سینمای اکسپرسیونیسم آلمان - ستاره | نیوز پارسی
سینمای اکسپرسیونیسم آلمان

سینمای اکسپرسیونیسم آلمان


منبع: ستاره

بازدید: 19

تاریخ: 1397/8/29

ساعت: 17:28


اکسپرسیونیسم آلمان جنبشی در سینمای آلمان بود که در سال‌های پس از جنگ جهانی اول، رشد و گسترش یافت. فیلمی که این جنبش را به راه انداخت مطب دکتر کالیگاری اثر کارگردان اتریشی رابرت وینه بود.


ستاره | سرویس فرهنگ و هنر - 
اکسپرسیونیسم در سينماي آلمان(German Expressionism)  به انقلابی در سینمای آلمان گفته می‌شود که پس از جنگ جهانی اول اتفاق افتاد و شکل گرفت. اكسپرسيونيسم آلمان بين سال‌هاي 1919 تا 1928 شروع شد و به تكامل رسيد و سپس توسط جنبش "رئاليسم نوين سينماي آلمان" كم‌كم كنار گذاشته شد.

در حقيقت با اكران فيلم ماندگار "مطب دکتر کالیگاری" اثر کارگردان سينماي اتریش رابرت وینه اين سبك در سال 1920 معرفي گرديد. اما فريتز لانگ به نوعي پيش‌برنده اين سبك برشمرده می شود. 


ویژگی‌های سینمای اکسپرسیونیسم

اغراق در نمایش اشیاء، دقت به جزییات صحنه، تاکید بر تقارن، تضاد و پرهیز از پرداختن به جزییات واقعیت روایی از بارز‌ترین ویژگی‌های فرمال این جنبش سینمایی است. فیلم‌های اکسپرسیونیستی آلمانی به میزان غیرعادی بر ترکیب‌بندی تصویری تک‌تک نماها تاکید می‌کنند.

فیلم‌های اکسپرسیونیستی برای ترکیب دکور، لباس، آدم‌ها و نور تکنیک‌های گوناگونی به کار می‌بردند تا عناصر ناهمگون درون میزانسن همانند به نظر بیایند. اين روند راهی بود برای ترکیب بازیگران، لباس‌ها و دکور با هدف تاکید بر ترکیب‌بندی کلی تصویر و شاید آشکارترین و غالب‌ترین خصوصیت اکسپرسیونیسم استفاده آن از ریخت‌افتادگی و اغراق بوده باشد.

سینمای اکسپرسیونیسم آلمان


تاثیر سینمای اکسپرسیونیستی بر تاریخ سینما

فیلم‌های اکسپرسیونیستی میراث مهمی به یادگار گذاشتند که صرفا در خود این فیلم‌ها خلاصه نمی‌شود. سبک اکسپرسیونیست آلمان و به خصوص جلوه‌های اعوجاجی آن که از طریق نورپردازی، صحنه آرایی و استفاده از سایه‌ها ایجاد می‌شد آشوب درونی و از خودبیگانگی همواره همراه فیلم نوار را بازتاب می‌داد. با این حال این رویدادهای سیاسی بود که این بده بستان را تکمیل کرد. در اواخر دهه ۱۹۳۰ و اوایل دهه ۱۹۴۰ به موازات افزایش تهدید جنگ و تداوم برنامه‌های ضد سامی، شمار چشمگیری از فیلم‌سازان و تکنسین‌های اروپایی به آمریکا، بخصوص هالیوود گریختند. بزرگترین تاثیر را فیلم‌سازان مهاجری بر جای نهادند که در آلمان کار کرده بودند و به نوعی با اکسپرسیونیسم آلمان همبستگی داشتند. فریتس لانگ، ژوزف فون اشترنبرگ، بیلی وایلدر، ریچارد سیودرمارک، اتو پره مینجر، داگلاس سرک و ماکس افولس تنها معروف ترین نام‌ها هستند.


