بیوگرافی: لی یاکوکا؛ پدر فورد موستانگ و ناجی بزرگ ترین خودروساز آمریکا - نوداد | نیوز پارسی
بیوگرافی: لی یاکوکا؛ پدر فورد موستانگ و ناجی بزرگ ترین خودروساز آمریکا

بیوگرافی: لی یاکوکا؛ پدر فورد موستانگ و ناجی بزرگ ترین خودروساز آمریکا


منبع: نوداد

بازدید: 13

تاریخ: 1397/10/24

ساعت: 22:09


لی یاکوکا، یکی از مدیران بزرگ صنعت خودرو محسوب می شود که با محصول انقلابی موستانگ، فورد را از ورشکستگی نجات داد.

لی یاکوکا، با نام کامل لیدو آنتونی لی یاکوکا (Lido Anthony Lee Iacocca) متولد آمریکا و مدیراجرایی صنعت خودرو است. او شهرتش را مدیون مدیریت طراحی و ساخت خودرو موستانگ و نیز پینتو شرکت فورد است. البته، یاکوکا پس از فورد هم موفقیت های زیادی در صنعت خودروسازی کسب کرد. او مدتی به عنوان مدیرعامل کرایسلر مشغول به کار بود که با تغییرات زیرساختی این خودروساز را نیز نجات داد.

یاکوکا علاوه بر فعالیت در صنعت خودروسازی، یکی از فعالان جدی و طرفداران پروپاقرص افزایش صادرات آمریکا بود. او کتاب های متعددی نیز در زمان فعالیتش منتشر کرد که در آن ها، از سرگذشت مدیریت و طراحی هایش و نیز پیشرفت های صنعت خودروسازی، روایت هایی آورده است. مجله ی پورتفولیو در یکی از شماره هایش، یاکوکا را هجدهمین مدیرعامل بزرگ تاریخ آمریکا خواند.

تصویر یاکوکا روی جلد مجله های تایم و نیوزویک

تولد و تحصیل

لیدو آنتونی یاکوکا در ۱۵ اکتبر ۱۹۲۴ (برابر با ۲۳ مهر ۱۳۰۳) در آلن تاون پنسیلوانیا به دنیا آمد. گفته شده نام او را از منطقه ی محل سفر ماه عسل پدرومادرش، یعنی لیدو (Lido) در ونیز انتخاب کرده اند. البته، خود یاکوکا این شایعه را رد می کند. پدرومادر او مهاجران ایتالیایی به نام های نیکولا و آنتوینته بودند. لیدو از همان کودکی در محیطی عالی زندگی کرد و راه و رسم کسب وکار را از پدرش می آموخت که صاحب رستوران و سالن تئاتر بود.

نیکولا به فرزندش آموزش می داد چگونه قدر پول را بداند. به علاوه، لیدو آموخت محرک و چشم انداز مناسب، ابزارهای مهم هر کسب وکار پیش گام هستند. نیکولا صاحب یکی از اولین کسب وکارهای اجاره ی خودرو در آمریکا نیز بود و عشق به خودرو را برای فرزندش به ارث گذاشت.

یاکوکا در کودکی به بیماری تب روماتیسم مبتلا شد؛ به همین دلیل، در سال های جوانی از شرکت در جنگ جهانی دوم، معاف شد. درواقع، بیماری او به حدی شدید بود که ممکن بود به قلبش آسیبی دائمی بزند. به هرحال، او پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان آلن تاون، برای ادامه ی تحصیل به دانشگاه لی های رفت و از آنجا، مدرک کارشناسی اش را در رشته ی مهندسی صنایع گرفت. مقطع بعدی تحصیلات یاکوکا، کارشناسی ارشد بود که آن را در دانشگاه پرینستون به پایان رسید. در دوران تحصیلات کارشناسی ارشد، وی دروس حوزه های سیاست و پلاستیک را به عنوان دروس انتخابی گذراند.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

عکس مجله ی دبیرستان لی یاکوکا

یاکوکا از نوجوانی به مدیریت شرکت خودروسازی فکر می کرد؛ به همین دلیل، تحصیلاتش را نیز در همان مسیر ادامه داد. در سال ۱۹۴۶، وی سرانجام به عنوان کارآموز به شرکت فورد موتور راه یافت؛ موقعیتی که از سال ها پیش برای رسیدن به آن برنامه ریزی کرده بود.

