چرا مرغ گران شد؟

منبع: فرادید

بازدید: 14

تاریخ: 1397/8/18

ساعت: 16:18


مواد اولیه با همان قیمت ۴۲۰۰ تومان به دست ما نمی‌رسد و واردکنندگان عمده به دلیل وجود مشکلاتی مانند تاخیر در تخصیص ارز و خواب سرمایه و کالا‌های وارداتی را به قیمت ۴۲۰۰ تومان تحویل نمی‌دهند.

چرا مرغ گران شد؟
 
در حالی که دولت برای تامین کالا‌های اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده است، بازار این روز‌ها شاهد رشد قیمت لبنیات، مرغ و دیگر اقلامی است که واردات مواد اولیه آن با ارز ۴۲۰۰ تومان انجام می‌شود.

برخی کارشناسان بر این عقیده اند افزایش قیمت‌ها ناشی از نرسیدن کالا با ارز ۴۲۰۰ تومان به دست تولید کننده و در نهایت مصرف کننده نهایی است، به عبارت دیگر تخصیص این یارانه بیش از آنکه به سود مصرف کننده باشد، سود واردکننده را در بر دارد. در عین حال یک فعال صنعت مرغ گفت:قیمت یازده هزار و پانصد تا دوازده هزار تومانی برای هر کیلو مرغ قیمتی مناسب و مقرون به صرفه برای برقرار ماندن جریان تولید است.

حمید فاضلی، رییس اتحادیه و عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های مرغداری کشور با اعلام این مطلب افزود: نوسانات نرخ ارز هزینه تولید مرغ را بالا برده است و همین امر سبب شده است مرغداران قادر به فروش مرغ با قیمت‌های قبلی نباشند.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا به رغم. واردات نهاده‌های دامی و دان مرغ با قیمت ۴۲۰۰ تومان، قیمت مرغ بالاتر رفته است؟ گفت: هر چند هزینه واردات مواد اولیه ۴۲۰۰ تومان است، اما هزینه برخی عوامل افزایش یافته است.

وی گفت: در سال گذشته قیمت واردات نهاده‌های دامی و ذرت و سویا و ... ۳۸۰۰ تومان بود پس می‌بینید همین جا قیمت واردات کیلویی ۴۰۰ تومان افزایش یافته است.

این فعال صنعت مرغ گفت: در عین حال مواد اولیه با همان قیمت ۴۲۰۰ تومان به دست ما نمی‌رسد و واردکنندگان عمده به دلیل وجود مشکلاتی مانند تاخیر در تخصیص ارز و خواب سرمایه و کالا‌های وارداتی را به قیمت ۴۲۰۰ تومان تحویل نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در صورتی که قیمت ۴۲۰۰ تومان مبنا باشد بهای هر کیلو ذرت باید هزار و تا هزار و پنجاه تومان باید باشد، اما قیمت کنونی ۱۲۰۰ تومان است.

فاضلی با تاکید بر اینکه بر مبنای قیمت ۴۲۰۰ تومان برای واردات هر کیلو سویا نیز باید بهایی حدود دو هزار تومان داشته باشد گفت: در حال حاضر هر کیلو سویا بین دو هزار و سیصد تا دو هزار و پانصد تومان فروخته می‌شود.

رییس اتحادیه سراسری شرکت‌های مرغداری کشور گفت: در عین حال هزینه حمل و نقل و جابجایی نیز افزایش یافته و متاسفانه رانندگان برای هر کیلو باری که حمل می‌کنند بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان اضافه دریافت دارند و به اصطلاح هزینه پشت بارنامه می‌گیرند و همین امر قیمت‌ها را بالا برده است.

وی افزود: اختلالاتی که در شبکه حمل و نقل ایجاد شد، سبب شد مرغداران مجبور به تامین مایحتاج خود از انبار‌ها با قیمت‌های بالاتر شوند.

فاضلی با اشاره به اینکه قیمت ۱۱ هزار و پانصد تومان تا دو هزار تومان قیمتی منطقی است و جریان تولید را برقرار نگه می‌دارد، گفت: تولید در ایران تکافوی مصرف را می‌دهد و در صورت برنامه ریزی مناسب ما می‌توانیم بازار‌ها صادراتی را نیز از آن خود کنیم.

