آمریکا نیروهای خود را از سوریه خارج می‌کند؟ - میزان | نیوز پارسی

آمریکا نیروهای خود را از سوریه خارج می‌کند؟

منبع: میزان

بازدید: 12

تاریخ: 1397/11/17

ساعت: 23:24


خبرگزاری میزان- کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بسیاری از تحلیلگران با نگاهی به روند اقدامات آمریکا در سوریه به این نتیجه رسیده بودند که تصمیم ترامپ برای خروج‌شان از سوریه، یک تصمیم انفرادی و غیرکارشناسانه بوده است.

آمریکا نیروهای خود را از سوریه خارج می‌کند؟
سیدرضا صدرالحسینی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به مصوبه کنگره آمریکا مبنی بر عدم خروج نیرو‌های‌شان از سوریه بیان داشت: بسیاری از تحلیلگران با نگاهی به روند اقدامات آمریکا در سوریه به این نتیجه رسیده بودند که تصمیم ترامپ برای خروج‌شان از سوریه، یک تصمیم انفرادی و غیرکارشناسانه بوده است.

وی ادامه داد: البته با توجه به روحیه کاسب کارانه‌ ترامپ، تصمیمش برای خروج نیروهای نظامی‌شان از سوریه را می‌توان در راستای دوشیدن کشور‌های عربی منطقه به‌ خصوص عربستان و امارات نیز در نظر گرفت.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: اما با گذشت زمان مشخص شد، آمریکایی‌ها این کار را نکرده‌اند و نخواهند کرد؛ برای اینکه هیچ کشور یا گروهی که بتواند منافع‌شان را در مرز‌های سوریه تامین کند، نیافتند.
 
کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: علیرغم اینکه کرد‌ها، نشست‌های مختلفی را با آمریکا برگزار کردند و نشست اخیرشان نیز با برخی فرماندهان و سران کُرد معارض سوری در یکی از هتل‌های ترامپ و با حضور خود او برگزار شد، این نکته روشن بود که آمریکا نیرو‌های خود را از سوریه و منطقه خارج نخواهند کرد و نمی‌توانند این منطقه حساس را به دست دوستان کُرد خود بسپارند.

وی در عین حال افزود: پنتاگون، سازمان سیا و کارشناسان وزارت خارجه آمریکا به این نتیجه رسیده اند که در صورت خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه، موفقیت و پیروزی بیشتری نصیب ایران، سوریه و روسیه می‌شود. آمریکایی‌ها برای اینکه این موقعیت را به این کشور‌ها هدیه ندهند، تصمیم گرفتند از سوریه خارج نشوند.

صدرالحسینی با بیان اینکه با این مصوبه سنا، نیرو‌های آمریکا در این منطقه باقی خواهند ماند، افزود: از ابتدا هم مشخص بود خروج نیرو‌های آنها از سوریه با اما واگرهایی روبرو است و زمان هم این را نشان داد.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه با این مصوبه کنگره در آینده شاهد گسترش نیرو‌های آمریکایی در سوریه و نیز منطقه خواهیم بود، تصریح  کرد: کما اینکه اخبار میدانی این نکته را کاملا بر ما روشن می‌کرد. زیرا تعداد پایگاه‌های آمریکا در منطقه در حال گسترش است. چنانچه در برخی از پایگاه‌هایشان که هنوز کار ساخت‌شان تمام نشده، نیرو‌های خود را مستقر می کنند.

وی اضافه کرد: از جهت قانونی اساسی ترامپ می‌تواند با این مصوبه سنا مخالفت کرده و نیرو‌های آمریکایی را طبق خواسته خود از سوریه خارج کند، اما بخاطر عدم کارشناسانه بودن نظر آقای ترامپ به نظر می‌رسد، ایشان در ارتباط با این مصوبه انقیاد خواهد کرد و اینطور وانمود می‌کند که به‌خاطر منافع کشورش، حتما نیرو‌های خود را در این منطقه باقی خواهد گذاشت.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: اما از یاد نبریم که ترامپ اعلام کرده بود هزینه امنیت کشور‌های منطقه غرب آسیا که به ما وابسته هستند، بسیار زیاد است و خودشان باید این هزینه‌ها را بپردازند. ترامپ حتما با نگاه کاسب کارانه خود هزینه‌های حضور نیرو‌هایش در کشورهای منطقه را از آنها دریافت خواهد کرد؛ بنابراین حضور نیرو‌های آمریکا در منطقه ادامه خواهد داشت،
 
کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح  کرد: آمریکایی‌ها نمی‌خواهند با کاستن نیروهای‌شان، منافع خود  را تقدیم رقیبان شان کنند و با خلاءوجودی‌شان باعث تقویت ارتش سوریه و محور مقاومت شوند.
 
به گزارش میزان، سنای آمریکا اخیرا لایحه‌ای به تصویب رسانده است که با تصمیم ترامپ مبنی بر خروج نظامیان اشغالگر آمریکایی از سوریه و افغانستان مخالفت می‌کند.
 
 

مطالب مشابه
به روایت تصویر


به روایت ویدئو