شروع کار در شرکت فورد

کارآموزی در فورد، یکی از آرزوهای همیشگی یاکوکا بود

یاکوکا به محض ملحق شدن به فورد، به عنوان کارآموز مهندسی وارد بخش فروش شد. پیشرفت او در مراحل کارآموزی و تبدیل به مدیراجرایی تا سال ۱۹۶۰ طول کشید. در آن سال، یاکوکا در مقام معاون ارشد مدیریت در یکی از بخش های مهم فورد به نام Ford Division مشغول به کار شد.

محل فعالیت یاکوکا در فورد، در فیلادلفیا واقع بود. در آن زمان، وی پویش بازاریابی ۵۶for۵۶ را به راه انداخت و مهارتش را در امر فروش و بازاریابی به رخ همگان کشاند. در پویش او، به خریداران خودروهای مدل ۱۹۵۶ وام هایی با بازپرداخت در دوره های سه ساله پرداخت می شد.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

فورد موستانگ

در سال ۱۹۶۱، یاکوکا چشم انداز جدید و امیدوارکننده ای برای آینده ی فورد درنظرداشت. ظرفیت چهار سرنشین، صندلی های طرح جدید بوکت (Bucket)، طول کمتر از ۴.۵ متر و وزن سبک تر از ۱.۱ تُن، ازجمله ویژگی های مدنظر یاکوکا برای ساخت خودرو آرمانی اش بود. قیمت نهایی مدنظر وی برای خودرو جدید نیز ارزان تر از ۲۵۰۰ دلار بود. پس از مدت ها بررسی و جلسه های متعدد با مدیران فورد، درنهایت در سپتامبر ۱۹۶۲، سرمایه ی لازم برای شروع تولید خودرو جدید یاکوکا فراهم شد.

فورد موستانگ محصول خارق العاده ای بود که به نوعی شرکت بزرگ فورد را از ورشکستگی نجات داد. در سال ۱۹۶۴، لی به همراه همکارانش این محصول را معرفی کرد. محصول جدید فورد به دلیل طراحی جدید و جذاب و نیز بازاریابی قوی، موج جدیدی از خودروهای اسپرت را در جهان به راه انداخت. به علاوه، موستانگ رکورد فروش سال اول خودرو را شکست و نامش را در یک نسل از علاقه مندان به خودرو جاودانه کرد و درنهایت، تصویر خالقش را به صفحه ی اول رسانه های مشهوری همچون تایمز و نیوزویک برد.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

یاکوکا درکنار اولین نمونه های فورد موستانگ

موستانگ یکی از خودروهای پیش گامی بود که با انواع طراحی های داخلی و خارجی و نیروی محرکه ی شخصی سازی شده برای مشتری عرضه می شد. درواقع، موستانگ خودرویی محسوب می شد که برای همه مناسب بود و در تبلیغات نیز به راحتیِ سفارش های متنوع آن اشاره می شد: «خودرویی که خودتان طراحی می کنید».

موفقیت موستانگ یاکوکا را به سرعت به سِمَت های مدیریتی فورد رساند

پس از موفقیت در عرضه ی موستانگ، یاکوکا در سال ۱۹۶۷ به سمت معاونت اجرایی فورد رسید. او در سال ۱۹۷۰، مدیر این شرکت شد و حدود ۹۷۷ هزار دلار به صورت سالانه حقوق دریافت می کرد. یاکوکا علاوه بر موفقیت در پُست های سازمانی فورد، در زمینه ی فروش در ایالات متحده ی آمریکا به شهرت بسیاری نیز رسیده بود و بسیاری از مردم آمریکا او را یکی از فروشندگان بزرگ تاریخ این کشور می دانستند. در آن زمان، مردم اعتقاد داشتند یاکوکا همیشه در حال فروش کالایی است؛ برخی اوقات محصول و برخی اوقات ایده و برخی اوقات خودش و وقتش.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

تبلیغ فورد موستانگ

علاوه بر فورد موستانگ، محصولات متنوع دیگری هم با مدیریت یاکوکا در فورد تولید شدند. ازاین میان، می توان به کانتیننتال مارک ۳ (Continental Mark III) و فورد اسکورت (Ford Escort) و بازسازی برند مرکوری (Mercury) با معرفی خودروهایی همچون مرکوری کوگر (Mercury Cougar) و مرکوری مارکوییس (Mercury Marquis) اشاره کرد.

