کودک همسری نسبتی با مبانی دینی ندارد

کودک همسری نسبتی با مبانی دینی ندارد


بازدید: 5

تاریخ: 1397/8/25

ساعت: 00:20


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، سمیه طهماسبی عصر پنج شنبه در نشست تخصصی کودک همسری، ریشه ها ، آسیب ها و سیاستگذاری گفت : پدیده کودک همسری و ازدواج دختران زیر سنین قانونی ارتباطی با مبانی دینی ندارد چرا که فقه ما پویا بوده و به مبانی عقلایی نزدیک است.
استاد دانشگاه تربیت مدرس دراین نشست که در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، تصریح کرد: سن بلوغ شرعی در دختران را نمی توان ملاک ازدواج در نظر گرفت چرا که برای ازدواج رشد در ابعاد دیگر هم لازم است.
وی ادامه داد: بر اساس بررسی و آمارهای که در این زمینه وجود دارد پدیده کودک همسری بیشتر بخاطر مسائل اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی است که به توسعه نیافتگی و عقب ماندگی جوامع مرتبط می شود.
«منکر این نمی شوم که برخی قرائت ها از دین و متون دینی هم به این پدیده کمک کرده است.»
وی سپس با تشریح اهمیت رضایت در ازدواج گفت: مهم ترین رکن یک جامعه خانواده است و ارکان اصلی یک خانواده هم زوجین هستند و وقتی رضایت طرفین برای ازدواج جلب نشود پدیده ای که در کودک همسری شاهد آن هستیم خانواده هم به معنای واقعی تشکیل نخواهد شد و این منجر به تضعیف جامعه و عدم توسعه یافتگی جامعه در ابعاد گوناگون خواهد شد.
این پژوهشگر حوزه و دانشگاه ادامه داد: «حال باید به این پرسش فکر کنیم که آیا رسیدن به بلوغ جسمی و تشکیل خانواده براساس آن می تواند کانون خانواده ای که مدنظر شرع و جامعه است را شکل بدهد یا نه؟ و آیا برای شکل دادن به این کانون به بلوغ در ابعاد دیگر نیاز نیست؟ در واقع می خواهم به این امر تاکید کنم که با ملاک قرار دادن سن بلوغ شرعی برای ازدواج هدف شکل گیری کانون خانواده محقق نخواهد شد».
وی سپس به مسئله فقهی بلوغ از موضع دینی پرداخت و تاکید کرد: باید مشخص کنیم بلوغ را طبیعی می دانیم یا یک فرایند تحمیلی که شارع آن را مشخص کرده است می دانیم؟ برای پاسخ به این پرسش باید موضع دین را در این زمینه مشخص کنیم.
طهماسبی ادامه داد: ما در قرآن در دو آیه 51 سوره نور و آیه 6 سوره نسا بحث بلوغ را داریم که آنجا سن مشخص نشده است بلکه از شرایط و ویژگی هایی سخن رفته است که نشانگر بلوغ هستند حالا با توجه به این نشانه ها عقلا باید تشخیص یدهند سن بلوغ چه سنی است و در واقع در اینجا با توجه به شرایط مختلف مثل شرایط جغرافیایی و.. سن بلوغ متفاوت خواهد بود هر چند اشاره کردم این سن تنها شرط کافی برای ازدواج نیست.
به گفته این استاد دانشگاه ، دین بلوغ را یک امر طبیعی و تکوینی می داند نه امر تحمیلی که بشود برای آن یک محدوده خاص مشخص کرد ، تشخیص این امر بر عهده عقلا است و امکان ندارد عقلا یک نظر داشته باشند و دین یک نظر دیگر چرا که قاعده کلی وجود دارد و بر هرچیزی که عقل حکم کند شرع هم حکم می کند و برعکس.
وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به تلاش های صورت گرفته توسط فراکسیون زنان مجلس گفت: این نمایندگان با وجود تلاش های بسیار، اما هنوز نتوانسته اند نظر علمای قم را جلب کنند.
طهماسبی با بیان این جمله که پیشنهادم این است با علما با زبان خودشان باید سخن گفت ، افزود: باید افراد و فقهای نو اندیش که در حوزه علمیه کم هم نیستند در مذاکرات فراکسیون زنان با علما حضور داشته باشند و با زبان و ادبیات علمی با آن ها بحث کنند ، به نظرم در این صورت فراکسیون زنان به نتایج بهتری خواهد رسید و احتمال دارد نتیجه بخش باشد.
**9487**1601**

موارد مشابه


موضوعات داغ امروز


فوتبال بانک مرکزی اینستاگرام والیبال بازار ارز اخبار منچسترسیتی زایمان پزشکی قانونی کارشناسی ارشد آزمون همتی سردار سلیمانی اخبار آزاد مهاباد سلفی المپیاکوس شهدای مدافع حرم دانلود فیلم 2018 مرگ مشکوک آزمون سراسری دانلود فیلم جدید 2018 فردا پیام نور کنترل اولیویه ژیرو ویلیان سیداحمد خمینی فراگیر لخته شدن خون شاخ های اینستاگرام زندگی لاکچری willian Olivier Giroud مول ویدی-چلسی مول ویدی بهترین فیلم های 2018 توره دانلود رایگان Bennetts Song 2018 دانلود مستقیم Bennetts Song 2018 اولین انسان 2018 فیلم دانلود فیلم First Man 2018 با زیرنویس فارسی دانلود فیلم First Man 2018 با کیفیت 720p دانلود فیلم First Man 2018 با کیفیت HDRip 1080p دانلود فیلم First Man 2018 با کیفیت پرده ای دانلود فیلم اولین مرد 2018 دانلود فیلم جدید First Man 2018 دانلود فیلم فرست من 2018 دانلود فیلم نخستین مرد 2018 دانلود مستقیم First Man 2018 فیلم اپولو 2018 رایان گاسلینگ فیلم زندگی نامه نیل آرمسترانگ نخستین انسان 2018 فیلم انیمشن Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 بهترین کارتون مرد عنکبوتی دانلود انیمیشن Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 دانلود انیمیشن Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 با زیرنویس فارسی دانلود انیمیشن Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 با کیفیت بالا دانلود انیمیشن اسپایدرمن درون دنیای اسپایدر-ورسه دانلود پوستر Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 دانلود رایگان Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 دانلود فیلم Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 با لینک مستقیم دانلود فیلم Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 کامل دانلود کارتون Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 دانلود کارتون مرد عنکبوتی 2018 جدید دانلود مستقیم Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 دانلود نسخه پرده ای Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 زیرنویس فارسی Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 نقد و بررسی Spider-Man Into the Spider-Verse 2018 بازی Ancient Frontier Steel Shadows پیش نمایش بازی Ancient Frontier Steel Shadows دانلود Ancient Frontier Steel Shadows دانلود Ancient Frontier Steel Shadows کرک CODEX دانلود بازی Ancient Frontier Steel Shadows دانلود سرور ایران بازی Ancient Frontier Steel Shadows دانلود نسخه فشرده بازی Ancient Frontier Steel Shadows دانلود نسخه نهایی بازی Ancient Frontier Steel Shadows حاج‌ قاسم

به روایت تصویر


به روایت ویدئو