شیر مورد نیاز نوزاد در شبانه‌روز - نی نی بان | نیوز پارسی
شیر مورد نیاز نوزاد در شبانه‌روز

شیر مورد نیاز نوزاد در شبانه‌روز


منبع: نی نی بان

بازدید: 9

تاریخ: 1398/1/9

ساعت: 23:05


نی نی بان، گروه ترجمه:در این مطلب ازراهنمای شیردهی نوزادمشخص شده است که بسیاری از مادران نمی‌دانند اندازه مناسب شیردهی به نوزاد چقدر است و نوزاد با توجه به سن تقویمی‌اش چه میزان شیر نیاز دارد. مشاهده شده نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میکنند کمتر از نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند، شیر میخورند.

میزان شیر مورد نیاز

سن

توضیحات

یک ماهگی

تا هفته دوم و سوم 285 تا 340 میلی‌لیتر، هفته چهارم 710 تا 850 میلی‌لیتر

یک تا 6 ماهگی

ماه اول به طور متوسط 710 میلی‌لیتر است و تا  پایان 6 ماهگی ادامه خواهد داشت

بعد از 6 ماهگی

بعد از شروع غذای کمکی مصرف شیر مادر کاهش پیدا میکند. بیشتر نوزادان تا 850 میلی‌لیتر مصرف میکنند که تا 7 الی 8 ماهگی به 540 میلی‌لیتر کاهش پیدا میکند.


اگر هیچ تصوری از  میزان ظرفیت شکم نوزادتان ندارید، شکل زیر می‌تواند به شما کمک کند.


 
چند وقت یکبار باید به نوزاد شیر دهید؟
در طول چند هفته اول بعد از تولد ممکن است مجبور باشید تعداد دفعات بیشتری به نوزاد شیر دهید. (8 تا 12 بار) این به این دلیل است که اندازه معده نوزاد کوچک است و تنها مقدار کمی می‌تواند بخورد. به تدریج که معده نوزاد رشد می‌کند تعداد دفعات شیردهی تا یکی دو ماهگی به 7 بار کاهش پیدا می‌کند.
هرچه تعداد دفعات شیردهی بیشتر باشد به تولید شیر کمک بیشتری می‌‌شود. بنابراین سعی کنید در چند هفته اول یک برنامه غذایی متناوب تدارک ببینید و هر 3 تا 4 ساعت یک بار به نوزاد شیر بدهید.

شیردهی در شب
باید بدانید که شیردهی در شب اهمیت زیادی دارد چون بدن شما در شب پرولاکتین بیشتری تولید میکند. شیردهی در شب کمک میکند تولید شیر همچنان ادامه داشته باشد. البته مادران در مقدار شیری که در سینه ذخیره می‌کنند متفاوتند بنابراین تغذیه شبانه نوزاد اهمیت زیادی در تامین نیاز کودک دارد.
 
وضعیت شیردهی در شب
به یک طرف دراز بکشید با یک یا دو بالش برای حمایت از سر. نوزاد را هم کنار خود بخوابانید طوری که بینی کودک نوک سینه شما را لمس کند. با یک دست نوزاد را به خودتان نزدیک کنید طوری که چانه‌اش سینه شما را لمس کند. برای تغییر وضعیت میتوانید نوزاد را محکم در مقابل قفسه سینه‌تان نگهدارید و بچرخید یا نوزاد را رها کنید و خودتان حرکت کنید.

شیردهی در شب لازم است؟
در مورد اینکه شیردهی در شب باید انجام شود یا نه اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد اما همانطور که بزرگسالان زیادی هستند که نمیتوانند 8 ساعت بی‌غذا سپری کنند، نوزادان هم همین وضعیت را دارند.
اما به طور کلی در سنین مختلف میتوان این میزان را کاهش داد:
•    تازه متولد تا 3 ماهگی: هر 2 تا 3 ساعت در شب
•    3 تا 4 ماهگی: 2 تا 3بار در شب یا 3 تا 6 ساعت یک بار
•    5 تا 6 ماهگی:  یک یا دو بار
•    7 تا 9 ماهگی: یک بار
•    10 تا 12 ماهگی: هر از گاهی یک بار
 
 

شیر مورد نیاز نوزاد در شبانه‌روز

 
اگر نوزاد غذای جامد بخورد به چند سی سی شیر در روز نیاز دارد؟
گاهی اوقات بینشش ماهگیویک سالگی(غذای جامد به کودک داده می شود و کم کم مقدار آن افزایش می یابد) مصرف شیر کودک کاهش می یابد، اما شیر مادر باید قسمت اعظم غذای نوزاد را در یک سال اول فراهم کند. از آنجایی که مقدار مواد جامد در طول شش ماه دوم تنوع زیادی دارد، مقدار شیر نیز متفاوت خواهد بود. یک مطالعه نشان می دهد متوسط مصرف شیر مادر 30 اونس در روز (875 میلی لیتر / روز، 93٪ از مصرف کل) در 7 ماهگی و 19 اونس (550 میلی لیتر / روز، 50 درصد از مصرف کل انرژی) در 11-16 ماهگی می باشد.
مطالعات مختلف مقدار شیر مصرفی برای نوزادان بین 12 و 24 ماه را اندازه گیری کردند و نتایج نشان داد مقدار آن 14-19 اونس در روز (400-550 میلی لیتر در روز) می باشد. بین 24 و 36 ماه نیز مقدار شیر مصرفی 10-12 اونس در روز (300-360 میلی لیتر در روز) می باشد.
 
