اعتراض شدید دولت افغانستان به اظهارات نخست وزیر پاکستان - تسنیم | نیوز پارسی

اعتراض شدید دولت افغانستان به اظهارات نخست وزیر پاکستان

منبع: تسنیم

بازدید: 2

تاریخ: 1397/12/26

ساعت: 15:51


وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که اظهارات اخیر نخست وزیر پاکستان پذیرفتنی نیست و مداخله آشکار در امور افغانستان محسوب می‌شود.

اعتراض شدید دولت افغانستان به اظهارات نخست وزیر پاکستان

به گزارش دفتر منطقه‌ایخبرگزاری تسنیم، در حالی که دولت افغانستان در جریان مذاکرات آمریکا با طالبان قرار ندارد نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که این مذاکرات منجر به روی کار آمدن حکومت جدید خواهد شد.

وی در جمعی از هوادران خود در مناطق قبائلی پاکستان گفته بود بزودی جنگ در افغانستان پایان یافته و حکومت جدیدی در این کشور روی کار خواهد آمد که تمام مردم این کشور نمایندگی کند.

این موضوع واکنش شدید دولت افغانستان را به همراه داشت و وزارت خارجه افغانستان نیز روز گذشته سفیر پاکستان در کابل را به این وزارت احضار کرد.

«صبغت‌الله احمدی» سخنگوی وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که اظهارات نخست وزیر پاکستان نمونه بارز از مداخله آشکارای این کشور در امور افغانستان است.

وی تاکید کرد که دوام نظامی سیاسی افغانستان برای ما یک اصل تلقی می‌شود و افغانستان دارای قانون اساسی است.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان تصریح کرد که رایزن فرهنگی سفارت پاکستان در کابل نیز در همین رابطه احضار شده بود.

این در حالی است که دولت افغانستان در روند مذاکرات آمریکا با طالبان نقشی ندارد و از احتمال معامله پنهانی درباره سرنوشت نظام سیاسی این کشور نگران است.

«نصرالله ستانکزی» استاد علوم سیاسی دانشگاه کابل گفت: عمران خان با اظهارات اخیر خود نشان داد که پاکستان بازیگر اصلی قضیه افغانستان است و خود را فاتح مذاکرات آمریکا با طالبان می‌داند.

وی خاطرنشان کرد که نخست وزیر پاکستان با اظهارات خود رهبران دولت افغانستان را تحت تاثیر یک جنگ روانی قرار داده است.

دولت افغانستان بارها پاکستان را به مداخله، نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور متهم می‌کند و خواستار اعمال فشار جامعه بین‌المللی بر اسلام‌آباد شده است.

مطالب مشابه
به روایت تصویر


به روایت ویدئو