبال ثبت آن نبوده است، ولی این موضوع را با معاونت میراث فرهنگی درمیان خواهم گذشت و کانون هم به عنوان متولی می‌تواند این بازی‌ها را برای ثبت به این سازمان پیش‌نهاد بدهد.

نیاز محوطه‌های تاریخی و موزه‌ها به راهنمای ویژه کودکان

رئیس سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به این سوال که چرا در موزه‌ها و بناها و محوطه‌های تاریخی راهنمای گردشگری ویژه برای کودکان وجود ندارد؟  با بیان این‌که متاسفانه به موضوع‌های فرهنگی به میزان درخور پرداخته نمی‌شود، گفت: موزه‌داری ما باید استاندارد باشد و برای مثال راهنمای صوتی در موزه‌ها برای کودک و بزرگ‌سال متفاوت است، ولی ما متاسفانه هزینه‌ی استفاده از این موارد را نداریم و اندک بودجه نیز صرف نگه‌داشت موزه‌ها می‌شود.

او هم‌چنین با طرح این‌که شرایط نگهداشت، ویترین‌ها و دوربین‌ها در موزه‌ها استاندارد نیست، گفت: داشته‌های تاریخی کشور بسیار زیاد، ولی متاسفانه منابع این سازمان محدود است.

مونسان ادامه داد: به دلیل قوانین دولت جذب نیرو برای ما ممنوع است، اما اگر نیروهای داوطلب در کانون وجود دارد که می‌توانند به این حوزه کمک کنند می‌توانیم هماهنگی لازم را انجام بدهیم که این داوطلبان آموزش ببینند و برای کودکان ‌و نوجوانان راهنمای افتخاری موزه شوند.

براساس این گزارش؛ ویژه‌برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک تا ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان ‌و نوجوانان واقع در خیابان حجاب ادامه دارد.

موارد مشابه


موضوعات داغ امروز


عربستان سیاسی دونالد ترامپ جالب و دیدنی جمال خاشقچی سرباز عکس نوشته عکس پروفایل موسیقی و هنرهای تجسمی سرباز وظیفه چشمه آب گرم کویر لوت معمر قذاف کویر شهداد رضا امیر یار احمدی حرمسرای قذافی مسقطی ساده مسقطی لوزی شکل بهت قول میدم همسرم دوست دارم زن خوشگلم عکس نوشته برای همسر عکس نوشته زن وهمسرم عکس نوشته عاشقانه برای خودم و همسر عکس نوشته عشقولانه همسرانه عکس نوشته همسرم دوستت دارم عكس نوشته اربعن عكس نوشته اربعن حسن عكس نوشته اربعن حسن در عكس نوشته درباره پیاده رو اربعن عكس نوشته ها اربعن عکس پزوفایل حال خراب عکس حال خراب برای پروفایل عکس دلتنگی عکس نوشته حال خراب ای دوست دلم گرفته عکس نوشته حال خراب تاوان عشق عکس نوشته حال خراب تو چرا دیگه بازنگشتی عکس نوشته حال خراب تو یادت نیست عکس نوشته حال خراب چمدان دست تو ترس به چشمان من عکس نوشته حال خراب دل تنگ و نم بارون عکس نوشته حال خراب دل شکستی عکس نوشته حال خراب دلتنگت میشم عکس نوشته حال خراب دلتنگم حضورتو نیاز دارم عکس نوشته حال خراب دلتنگم و با هیچکس عکس نوشته حال خراب دلم عمیقا واسه تو تنگ شده عکس نوشته حال خراب شب های دلتنگی عکس نوشته حال خراب کاش یادت مثل خودت رفتنی بود عکس نوشته حال خراب مگر میشود بی نهایت دوست داشت عکس نوشته حال خراب نگران من نباش عکس نوشته حال خراب هی معرفتت این بود متن حال خراب قطعه ای از بهشت در کرمان روستای سیرچ شهداد روستا سرچ كرمان روستای سیرچ درایران روستای سیرچ کجاست روستای سیرچ روستای سیرچ استان کرمان روستای سیرچ در کرمان روستای سیرچ در استان کرمان روستایی سیرچ کرمان روستای سیرچ search قطعه ای از بهشت باید هم اینگونه باشد قطعه ای از بهشتعلی محمد کریمخانی-حسان قطعه ای از بهشت قطعه ای از بهشت کربلا قطعه ای از بهشت فیلم قطعه ای از بهشت در آغوش مشهد است قطعه ای از بهشت اسرایل قطعه ای از بهشت زهرا قطعه ای از بهشت در ایران قطعه ای از بهشت در مسجدالنبی جاذبه های گردشگری کرمانشاه با آدرس جاذبه های گردشگری کرمان ماهان جاذبه های گردشگری کرمان کجاست جاذبه های گردشگری کرمانشاه با عکس جاذبه های گردشگری کرمانشاه جاذبه های گردشگری کرمان با عکس جاذبه های گردشگری کرمانشاه همراه با عکس جاذبه های گردشگری کرمانشاه ویکی پدیا جاذبه های گردشگری کرمان جاذبه های گردشگری کرمانشاهعکس شهداد کرمان کویر کرمان انجمن مجسمهسازان هنرمندان عکس نوشته برای عوض شدن آدما عکس نوشته ناکس متن آدمی که عوض میشه عكس داشتن سه خواهر و عكس داشتن من لاقت مخاد عكس نوشته غرت و ب غرت عکس در مورد غیرت عکس نوشته در مورد غیرت متن در مورد عیرت متن غیرت پاییز برای عشق پروفایل حالم بد پسرانه پروفایل حالم بد هست دخترانه عکس نوشته حال بد عکس نوشته دختر بد حال متن حالم بد هست