ضرورت گسترش همکاری کانون پرورش فکری و سازمان میراث فرهنگی - ایسنا | نیوز پارسی

ضرورت گسترش همکاری کانون پرورش فکری و سازمان میراث فرهنگی

منبع: ایسنا

بازدید: 11

تاریخ: 1397/7/20

ساعت: 13:20


ضرورت گسترش همکاری کانون پرورش فکری و سازمان میراث فرهنگی

به گزارش ایسنا، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، علی‌اصغر مونسان در جریان بازدید از نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک با بیان این‌که کانون پرورش فکری از قدیم مرکز رشد و پرورش کودک ‌و نوجوان است، گفت: سازمان میراث فرهنگی در آینده باید مشارکت بیش‌تری در برگزاری برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک با کانون داشته باشد.

او با بیان این‌که در روزهای گذشته سازمان میراث فرهنگی در کاخ‌موزه‌ی سعدآباد نمایشگاهی با موضوع روز جهانی "کودک" برپا کرده است، افزود: این کارها بهتر است به صورت مشترک و در همکاری با کانون برگزار شود. هرچند برای این همکاری دیر نشده است، چون در این کاخ‌موزه فضایی برای کودکان ایجاد شده و من حتما سفارش می‌کنم که این کار با همکاری کانون انجام شود.

مونسان بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی به دنبال ایجاد یک جریان فرهنگی در کشور به ویژه برای کودکان است تا جامعه به اهمیت این موضوع پی‌ببرد و به آن علاقه‌مند شود. چون موضوعات پایه‌ای مانند میراث فرهنگی و محیط ‌زیست اهمیت زیادی دارند، بچه‌ها باید اهمیت میراث فرهنگی را درک کنند و بدانند که تمدن و فکر یک کشور همین داشته‌های تاریخی است.

آموزش صنایع دستی زمینه‌ای برای همکاری‌های بیشتر با کانون

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین درباره آموزش صنایع دستی نیز اظهار کرد: در دوران کودکی ما، بچه‌ها هر جایی یادگاری می‌نوشتند، ولی با ارائه‌ی این آموزش‌ها کودکان حافظان میراث فرهنگی کشور خواهند بود.

او هم‌چنین با اشاره به امکان همکاری معاونت صنایع دستی این سازمان در برگزاری برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک گفت: در این نمایشگاه چند رشته از صنایع دستی دایر است، ولی با کمک معاون صنایع دستی ان‌شاءالله این کارها در جشنواره‌های بعدی گسترش پیدا کند تا کودکان ‌و نوجوانان با رشته‌های بیشتری آشنا شوند.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که حفاظت از این پیشه‌ها و صنایع یکی از وظایف این سازمان است، گفت: این حفاظت یعنی آموزش دادن، تربیت کردن. در واقع ریشه‌ی این آموزش ‌و تربیت در سنین کودکی است.

طرح همیاری کودکان در میراث‌فرهنگی

او هم‌چنین به موضوع گردشگری نیز اشاره کرد و افزود: در حوزه‌ی گردشگری هم کودکان باید با مشخصات و الزام‌های آن چون ایمنی در سفر و پاکیزه نگه‌داشتن محیط آشنا شوند و آموزش ببینند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان این‌که جریان‌سازی فرهنگی این سازمان در حوزه‌ی کودکان به تازگی آغاز شده است، به طرح اهدای کارت میراث‌بانان میراث فرهنگی به کودکان اشاره کرد که مانند طرح همیار پلیس، حساسیت‌های کودکان برای حفظ میراث فرهنگی را افزایش می‌دهد.

مونسان در رابطه با بحث فرهنگ‌سازی گفت: من حتما به هر سه معاون سازمان تاکید خواهم کرد که تعامل بیش‌تری با کانون‌پرورش فکری داشته باشند، چرا که کانون نهادی حرفه‌ای در این حوزه است و میراث فرهنگی نیز برای ورود به این عرصه می‌تواند از تجربه‌های کانون استفاده کند.

او افزود: در همه‌ی فضاهای میراث فرهنگی به ویژه سایت‌موزه‌ها و کاخ‌موزه‌هایی چون سعدآباد و نیاوران این آمادگی وجود دارد که کانون پرورش فکری برای کودکان ‌و نوجوانان برنامه‌های فرهنگی هنری اجرا کند.

آموزش کودکان باید در فضاهای شاد صورت بگیرد

مونسان همچنین مهم‌ترین بخش برنامه‌های هفته ملی کودک را ایجاد شادی و نشاط برای کودکان دانست و عنوان کرد که این آموزش‌ها باید در فضاهای شاد صورت بگیرد.

وی با بیان این‌که دوره‌ی آموزش در فضای فشار و اجبار گذشته است، گفت: امروزه آموزش به صورت ضمنی انجام می‌شود و پایداری بیش‌تری هم دارد.

او هم‌چنین موضوع فعالیت‌های نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک را مناسب دانست و گفت: پرداختن به موضوع‌های روز و توجه به فضای مجازی و اینترنت در کنار فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی محتوای مناسبی برای هفته‌ی ملی کودک است.

