"توسعه علوم" تاکید دبیران کل کمیسیون‌های ملی کشورهای عضو آیسسکو در شیراز - ایسنا | نیوز پارسی

"توسعه علوم" تاکید دبیران کل کمیسیون‌های ملی کشورهای عضو آیسسکو در شیراز

منبع: ایسنا

بازدید: 13

تاریخ: 1397/8/20

ساعت: 00:32


"توسعه علوم" تاکید دبیران کل کمیسیون‌های ملی کشورهای عضو آیسسکو در شیراز

دکتر عباس صدری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این اجلاس با همکاری سازمان آیسسکو، کمیسیون ملی آیسسکو، دفتر منطقه‌ای آیسسکو در تهران و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برگزار می‌شود. معمولا سالانه یک بار مسئولین کمیسیون‌های ملی آیسسکو در 54 کشوری که عضو آن هستند در آن جمع می‌شوند و اطلاعات خود را در رابطه با توسعه علوم، آموزش و فرهنگ با هم مبادله می‌کنند که فرصتی است برای کشورها که بیشتر حلقه‌های ارتباطی را بین خودشان برقرار کنند. قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود را و اینکه می‌خواهند چه کاری را انجام دهند، بیان کنند.

وی با اشاره به اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی کشورهای عضو آیسسکو در شیراز اظهار کرد: تقریبا 40 کشور اعلام آمادگی کرده‌اند تا در این جلسه حضور پیدا کنند و نمایندگانی از آیسسکو نیز حضور دارند که در پایان اجلاس قطعنامه پایانی را خواهند داشت که بر اساس آن برای کشورهای عضو تعیین‌تکلیف می‌کنند که چه اقداماتی را باید انجام دهند و خود آیسسکو نیز باید چه کاری انجام دهد و چگونه می‌توانند در زمینه همکاری‌های بین‌المللی با هم یک جمع‌افزایی داشته باشند.

دکتر صدری خاطرنشان کرد: عمده تلاش‌هایی که دبیران کمیسیون‌های ملی عضو کشورهای آیسسکو انجام می‌دهند امسال بیشتر در زمینه توسعه علوم است اگرچه آموزش و فرهنگ نیز جزو آنهاست. اینکه چه امکاناتی را خود آیسسکو فراهم کرده و این کشورها چگونه می‌توانند از این امکانات نظیر پایگاه‌های اطلاعاتی علمی زیرمجموعه آیسسکو بهره‌برداری کنند.

وی افزود: اگر کشورهای عضو در رابطه با ارتقای سطح فعالیت‌های آیسسکو پیشنهاداتی داشته باشند این پیشنهادات ‌پذیرفته می شود و گاهی اوقات اصلاحاتی در برنامه‌ها ایجاد می‌شود. هر کشوری به نوبه خود این فرصت را خواهد داشت که گزارشی از کشور خود ارائه دهد و از آن طرف هم اگر نظرات خاصی دارند بیان می کنند. هر کشوری ارزیابی خود از فعالیت آیسسکو را طی یکسال گذشته مطرح خواهد کرد که این مهم به توسعه و گسترش فعالیت‌های آیسسکو می‌انجامد.

دکتر صدری خاطرنشان کرد: حضور 40 نفر از مقامات ارشد کشورهای اسلامی در حوزه آموزش، علوم و تکنولوژی در ایران در شرایط فعلی بسیار معنادار است و نشان می‌دهد که این کشورها ما را به عنوان یک پایگاه قبول دارند که بیایند در ایران دور هم بنشینند و بحث‌های مختلف را داشته باشند. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که نشان می‌دهد در ایران ما هنوز به فعالیت‌های علمی خود ادامه می‌دهیم و سطح ارائه خدمات خود در حوزه های آموزشی، علوم و پژوهش را به کشورهای دیگر نشان می‌دهیم و اینکه چگونه در حال رشد هستیم. در واقع شاید بتوان گفت این اجلاس در این برهه از زمان نشان می‌دهد که ایران چقدر در حال پیشرفت است.

