اولین میزگرد فعالان صنعت گردشگری در همگردی برگزار شد - همگردی | نیوز پارسی
اولین میزگرد فعالان صنعت گردشگری در همگردی برگزار شد

اولین میزگرد فعالان صنعت گردشگری در همگردی برگزار شد


منبع: همگردی

بازدید: 49

تاریخ: 1397/8/28

ساعت: 12:17


اولین نشست از سلسله میزگردهای فعالان گردشگری با هدف طرح مسائل و ایجاد تعامل و هم افزایی فعالان این صنعت، چهارشنبه 23 آبان 97 در دفتر سایت همگردی برگزار شد.
به گزارش همگردی ، در میزگرد فعالان صنعت گردشگری آقایان علی اصغر توکلی بازرس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، امید شریفی رئیس هیات مدیره آژانس رز سفید، پژمان شیروانی رئیس هیات مدیره آژانس پلیکان پرواز آسیا و خانم رقیه حاتمی پور مدیرعامل هلدینگ گردشگری فلامینگو به طرح مسائل و چالش های این صنعت پرداخته و با ارائه نقطه نظرات خود، خواستار توجه بیشتر مسئولان در جهت رفع مشکلات صنعت گردشگری کشور شدند. خلاصه ای از مباحث مطرح شده در میزگرد فعالان صنعت گردشگری به این شرح است:

علی اصغر توکلی:

- طبق برآوردهای انجام شده به صورت آماری می توان گفت حدود 15 درصد از فعالین با اعلام رسمی یا بدون اعلام و به صورت چراغ خاموش کسب کار خود را از دست داده اند. عده ای هم تمامی پرسنل را تعدیل می کنند ولی به سبب این که ملک برای خودشان است و هزینه های اجاره ندارند به صورت شخصی به کار ادامه می دهند.
- کارمندان فعال این بخش با حقوق های ناچیزی که دریافت می کردند امورات زندگیشان را میگذراندند که در حال حاضر آن دریافتی های ناچیز هم در حال کاهش است و ما مجبوریم از ساعات اضافه کاری و پاداش این نیروها بکاهیم زیرا واقعا توان پرداخت آن را نداریم .
- برخی از آژانس ها که برندهای مشهوری هم دارند متاسفانه برای ادامه فعالیت و سودآوری خودشان، قیمت ها را می شکنند که این امر از چند جهت ما را متضرر می کند؛ ضرر مالی یکی از این ضررهاست که موجب می شود در فروش بلیت ها نتوانیم کمیسیون خود را به علت اختلاف قیمت ها و به قولی قیمت های زیر میزی برداریم و با از بین رفتن حق کمیسیون، کل کسب و کار ما می خوابد. مورد دیگر از بین رفتن اعتماد مشتریان به ما با مقایسه قیمت ها است که در نهایت آبروی این صنف را به خطر می اندازند و مورد سوم اینکه این چند آژانس ها باعث می شوند که کل این صنف از بین برود تا آنها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
- ما در انجمن این مشکلات را عنوان کردیم و توانستیم جلوی فعالیت سایت های غیر مرتبط را با پیگیری های مدوام بگیریم اما متاسفانه مسدود شدن این سایت ها یک هفته بیشتر دوام نداشت چرا که آنها با خرید مجوز به راحتی و به صورت ظاهرا قانونی به کارشان ادامه دادند.

خانم رقیه حاتمی پور:

- متاسفانه هیچ برنامه استراتژیکی - اسمش را نقشه راه بگذاریم یا سند استراتژیک - که برنامه پنج ساله یا ده ساله توسعه صنعت گردشگری باشد، وجود ندارد.
- ما می توانیم از برخی الگوهای گردشگرپذیری که در ترکیه پیاده می شود در کشور خودمان با رعایت قوانین و عرف کشورمان استفاده کنیم.
- ما در حا حاضر مشکلات خروج آمریکا از برجام را داریم که برای صنعت گردشگری ما تبلیغ منفی زیادی ایجاد کرده است و باید برای رفع این مشکل برنامه داشته باشیم. در حال حاضر ما انفرادی کار می کنیم و هر یک از ما در قالب دفتر و کسب وکار خودمان فکر و عمل می کنیم و هیچ پروتکلی برای همکاری نداریم.
- در خصوص مقوله سایت های فروش آنلاین بلیت، مخالف IT نیستم زیرا IT در دنیا حرف اول را می زند و ما هم دوست داریم که خرید آنلاین داشته باشیم ولی در کشورهای دیگر که خرید آنلاین انجام می پذیرد با رعایت نهایت اصول مشتری مداری و کسب رضایت مسافر است در حالی که سایت های ما به رغم دریافت کمیسیون از خطوط هوایی، کمیسیون خود را صفر اعلام می کنند که این کار در بازار تشدد و مشکلاتی را بین آژانس ها و مسافرین بوجود می آورد.

