آثار منفی شب کاری بر سلامت انسان - وبگردی | نیوز پارسی

آثار منفی شب کاری بر سلامت انسان

منبع: وبگردی

بازدید: 14

تاریخ: 1397/10/23

ساعت: 04:01


شیف کاری شبانه می تواند به طور بالقوه بر سطوح فشار خون شما تاثیرگذار باشد. برخی پژوهش ها رابطه بین پرفشاری خون یا فشار خون بالا و شب کاری را نشان داده اند.

به گزارشگروه وبگردی 20:30؛چه به صورت دائمی و چه موقتی، کار در شیفت های شبانه می تواند بر شرایط خواب انسان تاثیرگذار باشد. اما تاثیر سعات کاری شبانه بر سلامت انسان می تواند فراتر از بر هم خوردن برنامه خواب باشد.
 
آثار منفی شب کاری بر سلامت انسان

 
به گزارش "اینسایدر"، شیفت های کاری شبانه با عوارض جانبی روانی و جسمانی پیوند خورده اند. البته به گفته کارشناسان روش هایی برای مدیریت این عوارض جانبی بالقوه وجود دارند.
 
مواجهه با اختلالات خواب
 
علائم بی خوابی یا خواب آلودگی بیش از حد می توانند در ارتباط با ساعات کار شبانه و برنامه های کاری شبانه رخ دهند.
 
شما باید توجه ویژه ای به استراحت خود در این شرایط داشته باشید. به عنوان مثال، طی روز بعد، زمانی که قصد دارید بخوابید، میزان نور محیط اطراف خود را به حداقل برسانید یا از چشم بندهای خواب استفاده کنید.
 
تاثیر بر سلامت گوارش
 
شیفت های کاری شبانه ممکن است به مصرف وعده های غذایی در زمان های غیرعادی برای بدن که به آنها عادت ندارد، منجر شود. همچنین، ممکن است مقدار متفاوتی از غذا را مصرف کنید و شاید انتخاب های غذایی ناسالمی نسبت به شرایط عادی داشته باشید. بر همین اساس، احتمال مواجهه با مشکلات گوارشی، مانند یبوست، افزایش وزن، سوء هاضمه، و موارد دیگر افزایش می یابد.
 
احساس انزوای اجتماعی
 
اگر شب کار هستید و دوستان و اعضای خانواده شما همگی روز کار هستند، این شرایط می تواند موجب احساس انزوای بیشتر شود که ممکن است برای سلامت روانی شما خوب نباشد. احساس انزوا و جدا افتادن از فعالیت های اجتماعی می تواند به طور بالقوه به افسردگی و تحریک پذیری منجر شود.
 
تاثیر بر فشار خون
 
شیف کاری شبانه می تواند به طور بالقوه بر سطوح فشار خون شما تاثیرگذار باشد. برخی پژوهش ها رابطه بین پرفشاری خون یا فشار خون بالا و شب کاری را نشان داده اند.
 
تحت تاثیر قرار گرفتن چرخه قاعدگی یا بارداری
 
برخی مطالعات رابطه بین شب کاری و/یا ساعات کاری طولانی با اختلالات قاعدگی، تولد زودرس، و سقط جنین را نشان داده اند. البته، برای تایید قطعی این رابطه به انجام پژوهش های بیشتری نیاز است.
 
اختلالات متابولیک
 
اختلالات متابولیک یکی دیگر از مشکلات جسمانی ناشی از شیفت کاری شبانه است که می تواند مواردی مانند چاقی، تغییرات در چربی موجود در خون مانند تری گلیسریدها، و مقاومت به انسولین که در ادامه می تواند به دیابت منجر شود را شامل شود.
 
افزون بر دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و فعالیت جسمانی، در صورت امکان به جای این که بین شیفت های روزانه و شبانه در نوسان باشید، بهتر است شیفت های کاری شبانه را ادامه دهید زیرا از این طریق به بدن اجازه سازگاری بهتر با شرایط را می دهید.
 
احتمال تجربه علائم افسردگی و اضطراب
 
ساعات کاری شبانه تنها بر سلامت جسمانی انسان تاثیر گذار نیست و می تواند بر سلامت روانی شما نیز اثر منفی داشته باشد.
 
