وقتی مافیای خودرو، طرح ساماندهی بازار خودرو را به نفع خود تغییر می‌هد! - تابناک | نیوز پارسی

وقتی مافیای خودرو، طرح ساماندهی بازار خودرو را به نفع خود تغییر می‌هد!

منبع: تابناک

بازدید: 18

تاریخ: 1397/8/30

ساعت: 15:12


طرح ساماندهی بازار خودرو که در اردیبهشت ماه سال جاری،کلیات آن تصویب شده بود،انگار بنا نیست به سر انجامی برسد؛این طرح که دلیل شرایط اقتصادی کشور،شش ماه مسکوت مانده بود، هم اکنون در کمیسیون صنایع آنچنان تغییر پیدا کرده است که به گفته طراحانش، دچار تغییرات ساختاری شده به گونه ای تصویب آن با تغییرات انجام شده نه تنها به نفع مردم نیست که به زیان آنهاست.

طرح ساماندهی بازار خودرو که در اردیبهشت ماه سال جاری،کلیات آن با رای 205 نفر از نمایندگان مجلس تصویب شده بود،انگار بنا نیست به سر انجامی برسد؛این طرح که به دلیل نوسانات ارزی و شرایط اقتصادی کشور،شش ماه مسکوت مانده بود، هم اکنون در کمیسیون صنایع و معادن آنچنان اصلاح و تغییر پیدا کرده است که به گفته یکی از طراحانش، دچار تغییرات اساسی ساختاری شده به گونه ای که اکنون تصویب آن با تغییرات کنونی نه تنها به نفع مردم نیست که به زیان آنهاست.

بهرام پاسایی، طراح این طرح در گفت وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: گویا در بحث خودرو، دلیل عمده مشکلات خلأ قانونی است. ما طرحی برای این منظور به مجلس آوردیم و در دوم اردیبهشت این طرح در مجلس با فوریت به تصویب رسید، ولی با شش ماه دیرکرد به صحن بازگشت، حال آنکه کمیسیون موظف بود، این طرح را ظرف یک ماه به صحن بیاورد، ولی هم اکنون دو ماه از آن تاریخ گذشته و خبری از آن نیست؛ بنابراین، تا زمانی که قانونی برای خودرو نداشته باشیم، این وضعیت درست نخواهد شد و نمی توان با این وضعیت، با این مافیا مبارزه کرد.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: شعار خودروسازها این است که ما با این صنعت اشتغال ایجاد کرده ایم، ولی هنگامی که صحبت های سخنگوی انجمن قطعه سازان را می شنویم، می بینیم، آنان حدود 15 هزار میلیارد تومان به قطعه سازان بدهکارند؛ معنی این آن است که خودروسازان نه تنها اشتغال ایجاد نکرده اند، بلکه حقوق کارگران قطعه ساز را نیز نپرداخته اند، حال آنکه خودروساز خودروهای خود را پیش فروش کرده و پول آن را نیز از قبل گرفته است.

وی در خصوص طرح ساماندهی بازار خودرو نیز افزود: متأسفانه خواسته اصلی طراحان در کمیسیون کاملا تغییر یافته است. یکی از اصلی ترین خواسته های طراحان این بود که سقف تعرفه واردات به سال قبل بازگردد تا فضای مختصر رقابتی هم که وجود داشت بسته نشود و شاهد این میزان انحصار نباشیم؛ اما کمیسیون این ماده را برای دولت آزاد گذاشته تا هر میزان که می خواهد سقف بگذارند، در حالی که این اساسا نیاز به قانون ندارد.

وی همچنین یادآور شد: ما در این طرح گفته بودیم که سقف تعرفه ها باید سالی 5 تا 10 درصد کاهش پیدا کند تا در پایان برنامه بیست ساله، به 20 درصد برسد که این هم توسط کمیسیون حذف شد. مورد دیگر حذف عوارض بر روی خودروهای هیبریدی بود که در جهت حمایت از هوای پاک و محیط زیست بود اما این مورد نیز نیز توسط کمیسیون حذف شد.

پیشنهاد دیگر ما این بود که با توجه به عملکرد ضعیف خودروسازی ها در بخش خدمات و ایمنی، بعد از وقوع حادثه، کارشناسان اگر تشخیص دادند خودروساز مقصر بوده، باید هزینه آن را پرداخت کند، ولی این ماده هم حذف شده و زمان آن را تا پایان زمان گارانتی در نظر گرفته اند.

