راه های درمان خانگی عفونت چشمراه های درمان خانگی عفونت چشم - آکاایران | نیوز پارسی
راه های درمان خانگی عفونت چشمراه های درمان خانگی عفونت چشم

راه های درمان خانگی عفونت چشمراه های درمان خانگی عفونت چشم


منبع: آکاایران

بازدید: 5

تاریخ: 1398/1/8

ساعت: 15:18


عفونت چشمموجب خارش، سوزش، قرمزی وآبریزش چشممی شود. برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کنید اما برایتسکین دردمی توانید از روش هایدرمان خانگی عفونت چشممانند سالین یاکمپرس آب گرمنیز استفاده کنید.

آکاایران: راه هایدرمان خانگی عفونت چشم

 
ستاره | سرویس سلامت  - اگر چشمانتان قرمز یا عفونی شود، احتمالا سریعا به پزشک مراجعه خواهید کرد، اما شاید بتوانید با چند راهکار خانگی مشکل چشم خود را برطرف کرده یا تسکین دهید. آلرژی، ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند باعث قرمزی چشمیا خارش آن شوند. چشم آسیب دیده احتمالا آبریزش خواهد داشت یا چرک‌های سفید یا زرد رنگ در اطراف آن مشاهده خواهید کرد. این علائم معمولا یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد، اما در نهایت از بین می‌رود. در اینجا چند روش خانگی برایدرمان عفونتچشم آورده شده که ناراحتی‌تان را تسکین می‌دهد.


درمان خانگی عفونت چشم

قبل از استفاده از دارو‌های خانگی برای درمان چشمانتان بهتر است با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید. برخی از عفونت‌های چشم می‌تواند جدی باشد. اگر فکر می‌کنید کهعفونت چشمدارید، با پزشک خود صحبت کنید. اگر فکر می‌کنید فرزند شما دارایعفونت چشماست، به جای درمان خانگی، به پزشک مراجعه کنید.

۱. آب نمک

آب نمک یا قطره سالین، یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای عفونت چشم است. سالین چیزی شبیه بهاشک مصنوعیاست که در حالت عادی چشم را شستشو می‌دهد. نمک دارای خواص ضد میکروبی است. به همین دلیل است که سالین نیز می‌تواند خیلی سریع عفونت چشم را درمان کند.

بیشتر بدانید: فواید آبنمک؛ ترکیب دو مادهشگفت انگیزدرمانی


۲. کیسه چای

راه های درمان خانگی عفونت چشمراه های درمان خانگی عفونت چشم


قرار دادن کیسه چای خنک روی چشم بسته می‌تواند راهی برای آرام کردن چشم‌ها باشد. برخی می‌گویند که این کار یکدرمان خانگی عفونتچشم موثر است. برخی ازانواع چایدارای خواص ضد التهابی وآرامش بخشهستند. به عنوان مثال، مطالعات نشان می‌دهند کهچای سبز، بابونه، روئیبس وچای سیاههمگی دارای خواص ضد التهابی هستند. از این جهت استفاده از کیسه حاوی این چای ها، بر روی چشم می‌تواند عفونت را کاهش دهد.
تا کنون تحقیقی مبنی بر اینکه چای کیسه‌ای عفونت چشم را درمان می‌کند انجام نشده است، بنابراین به خاطر داشته باشید که اگرچه این روش درد را تسکین می‌دهد، اما باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

۳.کمپرس آب گرم

اگر چشمان شما ملتهب، عفونت کرده و دردناک است،کمپرس آب گرممی‌تواند کمک کند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در مورد ۲۲ نفر شرکت کننده تحقیق کرد، نشان داد که کمپرس آب گرم می‌تواندسلامت چشمرا بهبود بخشد (حتی در چشم‌های سالم).
یک بررسی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که کمپرس آب گرم می‌تواند به افراد مبتلا به بلوفریت نیز کمک کند. به علاوه، آکادمی چشم پزشکان آمریکا استفاده از این روش را برایکاهش درد‌های چشمی پیشنهاد می‌کند.
این روش همچنین ممکن است دردرمان گل مژه موثر باشد چرا که انسداد ناشی ازگل مژهرا بهبود می‌بخشد. 
نکات زیر را رعایت کنید:
  • یک پارچه را در آب گرم بخیسانید و آن را به آرامی به چشم بمالید.
  • از کیسه آب گرم، استفاده کنید. آب نباید داغ باشد.
  • اطمینان حاصل کنید که پارچه‌ای که استفاده می‌کنید تمیز است تا چشمتان بیش از این آلوده نشود.
  • بسیار مهم است که توجه داشته باشید که کمپرس آب گرم، تنها درد را تسکین می‌دهد و درمان قطعی نیست.

