تامین اجتماعی ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد - مهر | نیوز پارسی
تامین اجتماعی ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد

تامین اجتماعی ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد


منبع: مهر

بازدید: 8

تاریخ: 1397/11/17

ساعت: 21:37


قزوین- سرپرست سازمان تامین اجتماعی کشور گفت: مطالبات سازمان از دولت با احتساب اصل و سود پول ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است که با پرداخت یک سوم آن می توانیم سرپا ایستاده و خدمات را ادامه دهیم.

به گزارشخبرنگار مهر، محمد حسن زدا در حاشیه افتتاح سه طرح عمرانی تامین اجتماعی در استان قزوین در جمع خبرنگاران اظهارداشت: باید در برخی ساختارها بازنگری کنیم تا پویایی سازمان حفظ شود.

وی افزود: اگر قرار است سازمانی بنام تامین اجتماعی در نظام اسلامی داشته باشیم باید اصلاحاتی در خصوص افرادی که از این زمان به بعد وارد سازمان می شوند صورت گیرد تا بتوانیم خدمات خود را ادامه دهیم.

زدا تصریح کرد: اصلا جای نگرانی نیست و کسانی که با سیستم قبلی تحت پوشش بودند بدانند مشکلی برای آنها نیست و همه باید همکاری و کمک کنند تا اصلاحات لازم در کارها انجام شود و همین پرداخت حداقل مبلغ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی تداوم یابد.

وی در خصوص دریافت نشدن بسته حمایتی از سوی برخی کارگران تصریح کرد: چون من در تیم تصمیم گیری نیستم و فقط مجری سیاست های سازمان هستم لذا تیمی که تشخیص می دهند به کدام گروه بسته حمایتی بدهند و به کدام گروه ندهند مسئولیت این کار را دارند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی کشور یادآورشد: در سازمان تامین اجتماعی دو بسته حمایتی تکلیف شده که اولی برای دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مستمری بگیران و گروه بعدی هم شش میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از بیمه شدگان کشور است.

وی اظهارداشت: برای هر گروهی که مسئولان تصمیم بگیرند و منابع مالی آن را تامین کنند ما آمادگی داریم در مدت ۲۴ ساعت بسته حمایتی را برقرار کنیم.

نبود نظام چند لایه مشکل ساز است

زدا در پاسخ به سوالخبرنگار مهردر مورد مهمترین چالش های سازمان تامین اجتماعی گفت: یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که فاقد نظام رگولاتوری هستیم یعنی نقشی که بانک مرکزی برای سایر بانکها به صورت حمایتی ایفا می کند ما نداریم و نهادی نیست که بتواند صندوق های تامین اجتماعی را ساماندهی کند به همین دلیل ۱۸ صندوق داریم که همه دارای مشکلاتی هستند.

وی بیان کرد: مشکل دیگر نبود نظام چند لایه تامین اجتماعی در کشور است لذا تکلیف مردم معلوم نیست که حق آنها چیست و تکلیف دیگران چگونه است که باید این نقایص برطرف شود.

زدا اظهارداشت: در حال حاضر در دوره انتقال هستیم و باید ساختارها اصلاح شود و بسرعت از روش های سنتی و دستی به سمت IT  برویم.

۱۵۰ هزار میلیارد تومان مطالبات تامین اجتماعی است

وی در مورد بدهی دولت به سازمان هم بهخبرنگار مهرگفت: اصل مطالبات سازمان تامین اجتماعی تا پایان سال ۹۴ حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان بود که اگر سود این مطالبات در سالهای بعد را هم اضافه کنیم بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان طلب سازمان از دولت است.

زدا اظهارداشت: اما این که توقع داشته باشیم این مطالبات به صورت نقدی پرداخت شود شاید یک درخواست غیر واقعی در شرایط کنونی و وقت تلف کردن باشد لذا طرحی را به مجلس ارائه کردیم بر اساس بند «ن» و بند «واو» تبصره پنج قانون بودجه که مصوب شد و نمایندگان موافقت کردند این بدهی از طرق دیگر تامین شود.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی کشور تصریح کرد: چند پیشنهاد دراین زمینه ارائه شد که تامین خوراک پالایشگاهها، روش حقوق مالکانه و انتشار اوراق بهادار از آن جمله بود تا بتوانیم بخشی از مطالبات را در سال دریافت کنیم.

زدا بیان کرد: امیدواریم بتوانیم در سال آینده حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات خود را از دولت دریافت کنیم و در این صورت تعهد می دهیم سازمان تامین اجتماعی را حفظ کنیم و خدمات را در همین سطح نگهداریم.

«شستا» واگذار می شود/ از بنگاه داری خارج می شویم

زدا در خصوص شستا نیز گفت: تصمیم داریم «شستا» را از بنگاه داری خارج کنیم اما توقع این است مردم و رسانه ها جایگاه و سایز شستا را بدانند زیرا موضوع مهمی است که می تواند در بورس اوراق بهادار تاثیرگذار باشد و چون سرمایه مردم در آن جمع شده لذا باید با نگاه کارشناسی و آرامش این تصمیم را عملی کنیم که به زمان نیاز دارد.

وی بیان کرد: از رسانه ها انتظار داریم در این زمینه حساسیت و یا موردی را نگویند که چالش زا باشد زیرا این کار در اندازه های بزرگی است که باید با نگاه تخصصی و کارشناسی حل شود و خریدار بزرگ بیاید که امکان پرداخت نقدی را داشته باشد اما نیت ما این است از بنگاه داری خارج شویم.

سرپرست تامین اجتماعی یادآورشد: ما در شستا و سازمان امانتدار مردم هستیم و اموال سازمان تامین اجتماعی حق الناس است و مردم باید مطمئن باشند که نگهدار اموالشان هستیم.

مطالب مشابه
به روایت تصویر


به روایت ویدئو