اکنون پرسش این است: اگر ایربگ یک خودرو پس از یک سال در حادثه ای عمل نکرد، مقصر کیست؟ چون راننده که نمی تواند باشد، پس حتما تقصیر خودروساز خواهد بود!

وی گفت: هم اکنون مسائل اصلی مطرح در این طرح، عملا از بین رفته و طرح بی خاصیت و حتی به ضرر مصرف کننده تغییر پیدا کرده است. البته ما پیشنهاد اصلاحی دادیم و از آنجایی که نماینده ها به این موضوع واقفند، به مشکلات جامعه و قیمت های افسارگسیخته خودرو و عدم پاسخگویی خودروسازها احتمالا بتوانیم در صحن رأی گیری کنیم.

وی در پایان ادامه داد: گویا لابی های خودروسازی به راحتی توانسته اند، فضای کمیسیون صنایع را به نفع خود تغییر دهند و این نشان می دهد، قدرت مافیا در کشور به چه میزان بوده و چقدر می تواند در مجلس نیز نفوذ داشته باشد.موضوعات داغ امروز


آمریکا روسیه عکس تحریم حوادث ترافیک حمله تروریستی شبکه هند قیمت طلا قیمت سکه لایحه قیمت ارز سریال پلی‌استیشن 4 نینتندو سوییچ کشته و زخمی ایکس‌باکس وان شیر مادر اندروید iOS هراز انفجار تروریستی Bandai Namco انصراف مارول زیرنویس فارسی کیفیت جنگ ستارگان مدل مو تب نوزاد Bandai Namco Entertainment Inc آناشید حسینی ماساژ نوزاد مانتو نمکستان دانلود انیمیشن 2018 Disney مدل مو مردانه بدن نوزاد IMDB دانلود فیلم جدید 2019 جستجوی زیرنویس فارسی WEB-DL 720p x264 مدل مانتو 2019 دانلود سریال Gotham فصل 5 WEBRip 480p WEBRip 720p x265 سبزه WEBRip 1080p x265 WEBRip 720p x264 مانتو جدید WEB-DL 1080p x265 WEB-DL 480p کاشت سبزه مانتو شیک WEB-DL 720p x265 کاشت سبزه عید بازی Kingdom Hearts III دانلود فیلم ترسناک 2019 دانلود تریلر رسمی با کیفیت HD 720p دانلود مستقیم فیلم دانلود رایگان Gotham S05E01 1080p دانلود سریال Gotham با زیرنویس فارسی دانلود سریال Gotham فصل اخر دانلود سریال گاثم فصل 5 دانلود سیزن جدید فایو Gotham دانلود فصل 5 سریال گاتهام دانلود فصل آخر سریال Gotham دانلود فصل پنجم سریال Gotham دانلود فصل جدید Gotham دانلود فصل نهایی Gotham دانلود قسمت اول فصل پنجم Gotham دانلود کامل Gotham دانلود مستقیم Gotham S05E01 زیرنویس فارسی Gotham فصل 05 فصل نهایی Gotham HDTV 480p HDTV 720p x265 دانلود سریال The Orville دانلود سریال The Orville با زیرنویس فارسی دانلود سریال The Orville با کیفیت عالی دانلود سریال The Orville فصل دوم دانلود سریال اورویل فصل 2 دانلود فصل 2 سریال The Orville دانلود فصل جدید The Orville دانلود فصل دوم The Orville دانلود قسمت اول فصل دوم The Orville HDTV 720p x264 فیلم ترسناک 2019 مانتو ماکسیرا امروز شنبه 27 بهمن 97 مدل مو مردانه برای صورت کشیده و لاغر مدل مو پسرانه یک طرفه دانلود Costa Rica Wildlife under the Rainbow 2018 با زیرنویس دانلود Costa Rica Wildlife under the Rainbow 2018 با کیفیت عالی دانلود Costa Rica Wildlife under the Rainbow 2018 با لینک مستقیم دانلود رایگان Costa Rica Wildlife under the Rainbow 2018 دانلود مستند Costa Rica Wildlife under the Rainbow 2018 دانلود مستند Costa Rica Wildlife under the Rainbow 2018 با لینک مستقیم

به روایت تصویر


به روایت ویدئو