نگاهی به ماجرای سدکردن جشنواره فجر مقابل فیلم‌های تجاری اخم به کمدی‌های سخیف تاکتیک جشنواره فجر یا راهبرد سینما! - سینما پرس | نیوز پارسی
نگاهی به ماجرای سدکردن جشنواره فجر مقابل فیلم‌های تجاری
                    اخم به کمدی‌های سخیف تاکتیک جشنواره فجر یا راهبرد سینما!

نگاهی به ماجرای سدکردن جشنواره فجر مقابل فیلم‌های تجاری اخم به کمدی‌های سخیف تاکتیک جشنواره فجر یا راهبرد سینما!


منبع: سینما پرس

بازدید: 12

تاریخ: 1397/10/21

ساعت: 21:06


جوان آنلاین: در این دوره از جشنواره فجر به نظر می‌رسد فیلم‌های صرفاً تجاری در این رویداد هنری جایی ندارند. حضور این جنس آثار در برخی دوره‌های جشنواره فیلم فجر باعث پایین آمدن کیفیت و البته اعتبار این رویداد می‌شد.

جوان آنلاین: در این دوره از جشنواره فجر به نظر می‌رسد فیلم‌های صرفاً تجاری در این رویداد هنری جایی ندارند. حضور این جنس آثار در برخی دوره‌های جشنواره فیلم فجر باعث پایین آمدن کیفیت و البته اعتبار این رویداد می‌شد.

اتفاقی که از چند روز پیش از اعلام اسامی آثار راه یافته به جشنواره سی و هفتم فیلم فجر افتاد این بود که عده‌ای از فیلمسازانی که آثار آن‌ها اغلب به عنوان فیلم‌های صرفا تجاری سینما مطرح هستند به طور داوطلبانه از حضور در جشنواره اعلام انصراف دادند. کمی قبل‌تر کمال تبریزی سلطان بازاری‌ساز‌های این سال‌های سینمای ایران که ظاهراً پرهزینه‌ترین فیلم سال‌های اخیر سینمای ایران را نیز با عنوان «ما همه باهم هستیم» با بریز و بپاش‌های نجومی ساخته است، پیشنهاد کرده بود که فیلمسازان برای بی‌حاشیه ماندن فیلم‌هایشان از ارائه آن به جشنواره فجر خودداری کنند. دلیل این موضع ضد جشنواره فجر تبریزی را احتمالاً باید در خبری دانست که مسئولان جشنواره درباره عدم پذیرش فیلم تجاری‌اش به گوش او رسانده بودند. مدتی بعد سعید سهیلی دیگر سازنده آثار بازاری سینمای ایران نیز اعلام کرد که «ژن خوک» را به جشنواره نخواهد داد. او را نیز قاعدتا از اینکه فیلمش جایی در میان آثار امسال نخواهد داشت خبردار کرده بودند. مسعود ده‌نمکی نیز که طی سال‌های اخیر گرایش زیادی به شاخص‌های بازاری سینما در آثارش قابل مشاهده است اعلام کرد فیلمش را به جشنواره نخواهد داد. حقیقت ماجرا این است که امسال و در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزارکنندگان جشنواره فیلم فجر دست‌کم این تصمیم درست را گرفته‌اند که از حضور آثاری که صرفاً با گرایشات تجاری ساخته شده‌اند در این رویداد مقابله کنند، البته نسبت آثار با کیفیت در این دوره از جشنواره در نسبت با دوره‌های قبلی بیشتر است و دست برگزارکنندگان را برای این تصمیم بازتر کرده است. به این لیست اضافه کنید انصراف منوچهر هادی با فیلم «رحمان ۱۴۰۰» را.

اما نظر سیروس الوند در این باره جالب توجه است؛ از نظر من تمام این اخبار در مورد انصراف کارگردانان شایعه و شانتاژ خبری است. به عنوان مثال کمال تبریزی فیلمی کاملاً کمدی‌بازاری ساخته و خودش هم می‌داند جایش در فیلم فجر نیست. مورد فیلم رحمان ۱۴۰۰ منوچهر هادی هم مثل فیلم کمال تبریزی است. این‌ها فیلم‌های گیشه و بازاری ساخته‌اند و خودشان هم می‌دانند جایی در فجر ندارند. اینکه می‌گویند بسیاری از کارگردانان از فجر انصراف داده‌اند شینطت خبری است و من به دفتر جشنواره رفته‌ام و به چشم دیدم که همه کارگردانان می‌خواهند در فجر امسال حضور داشته باشند. برخی عادت دارند فیلم بازاری بسازند و به فجر هم نمی‌روند تا کسی یقه‌شان را نگیرد. این‌ها تنها و تنها به اکران و فروش اثرشان فکر می‌کنند. این بازی‌ها برای ما کاملاً روشن است. از نظر من جشنواره فیلم فجر امسال بسیار هیجان انگیز است. اگر من و فیلمم در فجر نرفت اصلاً مهم نیست زیرا مهم این است که جشنواره خوب برگزار شود.
الوند به این هم اشاره می‌کند که طبیعتاً خواسته هر کارگردانی اکران نوروزی فیلمش است و من هم همین خواسته را دارم. اصلاً همه برای اکران خوب و نوروزی سعی در رونمایی فیلمشان در جشنواره فیلم فجر دارند و تلاش من هم همین است.

