لبنیات پرچرب ممکن است انتخاب بهتری باشند

منبع: فوت و فن

بازدید: 9

تاریخ: 1397/7/20

ساعت: 08:48


“سالی کوزمچاک” به عنوان یک متخصص تغذیه می‌گوید: من کاملا درک می‌کنم که چرا برخی توصیه‌های تغذیه‌ای بسیاری از مردم را ناراحت می‌کند؛ چرا که گاهی اوقات ممکن است ۱۸۰ درجه تغییر کنند. برای مثال در مورد لبنیات سال‌ها است که به ما گفته شده است شیر، ماست و پنیر کم چرب و غیر چربی را انتخاب کنیم. بنابراین، ما مجبور به انجام آن شدیم، حتی زمانی که همسران ما از پنیر بدون چربی که خریداری کرده‌ایم ناراضی و شاکی شده باشند.

در حال حاضر سرفصل‌ها یک چرخش شگفت انگیز را در پیش می‌گیرند و برخی از محققان می‌گویند که لبنیات پرچرب ممکن است در واقع چیز بدی نباشد – و در حقیقت ممکن است حتی انتخاب بهتری باشد.

دلیل پیشنهاد برای مصرف لبنیات کم چربی(که هنوز هم توسط بیشتر سازمان‌های بهداشتی توصیه می‌شود) کاهش میزان مصرف چربی‌های اشباع شده است که به ما گفته شده است کلسترول و خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. اما اخیرا برخی تحقیقات این ارتباط را مورد سوال قرار می‌دهند.

در نظر بگیرید: در مطالعه‌ای میان بزرگسالان بین ۳۵ تا ۷۰ ساله از ۲۱ کشور مختلف، افرادی که بیش از دو وعده لبنیات روزانه داشتند، نسبت به افرادی که هیچ لبنیاتی نمی‌خوردند، کمتر دچار خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی یا سکته مغزی شدند(صرفنظر از اینکه آیا لبنیات مورد مصرف آنها کم چب یا پر چرب بود)
در مطالعه دیگری، محققین سطح اسید چرب لبنیات را در جریان خون افراد ۶۵ ساله و بالاتر را اندازه‌گیری کردند. افرادی که سطوح بالاتری از این چربی‌ها داشتند، ریسک کمتر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و یا سایر بیماری‌های قلبی عروقی را در ۱۳ سال بعد از آن داشتند. در واقع، افرادی که دارای سطوح بالاتری از یک چربی لبنی خاص بودند، در معرض خطر کمتر مرگ و میر ناشی از سکته بودند.

همچنین ممکن است مزایایی برای وزن شما نیز داشته باشند. در مطالعه بر روی بیش از ۸۰۰۰ زن ۴۵ ساله و بالاتر که وزن نرمال داشتند، افرادی که محصولات لبنی با چربی بیشتری مصرف کردند در سه سال آینده در مقایسه با افرادی که از لبنیات کم چربی استفاده می‌کردند، وزن کمتری اضافه کرده بودند.

به نظر می رسد این یافته‌ها با چیزی که ما انتظار داریم در تضاد هستند، زیرا لبنیات پر چرب دارای چربی‌های اشباع شده و کالری بیشتری نسبت به لبنیات کم چرب هستند. پس چه چیزی در کار است؟ اول اینکه مشخصات چربی لبنیات شامل انواع خاصی از چربی است که ممکن است برای سلامت مفید باشد، از جمله تری‌گلیسیرید متوسط ​​زنجیره‌ای (که در روغن نارگیل نیز یافت می‌شود) و همچنین برخی از چربی‌های غیر اشباع.

همچنین ممکن است که مواد مغذی لبنیات مانند ویتامین D، پتاسیم و کلسیم، تاثیرات منفی چربی اشباع را از بین ببرند. همچنین با وجود چربی، ویتامین D می‌تواند سریع‌تر و راحت‌تر توسط بدن جذب شود.

علت دیگر ممکن است این باشد که لبنیات پرچرب سریع‌تر به ما احساس پر شدن می‌دهند. احساس رضایت از خوردن وعده‌های غذایی و تنقلات همراه با لبنیات، ممکن است به جلوگیری از پرخوری کمک کند.

اگر شما به دنبال این هستید که چه چیزی برای سبد کالای مواد غذایی شما مهم است، باید به خاطر داشته باشید که دستورالعمل‌های تغذیه‌ای برای آمریکایی‌ها همچنان می‌گویند که بزرگسالان باید لبنیات کم چرب و غیر چربی را برای محدود کردن چربی اشباع شده انتخاب کنند.

“سالی کوزمچاک” می‌گوید: توصیه شخصی من این است نوعی را که ترجیح می‌دهید انتخاب کنید و از لبنیات اغلب به روش سالم‌تری لذت ببرید، مانند یک فنجان ماست پرچرب همراه با میوه و آجیل .

اگر شما شیر کم یا غیر چربی را ترجیح می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که به اندازه یک شیر پر چرب همان مقدار پروتئین، کلسیم، پتاسیم و ویتامین B را داشته باشد. و شایعات اینترنت را باور نکنید که می‌گویند شیر بدون چربی ناسالم است و یا حاوی قند اضافه شده است (بلکه اینطور نیست)

 

موارد مشابه


به روایت تصویر


به روایت ویدئو