وی با تاکید بر اینکه قیمت جهانی مرغ بین یک دلار و هشتاد سنت تا دو دلار و بیست سنت است، اضافه کرد: این قیمت‌ها برای ما با توجه به نرخ جدید دلار مقرون به صرفه است، اما نوسانات بازار و تصمیمات متعدد فعلا امکان فتح بازار‌های صادراتی را نداده است.

به گفته فاضلی سال گذشته در حدود دو میلیون و صد هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید شده است، گفت: از این رقم تنها حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تن صادر شد، اما بی تردید ظرفیت صادرات بالاتر نیز در این بخش وجود دارد.

او تاکید کرد:سرانه مصرف مرغ در ایران به ازای هر نفر حدود ۵ کیلوگرم در سال است.

عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های مرغداری کشور در پاسخ به این سئوال که چه تعداد تولید کننده مرغ در ایران وجود دارد، گفت: طبق آمار‌های ارائه شده حدود ۲۵ هزار واحد تولیدی مرغ در ایران فعالیت می‌کنند که از این تعداد حدود دو تا سه هزار واحد غیر مجاز هستند.

پس از بروز نوسان‌های ارزی در ابتدای امسال، دولت حمایت از تولید داخل و کالا‌های اساسی را در دستور کار قرار داد و اقدام به تخصیص ارز یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومانی برای نهاده‌های تولید از جمله کنجاله سویا، ذرت کرد، اما با این وجود، دست اندرکاران صنعت طیور می‌گویند افزایش هزینه‌های تمام شده تولید، قیمت گوشت مرغ را تحت تاثیر قرار داده است.

مردادماه امسال ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر کیلوگرم گوشت مرغ را برای مصرف کنندگان هشت هزار و ۱۷۵ تومان تعیین کرد، اما این محصول در ماه‌های گذشته نه فقط با نرخ مصوب عرضه نشد بلکه بهای آن در خرده فروشی‌ها به هر کیلوگرم ۱۱ هزار تومان نیز رسید.

موارد مشابه


موضوعات داغ امروز


اخبار حوادث عکس زمین کریستیانو رونالدو مدرسه هواپیما بازیگر وزارت کشور برف شهادت برگزیت درگذشت شکست مادر بازگشت بحران کیهان حسین محب اهری عبدالرضا رحمانی فضلی هنرمند آماده باش گفت و شنود مدیریت احزاب گفتگو طهرانچی ماسیمیلیانو الگری کوپا دل ری عکس پروفایل جورجو کیه لینی دانلود سریال امروز تولد کیه پسر بچه سوپرکاپ ایتالیا تقسیمات کشوری یوونتوس-میلان رئیس دانشگاه آزاد مردگان لیست بارسلونا 27 دی نشست لهستان سریال Vikings بارسلونا-لوانته جده عربستان دانلود زیرنویس فارسی سریال Vikings دانلود زیرنویس فارسی فصل 5 سریال Vikings دانلود سریال Vikings دانلود سریال Vikings S5 دانلود سریال Vikings فصل 5 دانلود سریال Vikings فصل پنجم دانلود فصل 5 سریال Vikings دانلود فصل پنجم سریال وایکینگ ها دانلود قسمت ۱7 فصل ۵ سریال Vikings دانلود قسمت جدید سریال وایکینگ ها دانلود قسمت هفدهم فصل پنجم سریال Vikings قسمت جدید سریال Vikings Vikings قسمت 18 فصل 5 دانلود قسمت 18 فصل 5 سریال Vikings 1080p دانلود قسمت 18 فصل 5 سریال Vikings 720p دانلود قسمت 18 فصل 5 سریال Vikings با زیرنویس فارسی دانلود قسمت 18 فصل 5 سریال Vikings با لینک مستقیم دانلود قسمت 18 فصل 5 سریال Vikings کم حجم دانلود قسمت 18 فصل 5 سریال Vikings کیفیت HD دانلود قسمت هجدهم فصل پنجم سریال وایکینگ ها زیرنویس فارسی قسمت 18 فصل 5 سریال Vikings سریال Vikings S5 E18 قسمت 18 فصل 5 سریال Vikings قسمت 18 فصل 5 سریال Vikings با کیفیت بالا وایکینگ ها قسمت هجدهم فصل پنجم 17 ژانویه ترور دانشمندان ایرانی رقص حسین محب اهری

به روایت تصویر


به روایت ویدئو