  • رقیه حاتمی پور

پژمان شیروانی:

- سیاست دولتمردان ما این است که مردم ارز را از کشور خارج نکنند. در راستای همین سیاست ابتدا به صورت مقطعی ارز مسافرتی تخصیص داده شد ولی بعد قطع شد و همزمان نرخ پروازها و عوارض خروج را گران کردند تا خروج از کشور کاهش پیدا کند.
- ما باید خودمان را با تکنولوژی وفق بدیم یا اینکه باید از رده خارج شویم و گزینه سومی وجود ندارد.
- همکاران من در صنف گردشگری این قدرت را ندارند که به یک استارتاپ حمل و نقلی بگویند شما که آژانس های تاکسی را زمین زده اید چرا قطار،هواپیما،هتل و یا بیمه هم را هم می خواهید زمین بزنید؟!
- ما برای بقا در برابر این شرکت ها که روش کسب کارشان مافیاگونه است باید وارد به فاز تکنولوژی شویم به این معنی که سایت آنلاین و فروش آنلاین طراحی کنیم . به این ترتیب ما می توانیم با آنها رقابت کنیم البته به شرطی که از آفرهای خاص و زیر میزی دادن به سایت های معروف برای جذب مسافرجلوگیری شود.
- ایرلاین ها باید قیمت یکسانی به ما و استارتاپ ها بدهند ولی اکنون این وضعیت حاکم نیست و قیمت شکنی به نفع استارتاپ ها به شدت رایج است.

  • پژمان شیروانی

امید شریفی:

- پول بسیاری از آژانس های ایرانی (بعد از کودتا) در هتل ها و ایرلاین های ترکیه گیر کرد و برای وصول این سرمایه ها نیاز به حمایت دولتی ها بود که متاسفانه حمایتی ندیدیم.
- تورهای جام جهانی روسیه را که با ارز 4100 تومانی به صورت ریالی ثبت نام شده بود به دلیل نوسان ارز مجبور شدیم با ارز 7 هزار تومانی اجرا کنیم و فقط همین یک موضوع باعث یک زیان سنگین 2 میلیاردی برای آژانس رز سفید شد که مدارک آن را هم به سازمان ارائه کردیم .
- وقتی بین آژانس و مسافر مشکلی ایجاد می شود مسئولان گردشگری طوری با مدیرآژانس برخورد می کنند که گویا پیش از شنیدن صحبت های وی، جرمش را محرز می دانند و باید مورد بی احترامی هم قرار گیرد که این موضوع واقعا باعث دلسردی فعالان این صنعت است.
- قضاوت های یک طرفه بدون آن که صحبت های ما شنیده شود به جرایم سنگین منتهی می شود که ساز وکاری هم برای اعلام محکومیت به ما وجود ندارد و وقتی از بانک به ما خبر می دهند که طرف دعوا می خواهد وجه تضمین ما در بانک را توقیف کند تازه به محکومیت خود پی می بریم!
- محدود کردن خروج گردشگر از ایران نتیجه ای جز ایجاد جو منفی افسردگی در میان قشر جوان کشور ندارد چون برای جوان ما قابل درک نیست که وقتی یک سال زحمت می کشد و پس انداز می کند که به یک کشور خارجی مسافرت کند، جلوی او با سیاست های محدود کننده مثل تخصیص ندادن ارز گردشگری، گرفته شود.

  • امید شریفی

  • مشروح مباحث مطرح شده در میزگرد فعالان صنعت گردشگری فردا(دوشنبه 28 آبان 97)در سایت همگردی منتشر خواهد شد.

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


اخبار حوادث فیلم خانواده مشهد متخصص زنان و زایمان سیل فیلم اصلی تصاویر سپاه پاسداران دستگیری گرگان انفجار نیویورک کد ویدیو مترو مشاوره پزشکی پلیس فتا مشاوره رایگان مشاوره آنلاین مشاوره غیرحضوری راه آهن مشاوره فردی طنز مشاوره سوال مخاطب نی‌نی‌بان فرمانده انتظامی رابطه جنسی کتایون برجیس قاعدگی مشاوره بارداری مشاوره اینترنتی مشاوره خانواده مشاوره مادران تغذیه نوزاد فشار خون بالا دانلود فیلم 2019 دانلود فیلم جدید انصراف مشاوره نوزاد مشاوره قصد بارداری مشاوره کودک آق قلا کلینیک پزشکی لاکچری اختلالات کودک نزدیکی خواستگاری عصر جدید دریافت 2 MB فیروز کریمی مرد جوان کلینیک تخصصی زنان و زایمان گروگان دانلود مستقیم فیلم وقوع سیلاب خودارضایی دانلود تریلر پرده بکارت دانلود فیلم ترسناک ماهینی خنده دار مجیدی پرسش و پاسخ زنان رمضان شریف بیماری کودکان سیل در شمال کشور بدغذایی کودک برکسیت شرور مسلح مریم غفاری گریه کردن نوزاد انتخابات سراسری طنز نوشته زن سالخورده بدغذایی کودک و راه حل لعاب برنج برای نوزاد معرفی بهترین قرص های تپش قلب و استرس تغییر نخست وزیر انگلیس بدغذایی نوزاد گریه نوزاد در شب قرص‌ های ضد افسردگی بهترین قرص های تنگی نفس موجود در داروخانه ها دانلود فیلم The Russian Bride

به روایت تصویر


به روایت ویدئو