چگونه وسواس در کودکان را از بین ببریم؟ - آرگا | نیوز پارسی
چگونه وسواس در کودکان را از بین ببریم؟

چگونه وسواس در کودکان را از بین ببریم؟


منبع: آرگا

بازدید: 18

تاریخ: 1397/8/18

ساعت: 14:25


وسواس در کودکان یک نوع اختلال است که معمولا به صورت افکار مزاحم و تکرار رفتارهای خاصی بروز می کند و موجب تحمیل استرس و تنش های فکری به کودک می شود. بنابراین به دلیل تاثیرات مخرب آن در آینده نیاز به درمان فوری دارد.

برخی از روانشناسان اظهار دارند که وسواس فکری و عملی در کودکان از جمله اختلالات اضطرابی مزمن می باشد که ریشه وراثتی داشته و به صورت های مختلف دیده می شود. در ادامه اطلاعات بیشتری در رابطه با موضوع وسواس در کودکان به شما ارائه خواهیم داد.

وسواس در کودکان و علائم آن

وسواس کودکان به شکل های متفاوتی بروز می کند که آشنایی و شناخت والدین با علائم و نشانه های وسواس می تواند کمک زیادی در درمان آن داشته باشد؛ در هنگام وسواس برخی از افکار، اعمال و همچنین ممکن است تصاویری مزاحم در ذهن شکل بگیرد که شخص نمی تواند آنها را کنترل کند. در واقع فکر وسواسی، به طور مداوم در ذهن فرد تکرار می شود و همین موضوع می تواند موجب اضطراب وی شود.

از جمله آسیب های وسواس در کودکان، عدم عزت نفس و خودباوری وی در آینده می باشد، همچنین کودک وسواسی ممکن است به تدریج در نظر خانواده و اطرافیان، فردی تنبل و مایه دردسر به حساب آید.

علاوه بر موارد بالا، وسواس می تواند موجب استرس، افسردگی، ایجاد ترس، خواب ناکافی،  احساس خجالت و شرمندگی، بی قراری، میل به تنها بودن و همچنین کندی در انجام تکالیف مدرسه و افت تحصیلی شود. بنابراین این نوع کودکان معمولا توسط همسالان خود مورد تمسخر واقع می شوند ، در این صورت اگر والدین آنها بخواهند رفتار آنها را کنترل کنند، ممکن است با پرخاش کودکان خود مواجه شوند.

روشهای درمان وسواس کودکان

رفتار درمانی یکی از بهترین روشهای درمانی این نوع اختلال است که برای این منظور لازم است فرزندان خود را نزد روانشناس کودک و نوجوان ببرید تا با به کارگیری روشهای خاص آن را درمان نماید.

وسواس فکری و عملی در کودکان

در این روش، روانشناس کودک را تشویق می کند تا افکار و اعمال وسواسی خود را به طور دقیق برای وی شرح دهد تا وی بتواند این رفتار ها را شناسایی کرده و با انجام اقدامات خاصی سعی در کمک کردن کودک در ترک رفتارهای وسواسی اش دارد.

به طور کلی درمان وسواس هم به صورت دارویی و هم به صورت رفتاری و شناختی انجام می گیرد. به دلیل اینکه وسواس بیماری مزمنی می باشد، بنابراین درمان آن ممکن است زمان بر باشد. همانطور که گفتیم وسواس موجب آسیب رساندن به مراحل رشد کودک می شود و اعتماد به نفس را از کودک می گیرد. بنابراین اگر وسواس در کودکان درمان نشود باعث می شود وی در بزرگسالی به فردی مضطرب و وسواسی تبدیل شود.

حمایت خانواده و اطرافیان از کودک

خانواده و اطرافیان باید بدانند که کودکی که دچار وسواس می شود، گناه و تقصیری ندارد. همچنین زمانی که آنها قصد درمان کودک خود را دارند باید از هر جهت او را مورد حمایت قرار دهند. لازم است که والدین آگاهی خود را در زمینه بیماری فرزندشان افزایش داده تا توانایی درک کودک خود را داشته و از عهده انجام برخی از انتظارات و خواسته های کودک برآیند.

