مهران در گذشته منطقه ویژه اقتصادی بود/زیرساخت ها برای ایجاد منطقه آزاد فراهم است

منبع: خانه ملت

بازدید: 6

تاریخ: 1397/6/18

ساعت: 08:40


نماینده مردم ایلام در مجلس، گفت: در گذشته در منطقه مهران بازارچه مرزی وجود داشته و سپس تبدیل به منطقه ویژه شده، بنابراین زیرساخت ها برای ایجاد منطقه آزاد مهران فراهم تر از سایر نقاط است.

مهران در گذشته منطقه ویژه اقتصادی بود/زیرساخت ها برای ایجاد منطقه آزاد فراهم است

سلام امینی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تصویب کلیات و جزییات لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد در مجلس، گفت: ایجاد 8 منطقه آزاد اقتصادی به ویژه منطقه آزاد مهران که هفته گذشته در مجلس به تصویب رسید برای اجرایی شدن به تایید شورای نگهبان نیاز دارد.

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مهران از شهرهای مرزی استان ایلام است، افزود: این شهر 4 بار بین ایران و عراق دست به دست گشت و همتی که مردم استان ایلام به ویژه شهرستان مهران در دوران دفاع مقدس از خود نشان دادند این شهر را به ایران بازگرداند.

پس از سقوط صدام بازارچه مرزی مهران فعال شد

وی با اشاره به اینکه پس از سقوط صدام نخستین کاری که صورت گرفت ایجاد بازارچه مرزی در مهران بود، ادامه داد: حدود سال 81 بازارچه مرزی مهران فعال شد و در سال 91 برای ارتقاء مهران به منطقه ویژه اقتصادی مصوبه اخذ و مهران تبدیل به منطقه ویژه شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در سال 94 بحث ایجاد گمرک در استان ایلام مطرح شد که شهرستان مهران گمرک این استان شد، اظهار داشت: در همین سال بحث ایجاد منطقه آزاد مهران به همراه سایر مناطق هشتگانه کشور به علاوه 12 منطقه ویژه در مجلس نهم مطرح و رد شد، اما از دو سال پیش دولت مجددا به مجلس لایحه ارسال کرد که در کمیسیون ها بررسی و پس از رد دو فوریت و تایید یک فوریت به کمیسیون اقتصادی ارجاع و سپس در صحن علنی تصویب شد.

منطقه آزاد مهران در انتظار سرمایه گذار است

وی افزود: با توجه به اینکه در گذشته در منطقه مهران بازارچه مرزی وجود داشته و سپس تبدیل به منطقه ویژه شده و گمرک در این شهرستان فعال است زیرساخت ها برای ایجاد منطقه آزاد مهران فراهم تر از سایر نقاط است.

امینی با بیان اینکه آب مناسب در منطقه مهران وجود دارد، ادامه داد: بر روی روشنایی، برق و راه های مواصلاتی شهرستان مهران کار شده است و تا حدودی زیرساخت های فیبر نوری در منطقه فراهم شده است و دستگاه های مرتبط آمادگی دارند که اقدامات لازم و اولیه را در این خصوص انجام دهند.

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از هم اکنون منطقه آزاد مهران در انتظار سرمایه گذار است و به مبالغ زیادی سرمایه گذاری برای توسعه نیاز دارد./

موارد مشابه


به روایت ویدئو