فورد پینتو

در سال ۱۹۶۸، ایده و نیاز به ساخت ماشین های کوچک با مصرف سوخت کم به ذهن یاکوکا خطور کرد. او خودرویی با وزن سبک تر از حدود ۹۰۷ کیلوگرم و قیمت کمتر از دو هزار دلار را پیشنهاد داد. البته ، زیرمجموعه ی اروپایی شرکت فورد محصولی مشابه یعنی، فورد اسکورت را عرضه می کرد؛ اما به هرحال تیم های جدیدی برای طراحی داخلی و خارجی خودرو جدید استخدام شدند که بعدها، پینتو (Pinto) نام گرفت. اولین نسخه ی پینتو در سال ۱۹۷۱ عرضه شد و یاکوکا لقب نیروی محرکه در ساخت فورد پینتو را یدک می کشید.

در سال ۱۹۷۷، اخباری درباره ی ایرادهای فنی فورد پینتو، به ویژه در بخش سوخت رسانی منتشر شد که مثال هایی عینی از تحلیل بد هزینه سود در شرکت شد. در سال ۱۹۷۸، تمامی مدل های پینتو از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ فراخوانده شدند و بازسازی و امن سازی جدید روی مخزن سوخت آن ها انجام شد.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

یاکوکا به همراه بنسون فورد و جیسون کلارک درکنار موتور Ford DOHC

در سال ۱۹۷۰، هنری فورد دوم یاکوکا را به سِمَت مدیریت شرکت فورد منصوب کرد. با وجود تمام موفقیت های یاکوکا و مدیریت دقیقش در شرکت، این دو نفر اختلاف نظرهای اساسی باهم داشتند. اختلاف های فورد و یاکوکا به حدی رسید که در سال ۱۹۷۵، وارث هنری فورد بزرگ هیئتی را برای تحقیق درباره ی زندگی شخصی و دارایی های یاکوکا استخدام کرد.

مدیر و مالک شرکت فورد اختلاف نظرهای جدی و فاحشی داشتند

مالک آن سال های شرکت فورد به بیماری قلبی مبتلا بود و دوران بازنشستگی اش را نزدیک تر از همیشه می دید. او به وضوح اعلام کرد قصد دارد شرکت را به پسرش، ادسل واگذار کند که در آن زمان، تنها ۲۸ سال داشت. درنهایت در سال ۱۹۷۸، یاکوکا با حکمی رو به رو شد که فیلیپ کالدوِل را به عنوان مدیر ارشدش معرفی می کرد.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

درکنار هنری فورد دوم

مشکلات یاکوکا و فورد روز به روز بیشتر می شد و او که نمی توانست بحث و جدل ها با مالک شرکت را مخفی کند، به ناچار به هیئت مدیره مراجعه کرد. یاکوکا تصمیم گرفت در بین اعضای هیئت مدیره، برای خود طرفداران و حامیانی پیدا کند. اقدام او بهانه ی نهایی را به هنری فورد دوم داد تا این مدیر موفق را اخراج کند. یاکوکا در کتاب خودزندگی نامه اش درباره ی اخراج از شرکت می گوید فورد در ۱۳ ژوئیه ۱۹۷۸ او را به دفتر خود فراخوانده و گفته است: «برخی اوقات، بی هیچ دلیل خاصی یک نفر را دوست نداری».

لی یاکوکا / Lee Iacocca

هنری فورد دوم و لی یاکوکا

مدیریت در کرایسلر

باوجودآنکه اخراج از فورد برای یاکوکا دردناک بود، او برای مدت طولانی از صنعت خودروسازی دور نماند. درواقع، اخراج از فورد برای یاکوکا مزیت هایی نیز به همراه داشت. پنج ماه پس از جدایی از فورد، یاکوکا به عنوان مدیر کرایسلر استخدام شد و در سال ۱۹۷۹، به مقام ریاست هیئت مدیره رسید.

