استانی که 6 ماه از سال گردشگر دارد - همگردی | نیوز پارسی

استانی که 6 ماه از سال گردشگر دارد

منبع: همگردی

بازدید: 43

تاریخ: 1397/10/23

ساعت: 06:00


استانی که 6 ماه از سال گردشگر دارد

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان گفت: متاسفانهاستان مازندرانفقط 6 ماه گردشگر دارد و در نیمه دوم سال اقدامی برای جذب گردشگر صورت نگرفته و ارائه خدمات گردشگری متوقف می شود. این خبر در بخش عدم توجه به جاذبه های گردشگری استان مازندران هست.

علی رمضانی پاچی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: نبود تبلیغات شهری، امکانات رفاهی مناسب، گرانی هتل ها و رستوران ها و نبود بسترسازی های لازم برای جذب گردشگر در استان مازندران از جمله مشکلات صنعت گردشگری است.

وی با اشاره به اینکه شناسایی حوزه های تاریخی و گردشگری میراث به گردشگران حایز اهمیت است، افزود: نشر کتاب های تاریخی استان مازندران در حوزه میراث خوب بوده اما در اختیار گردشگران قرار داده نشده و این امر یکی از چالش های جاذبه های گردشگری استان مازندران است.

پژوهشگر تاریخ فرهنگ عامه استان مازندران یادآور شد: با توجه به اینکه اطلاعات هر روز در فضای مجازی و رسانه ها در حال گسترش و افزایش است و در حوزه میراث و گردشگری اطلاعات جدیدتری را مشاهده می کنیم، اما کتاب های ما در حوزه گردشگری به روز نبوده که این امر نیز باید بررسی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان در مورد معرفی جاذبه های گردشگری استان مازندران خاطرنشان کرد: در کشورهای دیگر فضاهای تاریخی شهر و مکان های دیدنی از طریق بیلبوردها و تبلیغات شهری به گردشگران و بازدیدکنندگان معرفی می شوند تا با شناسایی و معرفی بیشتر، دسترسی به مکان های تاریخی برای گردشگران میسر شود و جذب گردشگر به صورت سریع اتفاق بیفتد اما این مهم در استان ما و شاید حتی در کشور هنوز رقم نخورده است.

رمضانی پاچی با اشاره به اینکه امکان بازدید گردشگران از طریق اتوبوس های ویژه رایگان و یا تخفیف دار می تواند تاثیر شگرفی در جذب گردشگر داشته باشد، افزود: در برخی کشورها با قرار دادن اتوبوس هایی با تخفیف 50 درصدی جذب گردشگر به سمت مکان های تاریخی محقق شده و این مهم در مازندران تنها در زمان های تعطیلات عید از سوی شهرداری ها دیده شده در صورتی که متولی این امر اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری بوده و باید این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

وی با بیان اینکه نباید گردشگری در مازندران را صرفا به طبیعت گردی محدود کرد، گفت: این استان از قابلیت های فرهنگی و آثار تاریخی بیشماری برخوردار است که با معرفی آن به گردشگران، این صنعت به صورت جدی توسعه می یابد؛ به طور نمونه گزو یکی از آبشارهای است که قدمت سه هزار ساله دارد و مکانی مناسب برای گردشگران محسوب می شود.

این پژوهشگر تاریخ فرهنگ عامه مازندران با اشاره به اینکه نقش راهنماها در حوزه معرفی مکان های تاریخی و تورهای گردشگری بسیار موثر است، تصریح کرد: متاسفانه آموزش مناسبی به راهنمایان تور ارائه نشده و این امر نیز باید در دستور کار قرار بگیرد تا راهنمایان تور از اطلاعات کافی در بخش گستره فرهنگی تاریخی و میراث مازندران و معرفی آن به گردشگران ایفا کنند.

رمضانی پاچی افزود: متاسفانه در حال حاضر حوزه گردشگری در استان مازندران و در بسیاری از شهرها به شهرداری ها واگذار شده که به صعود و نزول در بخش توسعه گردشگری منجر شده است؛ شهرداری ها در مقطعی اقدام به ارائه خدمات تردد در تورها و ارائه نقاط دیدنی می کند اما این امر یکپارچه نبوده و این خود آسیب زننده است. متولی حوزه گردشگری، میراث فرهنگی بوده و هست و باید جلوی افول گردشگری در استان را سد کند.

وی با اشاره به اینکه مازندرانایراندر همه فصول قابلیت گردشگری ویژه دارد، گفت: مازندران حتی در زمستان نیز جذاب است اما متاسفانه ما در استان فقط 6 ماه گردشگر داریم و در نیمه دوم سال عملا ارائه خدمات گردشگری متوقف می شود که این امر نیازمند اقدام جدی از سوی میراث فرهنگی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: در فصل زمستان جنگل نوردی و کوهنوردی از راهکارهای جذب گردشگر بوده که نیازمند معرفی مکان ها و تسهیل عبور و مرور برای گردشگران است.

وی ادامه داد:دودانگه و چهاردانگه ساریبه علت برف گیر بودن توانایی جذب گردشگر را دارد زیرا دارای فضای مناسبی است که می تواند پیست اسکی در آن احداث شود و با جذب سرمایه گذار این امر محقق کرد، اما در حال حاضر هیچ پیست اسکی در مازندران نداریم که به طور هدفمند در جهت جذب توریست در مازندران ایجاد شده باشد و تنها بومی های اطراف با شناسایی آن محل و استفاده از تیوپ از فضای برفی آن استفاده می کنند.

