وقتی تحریم‌ها همکاری‌های پژوهشی را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد - ایسنا | نیوز پارسی

وقتی تحریم‌ها همکاری‌های پژوهشی را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد

منبع: ایسنا

بازدید: 13

تاریخ: 1397/7/9

ساعت: 02:32


وقتی تحریم‌ها همکاری‌های پژوهشی را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد

سید محمدباقر نجفی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه در تلاش هستیم پایان‌نامه‌ها بر موضوعات خاصی که ضرورت محیط هست متمرکز شود، این موضوعات را نفت، محیط زیست، کم‌آبی، اقتصاد دانش‌بنیان و کشاورزی عنوان کرد و گفت: به دنبال افزایش چند برابری قیمت ارز، شاهد کاهش شدید توان پژوهشی دانشگاه‌ها هستیم.

وی از توفیق این دانشگاه در زمینه مهارت‌افزایی رشته‌های فنی و کشاورزی خبر داد و با بیان اینکه فرا گرفتن دانش ضمنی در محیط لازمه ورود به اقتصاد دانش‌بنیان است، خاطرنشان کرد: راه نجات دانشگاه‌ها از وضعیت کنونی، تأکید بر بهره‌وری و جلوگیری از اتلاف منابع است که به طرز وحشتناکی در کشور اتفاق می‌افتد.

وی اضافه کرد: تحریم‌ها بر انجام تحقیقات تأثیر گذاشته‌اند و این از آن روست که تجهیزات آزمایشگاهی عمدتاً از خارج وارد می‌شوند. همچنین انجام فرصت‌های مطالعاتی و شرکت در کنفرانس‌های علمی بین المللی نیازمند بودجه ارزی است.

نجفی قلمرو بسیار گسترده‌ این فعالیت‌ها را یادآور شد و اظهار کرد: در تلاش هستیم تا گستره فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه را افزایش دهیم.

مهارت‌افزایی در دانشگاه‌ها، لازمه ورود به اقتصاد دانش‌بنیان است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی ذیل موضوع طرح‌های مهارت‌افزایی، بیان کرد: این موضوع بستگی به نگاه ما به مهارت دارد؛ اگر مهارت را به مهارت‌های فنی همچون لوله‌کشی و برق‌کشی تقلیل دهیم، باید انتظار داشته باشیم که یک دیپلمه بیکار را با این مهارت‌ها شاغل کنیم. این در حالی است که  مهارت می‌تواند توانایی‌هایی در هر سطحی باشد، و آموزش آن به نحوی انجام شود که فارغ‌التحصیلی که دانش آشکار را آموخته، دانش ضمنی را هم فرا گیرد.

نجفی این موضوع را مقدمه‌ای بسیار ضروری برای ورود به اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: فردی که کارشناس ارشد اقتصاد بوده یا در هر رشته دیگری کارشناس است باید دانش ضمنی را هم در محیط یاد بگیرد.

وی از توفیق دانشگاه رازی در زمینه مهارت‌افزایی رشته‌های فنی و کشاورزی خبر داد و گفت: سعی داریم این موضوع را در مورد سایر رشته‌ها محقق سازیم.

 بهره‌وری؛ راه نجات دانشگاه‌ها از وضعیت کنونی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی با بیان اینکه مشکل بودجه نداریم، تأکید کرد:نه ما و نه هیچ سازمان دیگری مشکل حقیقی بودجه ندارند بلکه در تخصیص بهینه منابع مشکل داریم.اگر بنا بود همین بودجه کنونی را از راه تولید حقیقی به دست آوریم، می‌دانستیم که راه دور و درازی را در پیش داریم؛ این در حالی است که بودجه کنونی را به راحتی از راه خام فروشی به دست می‌آوریم و مشکل اصلی ما در تخصیص بهینه آن است.

نجفی راه نجات دانشگاه‌ها از وضعیت مالی کنونی را تأکید بر بهره‌وری عنوان کرد و ادامه داد: باید بتوانیم با تمرکز بر بهره‌وری، بهترین برداشت ممکن را از عوامل تولید داشته باشیم. این به معنای جلوگیری از اتلاف منابع است که به طرز وحشتناکی در کشور اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه این اتلاف منابع فقط به منابع مالی محدود نمی‌شود، گفت: این منابع می‌توانند انسانی، ساختمان یا فضا، امکانات و مواردی از این قبیل باشند.

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


سیاسی سلامت سایپا سرطان نتانیاهو ایران خودرو اسرائیل بیماری‌های قلبی فشارخون یبوست کلسترول آسم چربی پروتئین مرزبانی فیبر دانلود فیلم 2018 انصراف زیرنویس فارسی التهاب خودروسازان داخلی کالری مرزبان دانلود فیلم جدید 2018 امروز تولد کیه کنفرانس ورشو مراسم ختم سفر خارجی کرفس تور مسافرتی عکس نوشته عاشقانه سردار حسین دهقان آب کرفس دانلود مستقیم فیلم مسجد نور دانلود تریلر Asemooniportal بهترین خوراکی های برای رفع کهیر از دید طب سنتی 1 اسفند 20 فوریه سقف مهریه 110 اعلام شد مهریه چیست شرایط دریافت مهریه بیش از 110 سکه نحوه وصول گرفتن مهریه معسر کیست ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده تعیین مهریه بیش از110 سکه درمهریه عند الاستطاعه تعیین مهریه بیش از110 سکه در مهریه عندالمطالبه راه‌های وصول مهریه داوری در پرونده‌های خانواده مدارک لازم جهت درخواست صدور اجراییه مهریه Asemooni.combirth1esfand شخصیت شناسی زنان و مردان بر اساس ماه تولد عکس و متن متولدین اسفند احساسی عکس و متن متولدین اسفند بر اساس طالع بینی عکس و متن متولدین اسفند من یک اسفندی ام عکس و متن متولدین اسفند اسفند ماهی که باشی شعر و عکس متولدین اسفند طالع بینی‌ های اسفند ماه خورشیدی هندی و چینی Kiseijuu Sei No Kakuritsu Parasyte اینستنت فمیلی 2018 دانلود مستقیم Instant Family 2018 زیرنویس فارسی Instant Family 2018 فیلم خانواده فوری نسخه بلوری Instant Family 2018

به روایت تصویر


به روایت ویدئو