چرا مرغ گران شد؟

منبع: پارسینه

بازدید: 13

تاریخ: 1397/8/18

ساعت: 15:37


چرا مرغ گران شد؟

برخی کارشناسان بر این عقیده اند افزایش قیمت‌ها ناشی از نرسیدن کالا با ارز ۴۲۰۰ تومان به دست تولید کننده و در نهایت مصرف کننده نهایی است، به عبارت دیگر تخصیص این یارانه بیش از آنکه به سود مصرف کننده باشد، سود واردکننده را در بر دارد. در عین حال یک فعال صنعت مرغ گفت:قیمت یازده هزار و پانصد تا دوازده هزار تومانی برای هر کیلو مرغ قیمتی مناسب و مقرون به صرفه برای برقرار ماندن جریان تولید است.

حمید فاضلی، رییس اتحادیه و عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های مرغداری کشور با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرآنلاین افزود: نوسانات نرخ ارز هزینه تولید مرغ را بالا برده است و همین امر سبب شده است مرغداران قادر به فروش مرغ با قیمت‌های قبلی نباشند.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا به رغم. واردات نهاده‌های دامی و دان مرغ با قیمت ۴۲۰۰ تومان، قیمت مرغ بالاتر رفته است؟ گفت: هر چند هزینه واردات مواد اولیه ۴۲۰۰ تومان است، اما هزینه برخی عوامل افزایش یافته است.

وی گفت: در سال گذشته قیمت واردات نهاده‌های دامی و ذرت و سویا و ... ۳۸۰۰ تومان بود پس می‌بینید همین جا قیمت واردات کیلویی ۴۰۰ تومان افزایش یافته است.

این فعال صنعت مرغ گفت: در عین حال مواد اولیه با همان قیمت ۴۲۰۰ تومان به دست ما نمی‌رسد و واردکنندگان عمده به دلیل وجود مشکلاتی مانند تاخیر در تخصیص ارز و خواب سرمایه و کالا‌های وارداتی را به قیمت ۴۲۰۰ تومان تحویل نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در صورتی که قیمت ۴۲۰۰ تومان مبنا باشد بهای هر کیلو ذرت باید هزار و تا هزار و پنجاه تومان باید باشد، اما قیمت کنونی ۱۲۰۰ تومان است.

فاضلی با تاکید بر اینکه بر مبنای قیمت ۴۲۰۰ تومان برای واردات هر کیلو سویا نیز باید بهایی حدود دو هزار تومان داشته باشد گفت: در حال حاضر هر کیلو سویا بین دو هزار و سیصد تا دو هزار و پانصد تومان فروخته می‌شود.

رییس اتحادیه سراسری شرکت‌های مرغداری کشور گفت: در عین حال هزینه حمل و نقل و جابجایی نیز افزایش یافته و متاسفانه رانندگان برای هر کیلو باری که حمل می‌کنند بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان اضافه دریافت دارند و به اصطلاح هزینه پشت بارنامه می‌گیرند و همین امر قیمت‌ها را بالا برده است.

وی افزود: اختلالاتی که در شبکه حمل و نقل ایجاد شد، سبب شد مرغداران مجبور به تامین مایحتاج خود از انبار‌ها با قیمت‌های بالاتر شوند.

فاضلی با اشاره به اینکه قیمت ۱۱ هزار و پانصد تومان تا دو هزار تومان قیمتی منطقی است و جریان تولید را برقرار نگه می‌دارد، گفت: تولید در ایران تکافوی مصرف را می‌دهد و در صورت برنامه ریزی مناسب ما می‌توانیم بازار‌ها صادراتی را نیز از آن خود کنیم.

وی با تاکید بر اینکه قیمت جهانی مرغ بین یک دلار و هشتاد سنت تا دو دلار و بیست سنت است، اضافه کرد: این قیمت‌ها برای ما با توجه به نرخ جدید دلار مقرون به صرفه است، اما نوسانات بازار و تصمیمات متعدد فعلا امکان فتح بازار‌های صادراتی را نداده است.

به گفته فاضلی سال گذشته در حدود دو میلیون و صد هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید شده است، گفت: از این رقم تنها حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تن صادر شد، اما بی تردید ظرفیت صادرات بالاتر نیز در این بخش وجود دارد.

او تاکید کرد:سرانه مصرف مرغ در ایران به ازای هر نفر حدود ۵ کیلوگرم در سال است.

عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های مرغداری کشور در پاسخ به این سئوال که چه تعداد تولید کننده مرغ در ایران وجود دارد، گفت: طبق آمار‌های ارائه شده حدود ۲۵ هزار واحد تولیدی مرغ در ایران فعالیت می‌کنند که از این تعداد حدود دو تا سه هزار واحد غیر مجاز هستند.

پس از بروز نوسان‌های ارزی در ابتدای امسال، دولت حمایت از تولید داخل و کالا‌های اساسی را در دستور کار قرار داد و اقدام به تخصیص ارز یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومانی برای نهاده‌های تولید از جمله کنجاله سویا، ذرت کرد، اما با این وجود، دست اندرکاران صنعت طیور می‌گویند افزایش هزینه‌های تمام شده تولید، قیمت گوشت مرغ را تحت تاثیر قرار داده است.

مردادماه امسال ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر کیلوگرم گوشت مرغ را برای مصرف کنندگان هشت هزار و ۱۷۵ تومان تعیین کرد، اما این محصول در ماه‌های گذشته نه فقط با نرخ مصوب عرضه نشد بلکه بهای آن در خرده فروشی‌ها به هر کیلوگرم ۱۱ هزار تومان نیز رسید.

موارد مشابه


موضوعات داغ امروز


تیم ملی فوتبال ایران کارلوس کی روش تیم ملی ایران بیمارستان حقوق پلیس قاچاق مدرسه جام ملت های آسیا 2019 لیونل مسی علیرضا بیرانوند علوم پزشکی جام ملت‌های آسیا تعطیلی مدارس سارق طنز پرستار بجنورد چالش عثمان دمبله تعطیلی پرستاران لوییس سوارز قانون کار لگانس Lionel Messi زیرنویس فارسی ویدیو زیرنویس مدلینگ شیروان امروز تولد کیه اسفراین بیمارستان امام خمینی مرودشت دانلود آهنگ جدید جعل اسناد حامد زمانی luis suarez چیرو ایموبیله آرکادیوش میلیک جام ملت‌‌های آسیا دانلود موزیک جدید Ousmane Dembele تحول سلامت دانلود آهنگ ایرانی دانلود موزیک ایرانی napoli دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی بارسلونا-لگانس کاپیتان سوباسا 2018 دانلود کارتون فوتبالیست ها 2018 دانلود کارتون Captain Tsubasa کارتون فوتبالیست ها 2018 Captain Tsubasa مشاغل سخت arkadiusz milik 1 بهمن خوزه کایخون کارانه پرستار نمونه ناپولی-لاتزیو بیمارستان امام حسن Ciro Immobile 21 ژانویه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی دانشکده علوم پزشکی اسفراین عکس 10 سال قبل

به روایت تصویر


به روایت ویدئو