راه های درمان خانگی عفونت چشمراه های درمان خانگی عفونت چشم

۴.کمپرس آب سرد

مانند کمپرس آب گرم،کمپرس آب سردهم می‌تواند درتسکین دردچشم مفید باشد، اما درمان نهایی نیست. این روش تورم و عفونت چشم را کاهش می‌دهد. دقت کنید که مواردی که درباره کمپرس آب گرم گفته شد را رعایت کنید.

۵. بالش‌ها و حوله‌ها را بشویید

زمانی که به عفونت چشم مبتلا هستید، روبالشی‌ها، حوله‌ها و هر چیزی که با چشم‌تان در ارتباط است را هر روز بشویید تا از پاکیزگی آن‌ها مطمئن شوید. عفونت چشم می‌تواند مسری باشد و در صورت استفاده از لوازم مشترک سایرین را نیز مبتلا کند. از آب گرم و مواد شوینده ضد باکتری برای شستشو استفاده کنید.

۶. آرایش نکنید

همه ما می‌دانیم که هنگام آسیب چشم، باید از آرایش چشم، مانند ریمل، سایه یا خط چشم اجتناب شود. اما شما همچنین باید از آرایش صورت خود نیز خودداری کنید.
درصورتی که در زمان عفونت، از مداد یا حتی عینک استفاده کرده‌اید، بعد از بهبود باید این وسایل تمیز شوند تا دومرتبه چشم شما به عفونت مبتلا نگردد.
درمان خانگی عفونتچشم در اینجا تمام نمی‌شود.
در ادامه مواردی آمده اند که همچنان مطالعات در مورد تاثیرات آن‌ها در حال انجام است. بهتر است از این روش‌ها استفاده نکنید:

۷. عسل

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از چند قطره عسل برایدرمان عفونتچشم مفید است. اگر چه تحقیقات بیشتری نیاز است، اما تا به اینجا می‌دانیم که:

  • عسل خاصیتآنتی باکتریالداد که می‌تواند برای عفونت مفید باشد.
  • یک مطالعه نشان داده است که قطره عسل برای درمان التهاب قرنیه ناشی ازخشکی چشم،‌ مفید است.
  • همچنینخشکی چشم که در اثر انسداد مجاری اشک است هم احتمالا با عسل بهبود می‌یابد.
 

راه های درمان خانگی عفونت چشمراه های درمان خانگی عفونت چشم


۸. گیاه عینک

این گیاه، که درطب سنتیبرای درمان مشکلات چشم به کار می‌رود، نیز در برخی تحقیقات نتایج مثبتی نشان داده است، اما برای اطمینان از نتیجه بخشی آن همچنان به تحقیق بیشتری نیاز است؛ بنابراین بهتر است که از آن استفاده نشود.
 

مشکلات معمول چشم

عفونت‌های چشم می‌تواند آزاردهنده و دردناک باشد. برخی شرایط، اگر درمان نشود، می‌تواند جدی شود. به چند دلیل چشم‌های شما ممکن است آلوده و یا تحریک شوند. برخی ازمشکلات چشمیرایج عبارتند از:
 

نتیجه گیری

درحالی‌که درمان‌های خانگی زیادی برای عفونت‌های چشمی وجود دارند که ممکن است علائم را تسکین دهند، مهم است که اگر فکر می‌کنید عفونت چشم دارید با پزشک صحبت کنید. اگر فکر می‌کنید که کودکتان مبتلا به عفونت چشم است، حتما به پزشک مراجعه کنید.
نظر شما چیست؟ آیا تا به حال ازدرمان خانگی عفونتچشم استفاده کرده اید؟ چه روش‌های دیگری را می‌شناسید؟
 
برگرفته از: hralth line
.

مطالب مشابه