سخنان سیروس الوند درباره اکران مناسب فیلمش در نوروز به این بستگی دارد که مافیای اکران سینمای ایران چقدر فیلم او را در فروش و گیشه مناسب تشخیص دهند. سهم عمده‌ای از اکران نوروزی سینمای ایران را همواره آثاری به خود اختصاص می‌دهند که با مولفه‌های کاملاً عامه‌پسند سینما انطباق داشته باشند، اما در این دوره از جشنواره فیلم فجر خوشبختانه همه چیز دست به دست هم داده تا آثاری که به نام کمدی صرفاً گیشه‌ها را هدف قرار گرفته‌اند به این رویداد راه پیدا نکنند تا شاهد روندی جدی‌تر و البته باکیفیت‌تر در این دوره باشیم. فیلم‌هایی مثل گشت ارشاد اگرچه در بخش غیررقابتی دو دوره قبل جشنواره فجر حاضر بودند، اما به شدت به اعتبار این رویداد لطمه وارد کردند. موضوع مهمی که وجود دارد این است که این رویکرد را باید تاکتیک برگزارکنندگان جشنواره سی و هفتم و نه راهبردی اساسی در سینمای ایران تلقی کرد.

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


پرسپولیس بازی مجلس شورای اسلامی رژیم صهیونیستی فیلم عربستان سعودی علی لاریجانی تیم فوتبال پرسپولیس پرسپولیس تهران علی مطهری شکر پکن دانلود فیلم علی علیپور دانلود آهنگ جدید دانلود فیلم با لینک مستقیم دلالان دانلود فیلم های دوبله فارسی با لینک مستقیم دانلود فیلم های دوبله فارسی دانلود موزیک جدید دانلود فیلم های جدید با دوبله فارسی دانلود فیلم دوبله فارسی 720P دانلود فیلم دوبله فارسی 1080P دانلود فیلم دوبله فارسی دانلود آهنگ ایرانی دانلود موزیک ایرانی تیم فوتبال پدیده حاجی دلیگانی فریدون جیرانی العین امارات قاچاق دام IMDB دوبله فارسی سوگل طهماسبی ساخت سریال دنیای بازیگران تزیپی لیونی First Man دانلود با لینک مستقیم رایگان آموزش سوئیچ بین صدای فارسی و انگلیسی پایتخت 6 دانلود صوت بصورت جداگانه کنیست فیلم First Man لیگ امارات گاریدو جشن تولد لاکچری دل دل دانلود فیلم First Man 2018 با زیرنویس فارسی دانلود فیلم First Man 2018 با لینک مستقیم ماورایی بیوگرافی پانیذ برزعلی تصاویر پانیذ برزعلی مصاحبه با پانیذ برزعلی سریال پایتخت 6 First Man 2018 خلاصه داستان First Man دانلود First Man دانلود دوبله فارسی فیلم First Man 2018 دانلود دوبله فارسی فیلم نخستین انسان دانلود رایگان فیلم First Man 2018 دانلود زیرنویس فارسی فیلم First Man 2018 دانلود فیلم First Man 2018 دانلود فیلم First Man دوبله فارسی دانلود فیلم First Man دوبله فارسی با کیفیت 720 دانلود فیلم First Man دوبله فارسی بدون سانسور دانلود کاورFirst Man دوبله فارسی فیلم نخستین انسان عکسهای فیلم First Man کاور First Man Psychokinesis Psychokinesis 2018 خلاصه داستان Psychokinesis دانلود Psychokinesis دانلود دوبله فارسی فیلم Psychokinesis 2018 دانلود دوبله فارسی فیلم قدرت ذهنی دانلود رایگان فیلم Psychokinesis 2018 دانلود زیرنویس فارسی فیلم Psychokinesis 2018 دانلود فیلم Psychokinesis 2018 دانلود فیلم Psychokinesis 2018 با زیرنویس فارسی دانلود فیلم Psychokinesis 2018 با لینک مستقیم دانلود فیلم Psychokinesis دوبله فارسی دانلود فیلم Psychokinesis دوبله فارسی با کیفیت 720 دانلود فیلم Psychokinesis دوبله فارسی بدون سانسور دانلود کاورPsychokinesis دوبله فارسی فیلم قدرت ذهنی عکسهای فیلم Psychokinesis فیلم Psychokinesis کاور Psychokinesis بیوگرافی پانیذ برزعلی تصاویرپانیذ برزعلی زندگینامه پانیذ برزعلی عکس های پانیذ برزعلی فیلم شناسی پانیذ برزعلی گفتگو با پانیذ برزعلی پانیذ برزعلی در سریال گرگ و میش عکس های جدید پانیذ برزعلی تصاویر جدید پانیذ برزعلی تعبیر وارونه یک رویا محسن لرستانی دانلود آهنگ محسن لرستانی دل دل

به روایت تصویر


به روایت ویدئو