یاکوکا پنج ماه پس از ترک فورد، برای نجات کرایسلر به آن شرکت رفت

در زمان پیوستk یاکوکا به کرایسلر، این شرکت سومین شرکت خودروساز آمریکا بود؛ اما درآمد چشمگیری نداشت. آن ها به تازگی واحد ضررده خود را در اروپا فروخته بودند تا هزینه ی لازم برای جبران خسارت ها در آمریکای شمالی را جبران کنند. یاکوکا با مدیریت صحیح کرایسلر را به شرکتی سودده تبدیل کرد.

یاکوکا برای بهبود وضعیت کرایسلر، اقدامات متنوعی انجام داد. از کاهش هزینه ها برای کاهش نقطه ی سر به سری سود تا دریافت وام ۱.۵ میلیارد دلاری دولتی و فروش برخی بخش ها مانند تانک سازی و معرفی محصولات با زمان بندی دقیق، همگی به رشد کرایسلر در آن سال ها کمک کردند.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

مراسم معرفی مینی ون

یاکوکا در فورد خودرویی را با نام Mini-Max پیشنهاد داده بود که هنری فورد دوم، آن را نپذیرفت. این مدیر سابق که تعدادی از همکاران خود را نیز به کرایسلر آورده بود، این بار ایده را با هیئت مدیره ی کرایسلر مطرح کرد. درنهایت ایده ی او به خودروهای موفقی همچون Dodge Caravan و Plymouth Voyager تبدیل شد.

در سال ۱۹۸۴، سوددهی کرایسلر به ۲.۴ میلیارد دلار رسید که از مجموع ۶۰ سال گذشته، بیشتر بود. این سود بالا، شرکت را در موقعیت خرید دیگر فعالان بازار قرار داد. در سال ۱۹۸۵، شرکت محصولات هوایی Gulf-stream به قیمت ۶۳۸ میلیون دلار و E. F. Hutton به قیمت ۱۲۵ میلیون دلار خریداری شد. خرید مهم بعدی، شرکت AMC در سال ۱۹۸۷ بود که برند سودده ی Jeep را به زیرمجموعه ی کرایسلر افزود.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

مرام معرفی مینی ون

افزایش درآمد کرایسلر، منجر به طراحی و عرضه ی مدل های جدید خودرو نیز شد. آن ها در ابتدای دهه ی ۱۹۸۰، طرحی به نام K-car را شروع کردند. در سال های بعد، Minivan تحت مدیریت یاکوکا تولید شد که یکی از پرفروش ترین محصولات شرکت بود. همان طور که موستانگ در فورد توانست مفهوم جدیدی از خودروی اسپرت ارائه دهد، مینی ون هم برای خانواده های جوان که خواهان فضای بیشتر برای مسافرت بودند، محصولی جذاب بود.

کاهش هزینه ها و دریافت وام دولتی، کرایسلر را بار دیگر به رقابت بازگرداند

محصول پرچمداری که در زمان ریاست یاکوکا در کرایسلر تولید شد، Imperial نام داشت. این خودروی جدید، تمامی امکانات و تکنولوژی های روز صنعت را در اختیار داشت. به عنوان مثال از سیستم انژکتور کاملا برقی و داشبورد کاملا دیجیتال در آن استفاده شده بود.

یاکوکا، در کرایسلر نیز وظیفه ی ناجی بودن را به خوبی انجام داد. شرکت تحت مدیریت او، در سال ۱۹۸۳، وام دولتی را ۷ سال پیش از پایان مهلت، به صورت کامل بازپرداخت کرد و در آن زمان، یاکوکا به سمبل موفقیت و دستیابی به رؤیای آمریکایی بدل شد.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

درکنار یک نماینده ی کنگره در برنامه ی بازسازی مجسمه های نیویورک

علاوه بر مدیریت شرکت، تبلیغات تلویزیونی نیز صحنه ی فعالیت مدیر کرایسلر بود. او در دهه ی ۱۹۸۰ در چندین آگهی تلویزیونی ظاهر شد و از شعار The Pride is back برای محصولات استفاده می کرد. هدف او، نشان دادن تغییر مسیر و بازگشت کرایسلر به سمت موفقیت بود. یاکوکا، علاوه بر شعار شرکت یک جمله ی اختصاصی هم داشت که به نوعی امضای او شد: «اگر می توانی خودروی بهتری پیدا کنی، آن را بخر.»