آمادگی برای ثبت ملی مراکز قدیمی کانون و بازی‌های بومی و محلی

معاون رئیس‌جمهور هم‌چنین در بحث حفاظت از مراکز قدیمی کانون پرورش فکری در پارک‌ها و مکان‌های عمومی شهرها که محل پرورش هنرمندان و نویسندگان بسیاری هستند، گفت: ثبت میراث ملموس شامل ابنیه و سازه‌هایی است که ویژگی خاصی به لحاظ قدمت، معماری و یا حضور افراد مشهور دارند و به نظر من برای حفاظت از کتاب‌خانه‌های کانون میراث فرهنگی می‌تواند این مراکز را ثبت ملی کند.

او تاکید کرد: با ثبت ملی کتاب‌خانه‌های کانون دیگر امکان تخلیه، تخریب و جای‌گزینی وجود ندارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، در ادامه به بحث ثبت بازی‌های بومی و ملی ایرانی پرداخت و گفت: اخیرا بازی چوگان توسط ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، بازی‌های کودکانه نیز می‌تواند به عنوان داشته‌های فرهنگی کشور ثبت ملی شود.

او ادامه داد: شاید چون متولی مشخصی برای بحث بازی‌های بومی وجود ندارد کسی به دنبال ثبت آن نبوده است، ولی این موضوع را با معاونت میراث فرهنگی درمیان خواهم گذشت و کانون هم به عنوان متولی می‌تواند این بازی‌ها را برای ثبت به این سازمان پیش‌نهاد بدهد.

نیاز محوطه‌های تاریخی و موزه‌ها به راهنمای ویژه کودکان

رئیس سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به این سوال که چرا در موزه‌ها و بناها و محوطه‌های تاریخی راهنمای گردشگری ویژه برای کودکان وجود ندارد؟  با بیان این‌که متاسفانه به موضوع‌های فرهنگی به میزان درخور پرداخته نمی‌شود، گفت: موزه‌داری ما باید استاندارد باشد و برای مثال راهنمای صوتی در موزه‌ها برای کودک و بزرگ‌سال متفاوت است، ولی ما متاسفانه هزینه‌ی استفاده از این موارد را نداریم و اندک بودجه نیز صرف نگه‌داشت موزه‌ها می‌شود.

او هم‌چنین با طرح این‌که شرایط نگهداشت، ویترین‌ها و دوربین‌ها در موزه‌ها استاندارد نیست، گفت: داشته‌های تاریخی کشور بسیار زیاد، ولی متاسفانه منابع این سازمان محدود است.

مونسان ادامه داد: به دلیل قوانین دولت جذب نیرو برای ما ممنوع است، اما اگر نیروهای داوطلب در کانون وجود دارد که می‌توانند به این حوزه کمک کنند می‌توانیم هماهنگی لازم را انجام بدهیم که این داوطلبان آموزش ببینند و برای کودکان ‌و نوجوانان راهنمای افتخاری موزه شوند.

براساس این گزارش؛ ویژه‌برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک تا ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان ‌و نوجوانان واقع در خیابان حجاب ادامه دارد.

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


ایران پرسپولیس فوتبال استقلال عکس بازی لیگ برتر ترکیه فیلم جامعه قانون پلیس بارسلونا پایتخت مرگ رئال مادرید تراکتورسازی شبکه جدول بیماری مصر فولاد خوزستان افسردگی کاهش وزن خاله قورباغه موبایل سرمربی دانلود پیشگیری دانلود فیلم اعتماد به نفس دانلود آهنگ جدید 97 پاپ موزیک روانشناسی نفت مسجدسلیمان آهنگ عاشقانه اصحاب رسانه دانلود آهنگ غمگین سردار اشتری  دانلود آهنگ جدید دانلود فیلم با لینک مستقیم سلفی دانلود رایگان فیلم بهترین آهنگ های سال 97 دانلود آهنگ های خوانندگان مشهور دانلود فیلم 2019 بدن انسان تمدن دانلود فیلم جدید دانلود فیلم FULL HD زیرنویس فارسی کیفیت مرزبان مصطفی کواکبیان لغو پاسخ فصل dlroozane خبرگزاری خانه‌ملت دانلود فیلم ایرانی ژردان شکیری لینک مستقیم دانلود فیلم سینمایی IMDB ورزشگاه یادگار امام دانلود روزانه نمکستان وسواس لیورپول-بایرن مونیخ دانلود رایگان فیلم ایرانی وینگر زیرنویس جستجوی زیرنویس فارسی خوک پرداخت و دانلود با لینک مستقیم لباس کودک فیلم علمی تخیلی سلفی گرفتن بروزه شده جدیدترین کیفیت Xherdan Shaqiri دانلود فیلم ایرانی جدید محصول کشور ایالات متحده آمریکا دانلود فیلم جدید ایرانی 97 عدم اعتماد به نفس email protected خود شیفتگی سرخوردگی Macan Band لباس بچه گانه دانلود خاله قورباغه دانلود رایگان فیلم خاله قورباغه حس عجیب مدل لباس بچه گانه 720p - WebDL دانلود 6.5MB Hese Ajib 6.2 Organize Isler Sazan Sarmali 2019 تریلر فیلم Organize Isler Sazan Sarmali دانلود Organize Isler Sazan Sarmali دانلود دوبله فارسی فیلم Organize Isler Sazan Sarmali 2019

به روایت تصویر


به روایت ویدئو