خونریزی اوایل بارداری، نگران جنین هستم - نی نی بان | نیوز پارسی
خونریزی اوایل بارداری، نگران جنین هستم

خونریزی اوایل بارداری، نگران جنین هستم


منبع: نی نی بان

بازدید: 6

تاریخ: 1398/1/9

ساعت: 23:22


خونریزی در دوران بارداری می‎تواند غیرعادی نباشد اما دانستن موارد احتیاط در این زمینه، به حفظ سلامتی مادر و جنین کمک زیادی می‌کند. چند دلیل خونریزی‎های دوره بارداری عبارت است از: خونریزی جایگزینی، پارگی جفت، خراشیدگی دهانه رحم و تهدید به سقط.
 
 
 
خونریزی در بارداری
مشاهده خون روی لباس زیر یا دستمال توالت، تنها یک پاسخ دارد و آن ترس است. سعی کنید آرامش خود را حفظ نموده و علت آن را پیدا کنید. رنگش قرمز روشن، صورتی یا قهوه ای است؟ آیا لخته هم وجود دارد؟ مقدار آن چقدر است؟ آیا فقط به صورت لکه‎ای به اندازه ترشحات واژن یا کمی بیشتر از آن است؟ یا به صورت خونریزی جریان دارد؟ می‌توانید بگویید از کجا می‎آید، از واژن، مثانه یا مقعد؟ آیا علائم دیگری مانند تب، درد یا دفع ادرار دردناک دارید؟ پاسخ این سئوالات به پزشک کمک می‎کند که به علت آن دست یابد. اگر هر نوع خونریزی داشتید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید چون می‌تواند از علائم یک مشکل جدی باشد.اگر چه خونریزی در دوران بارداری عادی نیست. غیر عادی نیز نیست. ۲۰ درصد از خانم‎ها در دوران بارداری خونریزی دارند و در سه‎ماهه اول، شایع‎تر است. حدود نیمی از موارد خونریزی بعداً پایان می‎پذیرد و بارداری بدون مشکل ادامه پیدا می‌کند اما نیمی دیگر به سقط منتهی می‎شود.

علت خونریزی چیست؟
خونریزی در دوران بارداری رایج است مخصوصا درسه ماهه اول بارداری. اما گاهی اوقات خونریزی نشان خاصی نیست اما گاهی هم علامت خطر است و باید به آن توجه کرد.
 
خونریزی در اوایل بارداری
حدود 20 درصد از زنان در 12 هفته اول بارداری دارای خونریزی هستند. دلیل احتمالی خونریزی در اوایل بارداری می تواند یکی از موارد زیر باشد:
خونریزی لانه گزینی
دلیل این خونریزی ممکن استلانه گزینیباشد که باعث ایجاد لکه بیتی و خونریزی از 6 تا 12 روز بعد از عمل لقاح میشود. برخی از خانم ها نمی فهمند که باردار هستند زیرا این خونریزی را با پریود خود اشتباه میگیرند.اما این خونریزی بسیار کم و از چند ساعت تا یکی دو روز بیشتر نخواهد بود.
سقط
چون سقط در 12 هفته اول بارداری بسیار رایج است معمولا خونریزی در این ایام می تواند نشاندهدهسقط جنینباشد. اما لزوما این خونریزی نشانه سقط نیست و اگر در سونوگرافی قلب جنین شما میرند پس دلیل این خونریزی عامل دیگری است.
بارداری خارج رحمی
در این بارداری رویان در لوله فالوپ معمولا بجای رحم لانه گزینی را انجام میدهد که باعث خونریزی این ناحیه میشود. سایرعلائم بارداری خارج رحمیکرامپ و درد زیر شکم با سردرد خفیف است.
حاملگی مولار
این شرایط بسیار نادر است اما در این نوع باردار بافتهای دیگر به جای جنین در رحم رشد میکند. علاوه بر خونریزی دارای علائمی دیگری ازجمله تهوع و استفراغ شدید و بزرگ شدن رحم است.
سایر علت های خونریزی در اوایل بارداری شامل:
تغییرات دهانه رحم:در ایام بارداری دهانه رحم تغییر کرده و ملتهب میشود که اگر با یک پد آن را پاک کنید متوجه خون کم رنگ میشوید.
عفونت: هر گونه عفونت در بارداری از جمله عفونت دهانه رحم، واژن و یا بیماری های مقاربتی مانند سوزاک، کلامیدیا و هرپس تناسلی باعث ایجاد خونریزی در سه ماهه اول بارداری میشود.
 

خونریزی اوایل بارداری، نگران جنین هستم

 
 
خونریزی در سه ماهه دوم بارداری
خونریزی در این ایام خطرناک بوده و نشانه جدی برای سلامت مادر و جنین است. اگر درسه ماهه دوم بارداریخونریزی داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید
چند علت احتمالی خونریزی در سه ماهه دوم بارداری
موقعیت جفت:اگر جفت در قسمت پایین شکم قرار بگیرد و راه کانال زایمانی را ببندد باعث ایجاد خونریزی شده که معمولا نادر است اما اتفاق می افتد.
جدا شدن جفت:در یک درصد از بارداری ممکن است قبل از تولد نوزاد جفت از دیواره رحم جدا شده و خونریزی شدید همراه با درد شکمی، پشت درد و لخته در واژن از علائم آن است.
باز شدن رحم:بندرت اما گاهی بخیه های سزارین قبلی ممکن است باز شده و باعث جداشدن رحم شود که زندگی مادر و جنین را تهدید خواهد کرد.
زایمان زودرس: خونریزی در ماه های آخر بارداری ممکن است نشانه زایمان باشد. چند هفته قبل از زایمان رحم از خود موکوس ترشح میکند که به همراه خون این موکوس کانال زایمان را آماده میکند اما از واژن خارج میشود. اگر این اتفاق قبل ازهفته 37 بارداریرخ داد پزشک خود را مطلع کنید.
سایر علائمزایمان زود رسشامل:
   - انقباضات شکم
   - ترشحات واژن
   - فشار شکمی
   - درد در ناحیه کمر
سایر علت خونریزی در این دوره شامل:
   - آسیب دهانه رحم
   - پولیپ
   - سرطان

در زمان خونریزی در بارداری چه کار کنم؟
خونریزی در بارداری در هر مقطع چون میتواند نشانه ای از خطر برای مادر مادر باشد باید بلافاصله پزشک خود را خبر کنید. از یک پد استفاده کنید . حتما نوع رنگ خون را تشخیص دهید ( خون قرمز، صورتی و یا قهوه ای). سونوگرافی را برای سلامت جنین حتما انجام دهید. با داشتن علائم زیر همراه خونریزی حتما و سریعا به اورژانس مراجعه کنید:
  -  درد شدید و کرامپ شدید در زیر شکم
  -  خونریزی شدید با یا بدون درد
  -  ترشحات زیاد واژن همراه بافت
  -  تب بالا
  -  سرگیجه و احساس غش

نکته مهم
ممکن است همان‌طور که رحم بزرگ می‎شود، درد خفیفی در پهلوهایتان احساس می‎کنید. این نوع درد، شایع است، مانند درد سقط نیست و معمولاً مانند درد قاعدگی، داخلی و موزون است. خونریزی در دوران بارداری می‎تواند به علت حاملگی خارج از رحم نیز اتفاق بیفتد.
 
مراقبت‌های بارداری

خونریزی اوایل بارداری، نگران جنین هستم

 

مطالب مشابه