رمضانی پاچی یادآور شد: حضور گردشگران یک ظرفیت است که باید استفاده مناسبی از آن صورت بگیرد اما با کم تدبیری ها و یا ارائه نشدن راهکارهای مناسب در این زمینه رکود گردشگری اتفاق می افتد.

وی در ادامه با بیان اینکه طی دو سال اخیر استفاده از ظرفیت بومگردی در روستاها، نقطه قوت خوبی در توسعه صنعت گردشگری بوده، خاطرنشان کرد: در توسعه صنعت بومگردی اقدامات خوبی انجام شده اما متاسفانه با چالش های جدی در این بخش نیز مواجه هستیم. افراد روستایی خانه های قدیمی خود را در اختیار گردشگران قرار داده و با این امر کمک به توسعه گردشگری کردند اما میراث فرهنگی به خانه های بومگردی به سختی مجوز داده و سنگ اندازی می کند و در بخش دیگر هم نظارت کارشناس ها در برخی مکان ها دیده نمی شود.

پژوهشگر تاریخ فرهنگ عامه مازندران در بخش دیگری از سخنان خود به استفاده از ظرفیت هتل ها و رستوران ها در بخش گردشگری اشاره کرد و افزود: استفاده از رستوران ها و هتل ها در مازندران از اقبال عمومی خوبی برخوردار نبوده و این مهم نیازمند ارائه سوبسیدها به رستوران دارها و هتلداران است تا با کاهش نرخ های رستوران ها و هتل ها مردم و گردشگران توان استفاده از خدمات رفاهی را داشته باشند اما در حال حاضر مشاهده می شود تمامی خانواده ها با زدن چادر ها در مکان های جنگلی سرسبز و در کنار دریا از اجاره هتل ها خودداری می کنند و این موضوع ضربه ای به اقتصاد هتلداری و گردشگری در مازندران وارد می کند.

وی گفت: برای ارائه این سوبسیدها باید میراث فرهنگی به فکر افزایش درآمد خود باشد و در این راستا یکی از راهکارها همکاری با آموزش و پرورش است. آموزش و پرورش در تابستان با ارائه مدارس خالی به فرهنگیان زمینه اسکان آن ها را فراهم کرده که این مهم می تواند در تعامل با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و ارائه خدمات رفاهی از سوی این سازمان در قالب تفاهم نامه ای با آموزش و پرورش محقق شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه باید امکانات رفاهی و تجهیز مدارس برای فرهنگیان و سایر مردم از سوی میراث فرهنگی فراهم شود، خاطرنشان کرد: با این کار هم امکانات رفاهی برای مردم در محل اسکان فراهم شده و هم منجر به افزایش درآمد برای میراث فرهنگی و آموزش و پرورش می شود. این خبر در بخش عدم توجه به جاذبه های گردشگری استان مازندران هست.

منبع: ایسنا

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


فیلم فضای مجازی تلویزیون زنان والیبال بیماری یورو سردار آزمون ویدیو گرگان نوروز پزشک بارداری عادل فردوسی پور اخبار فرهنگی سقط جنین سیلاب انیمیشن شیر مادر عفونت اوکراین قاعدگی ناباروری ترکیب رسمی استان گلستان علی ضیا زایمان زودرس لینک مستقیم گنبدکاووس روانشناس امروز تولد کیه عکس نوشته dlroozane عصر جدید تهوع علی فروغی دانلود روزانه آق قلا لینک مستقیم 2 کمکی دانلود انیمیشن با لینک مستقیم دانلود انیمیشن دانلود رایگان انیمیشن دانلود انیمیشن دوبله فارسی سقط یورو 2020 فوتونیوز دانلود انیمیشن جدید علیخانی سیل گلستان فوتونیوز تابناک Asemooniportal دانلود انیمیشن دوبله فارسی 2018 و 2019 کروموزوم شبکه سوم سیما اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان مقدماتی یورو 2020 شیر دادن به نوزاد لوپوس مهدی میقانی فلج مغزی دانلود رایگان انیمیشن با لینک مستقیم طنز نوشته های خنده دار کورتاژ کردن هفته دهم بارداری زرد شدن پوست بیلی روبین خون هفته 38 بارداری پرتغال-اوکراین مقدماتی یورو 23 مارس دانلود انیمیشن 2017 کند ذهنی فوتونیو تابناک مراقبت های کورتاژ عوارض کورتاژ خطرات کورتاژ فیبرم درمان زردی در نوزادان بیلی روبین نوزاد عکس نوشته های غمگین 3 فروردین دانلود انیمیشن مدرسه خرگوش ها 2017 دوبله فارسی دانلود انیمیشن دوبله فارسی 2017 و دانلود انیمیشن مدرسه خرگوش ها دانلود انیمیشن مدرسه خرگوش ها دوبله فارسی دانلود بهترین انیمیشن های فرهادقائمی علائم زردی در نوزادان زردی در نوزادان چیست زردی در نوزادان نارس عوارض زردی در نوزادان ویژه برنامه تحویل سال عکس عاشقانه برای پروفایل جمشید مشایخی در بزرگان سینمای ایران بازی می‌کند توصیه جمشید مشایخی به جوانان علاقه‌مند بازیگری

به روایت تصویر


به روایت ویدئو