آلمان مجوز فروش تجهیزات موشکی به عربستان را لغو کرد - پارس تودی | نیوز پارسی

آلمان مجوز فروش تجهیزات موشکی به عربستان را لغو کرد

منبع: پارس تودی

بازدید: 8

تاریخ: 1397/11/17

ساعت: 23:30


آلمان مجوز فروش تجهیزات موشکی به عربستان را لغو کرد

آلمان روز چهارشنبه مجوز فروش تجهیزات موشک دوربرد هوا به هوا "متئور" Meteor را به عربستان سعودی لغو کرد.

­به گزارش پارس تودی، موشک دوربرد "متئور" توسط شرکت موشکی "ام‌بی‌دی‌ای" MBDA تولید می شود. این شرکت در فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، بریتانیا و آمریکا فعالیت می‌کند.

آلمانی ها، سامانه نیروی محرکه و کلاهک موشک "متئور" را تولید می کنند.

عربستان قصد داشت جنگنده های تایفون آتی خود را به موشک های هوا به هوا "متئور" مجهز کند.

عربستان در سال 2014 قرارداد خرید مقادیر قابل توجهی از موشک‌های شرکت "ام‌بی‌دی‌ای" را امضا کرده بود.

گروه‌های حقوق بشری و افکارعمومی از مدت‌ها پیش بویژه از زمان آغاز تجاوز عربستان به یمن خواستار قطع فروش تسلیحات به عربستان شده بودند، اما به تازگی از زمان رسوایی قتل "جمال خاشقجی" روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی، فشارها بر کشورهای غربی برای قطع صادرات تسلیحاتی‌شان به عربستان دوچندان شده است.

"جمال خاشقجی" روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی، سه شنبه 2 اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه ناپدید شد.

رژیم سعودی 19 اکتبر، بعد از 18 روز سکوت و تکذیب سرانجام تحت فشارهای جامعه جهانی تایید کرد، "خاشقجی" در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.

"جمال خاشقجی" در فهرست افراد بازداشتی و تحت تعقیب رژیم سعودی قرار داشت.  وی از بیم دستگیر شدن در خارج از عربستان زندگی می کرد.

روزنامه بریتانیایی گاردین اخیرا در گزارشی اعلام کرد روند تحولات عربستان در سال های اخیر از یک الگوی واضح پیروی می کند؛ از زمانی که "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان شده است، ریاض  هرگونه مخالفتی را صرفنظر از آنکه از سوی چه کسی باشد به طرز وحشیانه سرکوب می کند.

117به روایت تصویر


به روایت ویدئو