امروز چقدر به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده می‌شود؟ - تسنیم | نیوز پارسی

امروز چقدر به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده می‌شود؟

منبع: تسنیم

بازدید: 2

تاریخ: 1397/12/26

ساعت: 15:52


امروز با حضور رئیس‌جمهور ۸ واحد شیرین‌سازی گاز در دو پالایشگاه گازی و نیمی از ظرفیت تولید گاز از بخش دریا در فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ به بهره‌برداری می‌رسد.

امروز چقدر به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده می‌شود؟

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، صبح امروز رئیس جمهوری وارد عسلویه شد و یکی از برنامه‌های سفر وی به این شهر ساحلی کشور، افتتاح پروژه‌های جدید در میدان گازی مشترک پارس جنوبی است.

پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی که با توان متخصصان داخلی در مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) و گروه مپنا تکمیل شده با ظرفیت کامل تصفیه و شیرین‌سازی روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز غنی به بهره‌برداری می‌رسد.

همچنین امروز پالایشگاه فازهای 22، 23 و 24 با پیمانکاری متخصصان ایرانی در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به‌طور کامل و با ظرفیت شیرین‌سازی روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز غنی به مدار بهره‌برداری وارد می‌شود، در واقع در بخش پالایشگاه گازی امروز افتتاح رسمی افزایش ظرفیت شیرین‌سازی 112 میلیون مترمکعبی گاز غنی و تولید 100 میلیون مترمکعب گاز شیرین برای تزریق به شبکه سراسری را شاهد خواهیم بود.

فازهای 13 و 22، 23 و 24 از نظر بخش دریایی تکمیل نیست اما امروز به‌موازات افتتاح پالایشگاه‌های این دو فاز، نیمی از ظرفیت بخش دریایی این فازها که در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است افتتاح می‌شود، به‌عبارتی از مجموع ظرفیت برداشت 56 میلیون مترمکعبی فاز 13، از مخزن دریایی، حدود 28 میلیون مترمکعب به مدار بهره‌برداری وارد شده و از مجموع ظرفیت برداشت 56 میلیون مترمکعبی فازهای 22، 23 و 24 نیز حدود 28 میلیون مترمکعب ظرفیت تولید گاز به بهره‌برداری رسیده است، در واقع امروز در بخش برداشت گاز از مخزن دریایی، ظرفیت تولید 56 میلیون مترمکعب در روز به بهره‌برداری می‌رسد و نیمی دیگر از ظرفیت تولید گاز در بخش دریایی این فازها در نیمه نخست سال آینده تکمیل خواهد شد.

بیژن زنگنه وزیر نفت درخصوص افتتاح این دو پروژه در حالی که تکمیل نشده‌اند گفت: این‌که امروز بدون تکمیل بخش‌های دریایی فاز 13 و فازهای 22، 23 و 24 این پروژه‌ها با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شوند‌، یک رویکرد مدیریت پروژه است و این‌گونه نیست که ما بخواهیم کاری نمایشی انجام دهیم؛ ما احتیاجی به انجام کار نمایشی نداریم چرا که به‌صورت روراست و صادقانه میزان پیشرفت پروژه و بخش‌هایی را که کامل شده به مردم اعلام می‌کنیم.

وزیر نفت افتتاح این پروژه‌ها را که در زمان تحریم و با توان داخلی اجرایی شده‌اند پیامی مهم در راستای توانمندی ایران و عدم توقف توسعه پروژه‌ها به دشمنان ایران و جامعه جهانی دانست و گفت: می‌توان یک پروژه را بخش بخش کرد و هر بخش آن را با حضور یک مقام مسئول به بهره‌برداری رساند، این یک رویکرد مدیریتی است که همه را برای تحقق زمانبندی پروژه تحت فشار قرار می‌دهد تا کار در زمان مناسب انجام شود.

برچسب ها: اخبار اقتصادی

مطالب مشابه
به روایت تصویر


به روایت ویدئو