OCD در کودکان

توجه داشته باشید که همراهی و تشویق والدین تاثیر مهمی در روند سریع بهبودی بیماری فرزندشان می تواند داشته باشد. در واقع تمام اعضای خانواده باید تا حد امکان محیط و شرایط را برای کودک، آرام و عادی نگه دارند تا وی بتواند سختی ها و مشکلات درمان را راحت تر تحمل کند، زیرا کودک در محیط های پر تنش و اضطراب آور هیچگاه نمی تواند با نگرانی و تشویش ناشی از شیوه های درمانگری مقابله نماید.

برچسب ها: وسواس

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


پرسپولیس بازی مجلس شورای اسلامی رژیم صهیونیستی فیلم عربستان سعودی علی لاریجانی تیم فوتبال پرسپولیس پرسپولیس تهران علی مطهری شکر پکن دانلود فیلم علی علیپور دانلود آهنگ جدید دانلود فیلم با لینک مستقیم دلالان دانلود فیلم های دوبله فارسی با لینک مستقیم دانلود فیلم های دوبله فارسی دانلود موزیک جدید دانلود فیلم های جدید با دوبله فارسی دانلود فیلم دوبله فارسی 720P دانلود فیلم دوبله فارسی 1080P دانلود فیلم دوبله فارسی دانلود آهنگ ایرانی دانلود موزیک ایرانی تیم فوتبال پدیده حاجی دلیگانی فریدون جیرانی العین امارات قاچاق دام خبر20 IMDB دوبله فارسی سوگل طهماسبی ساخت سریال دنیای بازیگران تزیپی لیونی First Man دانلود با لینک مستقیم رایگان آموزش سوئیچ بین صدای فارسی و انگلیسی پایتخت 6 دانلود صوت بصورت جداگانه کنیست فیلم First Man لیگ امارات گاریدو جشن تولد لاکچری دل دل دانلود فیلم First Man 2018 با زیرنویس فارسی دانلود فیلم First Man 2018 با لینک مستقیم ماورایی بیوگرافی پانیذ برزعلی تصاویر پانیذ برزعلی مصاحبه با پانیذ برزعلی سریال پایتخت 6 First Man 2018 خلاصه داستان First Man دانلود First Man دانلود دوبله فارسی فیلم First Man 2018 دانلود دوبله فارسی فیلم نخستین انسان دانلود رایگان فیلم First Man 2018 دانلود زیرنویس فارسی فیلم First Man 2018 دانلود فیلم First Man 2018 دانلود فیلم First Man دوبله فارسی دانلود فیلم First Man دوبله فارسی با کیفیت 720 دانلود فیلم First Man دوبله فارسی بدون سانسور دانلود کاورFirst Man دوبله فارسی فیلم نخستین انسان عکسهای فیلم First Man کاور First Man Psychokinesis Psychokinesis 2018 خلاصه داستان Psychokinesis دانلود Psychokinesis دانلود دوبله فارسی فیلم Psychokinesis 2018 دانلود دوبله فارسی فیلم قدرت ذهنی دانلود رایگان فیلم Psychokinesis 2018 دانلود زیرنویس فارسی فیلم Psychokinesis 2018 دانلود فیلم Psychokinesis 2018 دانلود فیلم Psychokinesis 2018 با زیرنویس فارسی دانلود فیلم Psychokinesis 2018 با لینک مستقیم دانلود فیلم Psychokinesis دوبله فارسی دانلود فیلم Psychokinesis دوبله فارسی با کیفیت 720 دانلود فیلم Psychokinesis دوبله فارسی بدون سانسور دانلود کاورPsychokinesis دوبله فارسی فیلم قدرت ذهنی عکسهای فیلم Psychokinesis فیلم Psychokinesis کاور Psychokinesis بیوگرافی پانیذ برزعلی تصاویرپانیذ برزعلی زندگینامه پانیذ برزعلی عکس های پانیذ برزعلی فیلم شناسی پانیذ برزعلی گفتگو با پانیذ برزعلی پانیذ برزعلی در سریال گرگ و میش عکس های جدید پانیذ برزعلی تصاویر جدید پانیذ برزعلی تعبیر وارونه یک رویا محسن لرستانی

به روایت تصویر


به روایت ویدئو