پایگاه خبری-تحلیلی لبنانی مطرح کرد آقای «دی میستورا» وضعیت سیاسی-میدانی، به سود دمشق تغییر کرده

منبع: فردا نیوز

بازدید: 8

تاریخ: 1397/8/5

ساعت: 16:44


فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در جریان سفر به دمشق نتوانست دستاوردی کسب کند و به ناچار موضوع را به شورای امنیت کشاند که با واکنش شدید دولت سوریه مواجه شد.

خبرگزاری فارس: «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه اخیرا پس از سفر به دمشق با «ولید المعلم» وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

المعلم در جریان این دیدار بر ادامه حمایت دولت سوریه برای نیل به راه‌حل سیاسی بحران تأکید کرد و گفت: «سوریه با کمال حسن نیت با نتیجه حاصله از کنفرانس گفت‌و‌گوی ملی سوریه در سوچی و تشکیل کمیته بررسی قانون اساسی فعلی و همچنین قطعنامه‌های سازمان ملل تعامل می‌کند».

وی در ادامه خواستار احترام به حاکمیت و استقلال و تمامیت ارضی سوریه شد و تأکید کرد که مردم سوریه فقط می‌توانند در خصوص آینده کشورشان تصمیم بگیرند و قانون اساسی و تمام مسائل مربوطه به آن یک مسأله حاکمیتی است و مردم سوریه باید بدون دخالت خارجی در خصوص آن تصمیم بگیرند.

«حسین مرتضی» مدیر دفتر شبکه العالم در دمشق با انتشار یادداشتی به استاندارد‌های دوگانه دی میستورا پرداخت و نوشت، دی میستورا همچنان فکر می‌کند که همه اقدامات و سفر‌های وی را زیر نظر دارند و در تلاش است که از آخرین روز‌های باقی مانده مأموریتش نهایت استفاده را داشته باشد؛ مسئله‌ای که سؤالاتی را درباره سفر اخیرش به دمشق و نشست ویژه شورای امنیت درباره سوریه مطرح می‌کند.

در یادداشت مرتضی که در پایگاه خبری العهد لبنان منتشر شده، آمده است، دی میستورا که زمان مأموریتش به پایان رسیده به دمشق رفت و تلاش کرد که بتواند در خصوص کمیته قانون اساسی خللی ایجاد کند، ولی زمانی که دست خالی از دمشق بازگشت، از فرانسه و آمریکا خواست در شورای امنیت نشست فوق‌العاده‌ای برای بررسی بحران سویه بزگرار کنند.

این نشست برگزار شد و پاسخ سوریه این بود که باید برای یافتن راه حل‌هایی که به تشکیل کمیته بررسی قانون اساسی کمک کند، با ایران و روسیه هماهنگ شود؛ به گونه‌ای که این کمیته به صورت روان فعالیت خود را انجام دهد و مطالبات ملت سوریه را برآورده سازد.

دمشق در ادامه اعلام کرد، کنفرانس سوچی که برای گفت‌وگوی ملی سوری-سوری برگزار شد، ایده تشکیل کمیته بررسی قانون اساسی را به وجود آورد، «نه فرستاده ویژه [سازمان ملل]، نه نشست‌های ژنو و آستانه؛ لذا سوری‌ها در سوچی تصمیم گرفتند، این کمیته را به وجود آورند... پس تعیین مهلت‌های زمانی ساختگی مسئله‌ای نخواهد بود که نتایج مثبت داشته باشد».

در ادامه این یاداشت آمده است، آنچه جای تعجب داشت، اصرار دی میستورا و برخی از کشور‌های حامی حرکت او بود که قصد داشتند با همان ذهنیت سیاسی که باعث طولانی شدن مدت زمان جنگ علیه سوریه شده، با مسئله قانون اساسی برخورد کنند. این ذهنیت در بیشتر اوقات در تلاش بود که وقت بیشتری برای تروریست‌ها خریداری کند.

به گفته مرتضی، دی میستورا فراموش کرده است که آنچه در بیش از چهار سال و اندی نتوانسته محقق کند، در این روز‌های اندک نیز نخواهد توانست؛ زیرا شرایط میدانی و نظامی و بیشتر وضعیت سیاسی تغییر کرده است و دیگر در گردونه مذاکرات، هیچ فشار یا تهدیدی از سوی آمریکا که توسط دی میستورا اجرایی می‌شود، فایده ندارد.

وی در ادامه می‌نویسد، کسی که مواضع دولت سوریه را از زمان آغاز اظهارات مربوط به کمیته قانون اساسی به دقت دنبال کند، به خوبی پی خواهد بود که این موضع قابل تغییر نیست و آنچه مربوط به قانون اساسی سوریه بوده، یک مسئله حاکمیتی صرف است و فقط ملت سوریه می‌تواند آن را بررسی کند و رقم بزند، آن هم بدون هیچ مداخله خارجی.
در پایان این یادداشت آمده است، حکومت سوریه اصرارا داد اراضی خود را پس بگیرد و این مسئله به ادلب ختم نخواهد شد، بلکه ارتش سوریه عازم شرق خواهد شد تا اشغالگری ائتلاف غیر قانونی (آمریکا) در این منطقه پایان یابد. آنچه دی میستورا در زمانی نتوانست انجام دهد که گروه‌های تروریستی مناطق گسترده‌ای از سوریه را در تسلط خود داشتند، الان نیز نخواهد توانست انجام دهد. در واقع وی در زمانی به دمشق رفت که حکومت سوریه بر سر مسئله تروریسم و آنچه مربوط به تمامیت ارضی یا کمیته قانون اساسی است، کوتاه نخواهد آمد.

موارد مشابه


به روایت تصویر


به روایت ویدئو