پدر فورد موستانگ، درکنار فعالیت های خود در کرایسلر، چند پست دولتی هم داشت. او به عنوان مشاور در چند پروژه ی بزرگ ازجمله بازسازی تو مجسمه ی بزرگ در شهر نیویورک فعالیت می کرد. علاوه بر تمامی موفقیت های فوق، انتشار کتابی از لی یاکوکا، او را به شخصیتی مشهور در ابعاد جهانی تبدیل کرد. کتاب Iacocca: An Autobiography که با همراهی ویلیام نواک نوشته شد، پرفروش ترین کتاب جلد سخت غیرداستانی در سال انتشار بود و ۲ میلیون نسخه از آن تا سال ۱۹۸۵ به فروش رفت.

بازیگری در تبلیغات تلویزیونی کرایسلر، تاحدودی استعداد هنری یاکوکا را نیز به او یادآور شده بود. در سال ۱۹۸۶، این مدیر باتجربه در یک قسمت از سریال تلویزیونی Miami Vice در نقش فردی با نام Lido ظاهر شد.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

ضبط تبلیغ نلویزیونی برای کرایسلر

قهرمان ملی

تا میانه های دهه ی ۱۹۸۰، یاکوکا به نوعی قهرمان ملی آمریکایی ها شده بود. به عنوان مثالی از این القاب، می توان به مجله ی Reader's Digest اشاره کرد که او را تجسم زنده ی رؤیای آمریکایی خواند. در آن سال ها، شایعه ی تصمیم یاکوکا برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده نیز به گوشی می رسید. حتی نظرسنجی های سال ۱۹۸۵ برای انتخابات ۱۹۸۸، او را تنها سه درصد پایین تر از نامزد نهایی یعنی جرج بوش پدر نشان داد.

زندگی نامه ی یاکوکا یکی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ است

سال های پایانی دهه ی ۱۹۸۰ و ابتدای ۱۹۹۰، با سقوط نسبی اعتبار و شهرت یاکوکا همراه بود. او و شرکت تحت مدیریتش وارد روند نزولی شده بودند. در آن سال ها بحران اقتصادی به آمریکا هجوم آورده بود و مردم، مدیران شرکت های ضرردیده را به خاطر دریافت حقوق های بالا، مورد انتقاد قرار می دادند. این مدیر باتجربه زمانی با دریافت تنها یک دلار به عنوان حقوق سالانه از کرایسلر، شهرت بالایی در جامعه داشت، اما تنها در سال ۱۹۸۷، حدود ۱۸ میلیون حقوق دریافت کرد.

یوکاکا کتاب دوم خود را در سال ۱۹۸۸ و با همکاری سانی کلینفیلد با نام Talking Straight چاپ کرد. این کتاب به نوعی مقابله ای با کتاب آکیو موریتا به نام Made in Japan بود. کتاب یاکوکا، در وصف و تمجید نوآوری و خلاقیت آمریکایی ها نوشته شده بود.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

درکنار بیل کلینتون

یاکوکا در دهه ی ۱۹۹۰ انتقادهای تندی را روانه ی خودروسازهای ژاپنی کرد. محصولات این بازیگران که به مرور در حال تصاحب بازارهای آمریکا بودند، به اعتقاد مشتریان بهتر و باکیفیت تر از خودروهای آمریکایی به نظر می رسیدند. به هرحال، یاکوکا اعتقاد داشت بخش اعظمی از بیماری اقتصاد و خودروسازی آمریکا، تقصیر ژاپنی ها است.