بیشتر بدانید: جنبش رئالیسم شاعرانه سینمای فرانسه


از نگاهی دیگر از نظر برخی منتقدان، فیلم‌های تخیلی و ترسناک دهه‌های بعدی سینما و درام‌های روان شناختی، به نوعی تاثیر گرفته از این جنبش سینمایی هستند. کارگردانانی مانند ریدلی‌اسکات و تیم برتون را تحت تاثیر این سنت سینمایی می‌دانند. همچنین آلن رنه در فیلم سال گذشته در مارین باد و باب رافلسون در پنج قطعه آسان نیز از این جنبش سینمایی تاثیر گرفته‌اند. هیچکاک که در دهه بیست در یکی از استودیوهای فیلم‌سازی آلمانی به عنوان دستیار کارگردان مشغول به کار بود نیز از این جنبش سینمایی تاثیر گرفته و نمونه این تاثیر را می‌توان در پرداخت شخصیت نورمن در فیلم روانی دید.


نمونه‌های سینمایی اکسپرسیونیسم آلمان

  • 1920: مطب دکتر کالیگاری ساخته رابرت وینه؛ گولم اثر پل وگنر و کارل بیوزه
  • 1921: تقدیر ساخته فریتس لانگ، دکتر مابوزه قمارباز به کارگردانی فریتس لانگ، نوسفراتو اثر فریدریش ویلهلم مورنائو
  • 1922: شبح اثر فریدریش ویلهلم مورنائو ؛ ؛گنج ساخته گئورگ ویلهلم پابست ؛راسکولنیکف اثر رابرت وینه
  • 1924: نیبلونگن به کارگردانی فریتس لانگ در دو قسمت: زیگفرید و انتقام کریمهیلد؛ دست‌های ارلاک ساخته رابرت وینه
  • 1925: تارتوف اثر فریدریش ویلهلم مورنائو
  • 1926: فاوست اثر فریدریش ویلهلم مورنائو
  • 1927: متروپولیس ساخته فریتس لانگ

منبع: همشهری آنلاینموضوعات داغ امروز


فوتبال اخبار حوادث مشکلات پلیس حوادث حادثه تلویزیون صدا و سیما فیلم اصلی حمله تروریستی بارش باران کد ویدیو برنامه نود دانشجویان عادل فردوسی پور محمد شریعتمداری امیر قلعه‌نویی عکس روز ساری قطار دولت دوازدهم تروریستی شهروندان عید نوروز حقوق کارگران راهیان نور مجروح پیام منطقه احسان علیخانی حضرت علی استوری عکس نوشته عکس پروفایل عصر جدید Flash plugin اس ام اس استاتوس طغیان رودخانه روز پدر عکس طبیعت متن زیبا علی عکس پروفایل دخترونه نوشته های زیبا نوشته های غمگین عکس گل عکس پروفایل غمگین عکس سیاه نوشته زیبا برای شروع روز متن زیبا برای آغاز روز متن زیبا برای شروع یک روز خوب متن زیبا برای شروع روز جدید عکس نوشته زیبا برای شروع روز نوشته پروفایل نوشته تولدت مبارک نوشته های تیکه دار نوشته پشت ماشین نوشته مادر هلندی ولادت حضرت علی روز مرد مطالب داغ و ویژه ✅ تبریک عید نوروز تبریک روز پدر نوشته برای تلگرام عملیاتی عکس نوشته پروفایل پروفایل خاص عکس برای پروفایل عکس پروفایل خاص عکس پروفایل جدید علی ابن ابی طالب روز پدر 97 پروفایل روز مرد روز مرد 97 حداقل دستمزد برای کارگران چقدر باید باشد پروفایل روز پدر عکس روز پدر تاریخ روز پدر عکس پروفایل روز پدر عکس نوشته روز پدر پروفایل جدید عکس پدر پروفایل پدر عکس روز مرد روز مرد سال 97 زیباترین اس ام اس های تبریک نوروز اس ام اس تبریک روز پدر شعر نو برای پدر متن کوتاه در مورد پدر دانلود آهنگ پدر دانلود آهنگ برای روز پدر عکس روز پدر پروفایل روز پدر

به روایت تصویر


به روایت ویدئو