بدن هورمون ها و مواد شیمیایی مختلفی را در طول 24 ساعت شبانه روز ترشح می کند. از این رو، هنگامی که طی یک بازه زمانی که قرار بوده است بدن خواب باشد، بیدار هستید، مقدار درست و عادی از مواد شیمیایی و هورمون ها ترشح نمی شوند.
 
این شرایط می تواند بر خلق و خوی انسان تاثیرگذار بوده و موجب تحریک پذیری، یا تجربه علائم افسردگی یا اضطراب شود.
 
همچنین، کار کردن در زمانی که قرار بوده است خواب باشید، می تواند شرایط را هرچه بیشتر تنش‌زا کرده و این تنش موجب مواردی مانند اضطراب، افسردگی و تحریک پذیری شود.
 
در صورت مواجهه با این احساسات، بدون در نظر گرفتن این که چه ساعتی از روز کار می کنید، برای بررسی دقیق‌تر شرایط به پزشک یا متخصص سلامت روانی مراجعه کنید.
 
افزایش خطر آسیب دیدگی های مرتبط با تصادف
 
صدمات و تصادفات مساله دیگری هستند که می توانند به واسطه شیفت کاری شبانه رخ دهند. شیفت های کاری شبانه می توانند افراد را در معرض خطر بیشتری برای آسیب دیدگی قرار دهند.
 
مشکلات قلبی
 
بیماری قلبی عروقی و مشکلات قلبی از دیگر پیامدهای بالقوه شب کاری هستند. پژوهش ها نشان داده اند که شیفت های کاری شبانه می توانند خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش دهند.
 
خطر بیشتر سکته مغزی
 
افزایش خطر سکته مغزی یکی دیگر از مشکلات بالقوه ناشی از ساعات کاری شبانه است.
 
منبع:عصر ایرانموضوعات داغ امروز


فیلم فضای مجازی تلویزیون زنان والیبال بیماری یورو سردار آزمون ویدیو گرگان پزشک نوروز بارداری عادل فردوسی پور اخبار فرهنگی سقط جنین سیلاب انیمیشن شیر مادر عفونت اوکراین قاعدگی ناباروری ترکیب رسمی استان گلستان علی ضیا زایمان زودرس لینک مستقیم گنبدکاووس روانشناس امروز تولد کیه عکس نوشته dlroozane عصر جدید تهوع علی فروغی دانلود روزانه آق‌قلا لینک مستقیم 2 کمکی دانلود انیمیشن با لینک مستقیم دانلود انیمیشن دانلود رایگان انیمیشن دانلود انیمیشن دوبله فارسی سقط یورو 2020 دانلود انیمیشن جدید علیخانی سیل گلستان Asemooniportal دانلود انیمیشن دوبله فارسی 2018 و 2019 کروموزوم شبکه سوم سیما اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان مقدماتی یورو 2020 شیر دادن به نوزاد لوپوس مهدی میقانی فلج مغزی دانلود رایگان انیمیشن با لینک مستقیم طنز نوشته های خنده دار کورتاژ کردن هفته دهم بارداری زرد شدن پوست بیلی روبین خون هفته 38 بارداری پرتغال-اوکراین مقدماتی یورو 23 مارس دانلود انیمیشن 2017 کند ذهنی مراقبت های کورتاژ عوارض کورتاژ خطرات کورتاژ فیبرم درمان زردی در نوزادان بیلی روبین نوزاد عکس نوشته های غمگین 3 فروردین دانلود انیمیشن مدرسه خرگوش ها 2017 دوبله فارسی دانلود انیمیشن دوبله فارسی 2017 و دانلود انیمیشن مدرسه خرگوش ها دانلود انیمیشن مدرسه خرگوش ها دوبله فارسی دانلود بهترین انیمیشن های فرهادقائمی علائم زردی در نوزادان زردی در نوزادان چیست زردی در نوزادان نارس عوارض زردی در نوزادان ویژه برنامه تحویل سال عکس عاشقانه برای پروفایل جمشید مشایخی در بزرگان سینمای ایران بازی می‌کند توصیه جمشید مشایخی به جوانان علاقه‌مند بازیگری

به روایت تصویر


به روایت ویدئو