به هرحال، جامعه ی آمریکا معتقد بود خودروهای ژاپنی، بهتر از محصولات آمریکایی هستند. آن ها می گفتند شرکت تحت مدیریت یاکوکا، به جای انتقاد از ژاپنی ها باید محصولات خود را بهبود دهد. به هرحال، یاکوکا در سال ۱۹۹۲ در کرایسلر بازنشسته شد و تا سال ۱۹۹۴، به عنوان مشاور با حقوق سالانه ۵۰۰ هزار دلار و حق استفاده از جت اختصاصی شرکت، در آنجا مشغول به کار بود.

رابطه ی یاکوکا با شرکت آخر تحت مدیریتش، پس از چند سال رو به تیرگی رفت. او در سال ۱۹۹۵ از کرایسلر شکایت کرد و دلیل آن را نیز عدم امکان نقد کردن سهام خود بیان کرد. یاکوکا ادعا می کرد کرایسلر، اجازه ی فروش ۴۲ میلیون دلار سهامش در شرکت را به او نمی دهد. سهامی که در زمان ریاست هیئت مدیره، به یاکوکا رسیده بود. درمقابل کرایسلر می گفت مشاوره های یاکوکا به یکی از خریداران احتمالی شرکت یعنی کرک کرکوریان، موجب نقض قرارداد اعطای سهام شده است. درنهایت، باوجود عدم موفقیت کرکوریان در خرید کرایسلر، شرکت مبلغ ۲۱ میلیون دلار به یاکوکا پرداخت کرد.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

طراحی اختصاصی موستانگ Iacocca

یاکوکا با وجود عدم موفقیت کرکوریان در خرید کرایسلر، به عنوان مشاور او به کار خود ادامه داد. این دو نفر در سال ۱۹۹۶ تفاهم نامه ای امضا کردند که طی آن، یاکوکا تا ۵ سال هیچ مصاحبه ی عمومی درباره ی کرایسلر انجام ندهد.

باوجود تمام مشکلات پیش آمده بین یاکوکا و کرایسلر، او در سال ۲۰۰۵ بار دیگر به شکل فروشنده ی کرایسلر در تصاویر تلویزیونی ظاهر شد. افراد مشهور دیگری همچون جیسون الکساندر و اسنوپ داگ نیز در این تبلیغات شرکت آمریکایی حضور داشتند. در تبلیغات جدید نیز از جمله ی مشهور دهه ی ۱۹۸۰ یاکوکا استفاده شد. طبق توافق صورت گرفته بین طرفین، درآمد یاکوکا از تبلیغات دایملرکرایسلر به همراه یک دلار اهدایی از هر خودروی فروش رفته از یکم ژوئیه تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۰۵، به بنیاد خیریه ی یاکوکا اهدا شد.

مدیر سابق کرایسلر در سال ۲۰۰۹ و در زمان اعلام ورشکستگی این شرکت در مصاحبه ای گفت:

امروز، روز بدی برای من است. دیدن شرکت قدیمی ام که معنای زیادی هم برای آمریکا داشت، در حالت ورشکستگی، بسیار دردناک خواهد بود؛ اما کرایسلر پیش از این نیز مشکلاتی را تجربه کرد و همه ی ما، شاهد بازگشتش بوده ایم. من باور دارم که بار دیگر، بازگشت کرایسلر به رقابت را خواهم دید.اگر شرکت به اندازه ی کافی باهوش باشد، گروهی از کارگران، مدیران تولید و فروشندگان را برای پیدا کردن راهکار، گردهم جمع خواهد کرد. اینها، افرادی هستند که در خط مقدم فعالیت می کنند و به نوعی کلید نجات محسوب می شوند.باید با حقیقت روبه رو شویم. اگر خودروی شما خراب شود، برای تعمیر آن به کاخ سفید مراجعه نمی کنید. برای رفع اشکال شرکت هم باید به متخصصان و نه مأموران دولتی مراجعه کرد. من هر روز با مدیران و فروشندگان باانگیزه ی زیادی صحبت می کنم که هیچ کدام، از وضعیت کنونی کرایسلر خوشحال نیستند. من امروز به دولت اوباما می گویم که این افراد را نادیده نگیرد و از اشتیاقشان، در کار استفاده کند.