مدیر دفتر منطقه‌ای آیسسکو در تهران اظهار کرد: ایران در حوزه علم و تکنولوژی دستاوردهای خوبی داشته است که می‌تواند برای سایر کشورها نیز مطرح شود. ما از حضور دانشجویان، دانشمندان و اساتید خوبی در کشور برخوردار هستیم. بر اساس تصمیمات اخذ شده طی چهار سال اخیر مبنی بر اینکه از نتایج تحقیقات ایده استخراج شود و ایده‌ها به محصول تبدیل شوند، ما در این زمینه در حال توسعه هستیم و این حرکت در بسیاری از دانشگاه‌های کشور به طور جدی در حال پیگیری است. ما از نظر علم و تکنولوژی و نوآوری در کشور جایگاه خوبی داریم و امروز در کشور بستر مناسبی برای نوآوری فراهم شده است. در زمینه علم نیز گام‌های خوبی برداشته‌ایم. تکنولوژی به دنبال علم هم ایجاد شده است. در تکنولوژی هم مباحث نوآوری را زیاد می‌بینیم بخصوص در حوزه‌های بایوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و تکنولوژی‌های حوزه کشاورزی کارهای بسیار خوبی در کشور در حال انجام است و امیدوارم جریان توسعه علم و تکنولوژی در کشور متوقف نشود.

دکتر صدری با بیان اینکه 12 کشور اسلامی زیرمجموعه دفتر منطقه‌ای آیسسکو در تهران هستند، گفت: ایران به لحاظ توسعه علم و تکنولوژی در منطقه جایگاه خاص خودش را دارد و به سرعت هم در حال پیشروی است و امیدواریم بتوانیم در آینده گام‌های بیشتری برداریم.

وی در رابطه با اینکه ایران در چه حوزه‌ای بین سایر کشورهای اسلامی شاخص تر است، گفت: ما در حوزه نانوفناوری خیلی خوب کار می‌کنیم. در حوزه بایوتکنولوژی و تکنولوژی‌های مربوط به کشاورزی نیز فعالیت‌های مثمرثمری داریم و فعالیت در زمینه تولیدات حوزه انرژی نیز قابل تحسین است اما اکنون بیشتر باید بر روی تکنولوژی‌های تولید و توسعه‌ مواد غذایی و در حوزه کشاورزی سرمایه‌گذاری کنیم. باید نانوتکنولوژی را به سرعت توسعه دهیم و همچنین با توجه به جایگاه خاصی که در حوزه بایوتکنولوژی طی چند سال اخیر داشته‌ایم می‌توانیم این دانش را در مجموعه کشورهای عضو آیسسکو توسعه دهیم.

وی تاکید کرد: ما نیازمند این هستیم که در دانشگاه‌هایمان رفتار خلاق و نوآور را توسعه دهیم به طوری که به عنوان ابزارهای کار ما در آینده مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر صدری در مورد اینکه آیا این اجلاس می‌تواند به افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های کشور کمک کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران در این زمینه خیلی تلاش می‌کند. شاید یکی از بسترهای جذب دانشجویان بین‌المللی این باشد که مسئولین وزارت علوم در این اجلاس حضور یابند و توضیحاتی را در مورد امکانات دانشگاه‌های داخل کشور برای جذب دانشجویان خارجی ارائه دهند.

وی تصریح کرد: ما هفته گذشته شورای راهبری ISC را در دفتر وزیر علوم در تهران برگزار کردیم که طی آن مقرر شد شورای اجرایی ISC ایجاد شود. من فکر می‌کنم حضور مسئولین در این شورا به تسهیل ارتباطات علمی و انتقال دانشجویان کمک کند و از این طریق می‌توان تبادل دانشجو را گسترش داد.

مطالب مشابه
به روایت تصویر


به روایت ویدئو