فعالیت های متفرقه و زندگی شخصی

لی یاکوکا در سال ۱۹۵۶ با مری مک کلری ازدواج کردو آن ها دو دختر به نام های کتی و لیا داشتند. مری در سال ۱۹۸۳ بر اثر دیابت از دنیا رفت و یاکوکا به یاد او، تمامی درآمد خود از فروش کتابش را به تحقیقات پیرامون دیابت اهدا کرد. پس از مری، پگی جانسون در سال ۱۹۸۶ و دارین ارل در سال ۱۹۹۰ با یاکوکا ازدواج کردند که هر دو به طلاق انجامید.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

مدیر سابق کرایسلر، در سال ۱۹۹۳ عضو هیئت مدیره ی شرکت MGM Grand شد که دوست قدیمی اش کرکوریان مدیر آن بود. آن ها یک بانک سرمایه گذاری برای صنعت بازی تأسیس کردند که به عقیده ی یاکوکا، سریع ترین صنعت رو به رشد آن زمان بود. او در سال ۱۹۹۵ تمامی سهام خود در بازی های مستقل را فروخت و در کازینویی به نام Full House Resorts سرمایه گذاری کرد.

مدیر سابق فورد، رؤیای ریاست جمهوری آمریکا را نیز در سر داشت

یاکوکا در سال ۱۹۹۵ عضو هیئت مدیره ی رستوران های زنجیره ای Koo Koo Roo شد. او در سال ۱۹۹۸ به عنوان یکی از مدیران اجرایی اصلی مشغول به کار شد و درنهایت، ادغام رستوران را مجموعه رستوران Family Restaurants مدیریت کرد. او درنهایت در سال ۱۹۹۹ از کسب وکار رستوران داری خارج شد.

سرمایه گذاری بزرگ دیگر یاکوکا، در سال ۱۹۹۹ و در شرکت E-bikes انجام شد. او پیش بینی می کرد وسایل نقلیه ی جدید، زمانی جای موتورسیکلت های پر سرو صدا و آلوده کننده ی کنونی را خواهند گرفت که البته تا به امروز، هنوز محقق نشده است.

یاکوکا در سال ۲۰۰۷ کتاب بعدی خود را با نام Where Have All the Leaders Gone چاپ کرد. کتاب آخر او، به نوعی یک اثر انتقادی برای وضعیت آن سال های آمریکا بود. کتابی که نشان می داد دولت مردان و افراد قدرت مند، در حال ضربه زدن به اقتصاد هستند و تنها، مردم را به ادامه ی راه و تحمل دعوت می کنند. یاکوکا در بخشی از کتاب به تصمیمش برای ریاست جمهوری هم اشاره می کند و شعار I Like I را به عنوان عبارت انتخاباتی بیان می کند. درنهایت او توسط دوستش تیپ او نیل از نامزدی منصرف می شود.

لی یاکوکا / Lee Iacocca

تبلیغ تلویزیونی کرایسلر

ناجی شرکت های فورد و موستانگ، علاوه بر فعالیت های صنعتی و مدیریتی، فعالیت های عام المنفعه هم داشت. به عنوان مثال او شرکتی به نام Olivio Premium Products را در سال ۲۰۰۰ تأسیس کرد. این شرکت محصولاتی با برند Olivio را با استفاده از روغن زیتون تولید می کند که یاکوکا، تمام درآمد خود از آن را به تحقیقات دیابت اختصاص می دهد. او فعالیت های خیریه ی دیگری نیز با اهداف تحقیقات پزشکی انجام داد.

یاکوکا درحال حاضر در بنیاد Nourish the Children فعالیت می کند که در سال ۲۰۰۲ تأسیس شد و یکی از فعالیت های آن، ساخت ژنراتوری برای گیاه VitaMeal در کشور مالاوی بود. به علاوه، او در سال ۲۰۰۷ وبسایتی برای تشویق و طرفداری از بحث آزاد پیرامون جامعه ی امروزی، راه اندازی کرد. او در وبسایت خود موضوعاتی همچون هزینه ی درمان و سلامت و ناتوانی ایالات متحده در یافتن روش های جایگزین تأمین سوخت را مورد نقد قرار می دهد.