آیا نوزاد بیش از حد یا خیلی کم شیر می خورد؟
به خاطر داشته باشید که مقدار شیری که نوزاد می خورد متغیر می باشد، همان طور که مقدار مواد غذایی و نوشیدنی که یک فرد بالغ در طول روز می خورد متفاوت است. نوزاد در هر بار تغذیه، مقدار ثابتی شیر نمی خورد.
اگر نوزاد بیش از حد متوسط شیر می خورد، در هنگام دوری شما خیلی بیشتر شیر خواهد خورد. چیزهایی که می تواند به زیاده روی در تغذیه کمک کنند عبارتند از:
جریان سریع بطری شیر. همیشه از بطری استفاده کنید که نوک آن کوچک است و شیر با سرعت کمی از آن خارج می شود. بطری شیر را کنترل کنید تا نوزاد راحت تر جریان شیر را تحمل کند.
از بطری شیر برای آرام کردن نوزاد استفاده کنید. برخی افراد هر زمانی که نوزاد سروصدا می کنند به او شیر میدهند. با استفاده از ماشین حساب مقدار شیر مورد نیاز نوزاد را برآورد کنید. اگر کودک هنوز هم به نظر می رسد گرسنه است از روش های دیگر آرام کردن مانند راه رفتن و بازی کردن استفاده کنید سپس شیر بیشتری به او بدهید.
نوزاد نیاز به مکیدن دارد. نوزاد به شدت به مکیدن نیاز دارد، و این نیاز هنگامی که مادر حضور نداشته باشد بیشتر می شود (مکیدن باعث آرامش نوزاد می شود) (بخوانید: تاثیر مکیدن سینه در رشد روانی-جنسی نوزاد). کودک می تواند جریان شیر را از سینه کنترل کند و هنگامی که فقط می خواهد مک بزند حداقل شیر را می خورد. هنگامی که از بطری شیر می خورد، جریان ثابت بزرگتری از شیر با مک زدن وارد دهانش می شود. اگر کودک در هنگام دوری مادر شیر زیادی می خورد می توانید ازپستانکاستفاده کنید تا انگشت او را برای مک زدن در دهانش قرار دهید تا نیاز مک زدنش برطرف شود.
اگر کودک کمتر از مقدار مورد نیاز شیر می خورد، از روش دوچرخه سواری معکوس استفاده می کند. به طوری که فقط نیازش را برطرف می کند و منتظر است مادرش برگردد و کالری مورد نیاز را تامین کند. در این حالت هنگامی که مادر بازگردد نوزاد شیر بیشتری می خورد. برخی مادرها از این روش استقبال می کنند زیرا نیازی به دوشیدن شیر به مقدار زیاد نیست. این روش برای نوزادانی که با بطری شیر می خورند، روشی رایج است.
اگر کودک شما از روش دوچرخه سواری معکوس استفاده می کند، نکاتی در ادامه برای آن ذکر شده است:
  -  صبور باشید. استرس نداشته باشید. این حالت یعنی کودک شما را ترجیح می دهد!
  -  مقدار کمی از شیر را داخل بطری بریزید بنابراین مقدار دور ریز آن کمتر می شود.
  -  اگر نگران هستید که نوزاد نمی تواند مدتی طولانی بدون شیر دوام بیاورد، به یاد بیاورید برخی از نوزادان در طول شب به مدت 8 ساعت یا بیشتر می خوابند؛ در حالی که در این مدت شیر نمی خورند. پوشک خیس نوزاد و وزن او را چک کنید تا مطمئن شوید به قدر کافی شیر می خورد.
  -  هنگامی که کنار نوزاد هستید به قدر کافی به او شیر بدهید.

روش های دیگر برای تخمین مقدار شیر مورد نیاز نوزاد
راه های مختلفی برای برآورد میزان مصرف شیر (با توجه به وزن نوزاد و سن نوزاد) بر اساس مصرفشیر خشکوجود دارد. مطالعات نشان می دهد مصرف شیر در یک ماه اول تقریبا ثابت است و با افزایش سن و وزن افزای نمی یابد. 
 
ساعت را نگاه نکنید
اگر بخواهید ساعت را نگاه کنید حتما از این که فقط دو ساعت توانسته‌اید بخوابید ناراحت خواهید شد. بنابراین بهتر است هیچ ساعتی دور و برتان نباشد.

چراغ‌ها را خاموش کنید
زمانی که نوزاد بیدار میشود اگر همه جا تاریک و آرام باشد دوباره راحت‌تر به خواب خواهد رفت. اگر نیاز به دیدن چیزی داشتید بهتر است از یک آباژور یا چراغ قوه در کنار تخت استفاده کنید.
 
نوزاد در هر بازه زمانی به چه مقدار شیرخشک نیاز دارد؟
 

شیر مورد نیاز نوزاد در شبانه‌روز

 

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


استقلال جهان هند سامسونگ اپل خبرگزاری حوزه موبایل لیبی سودان نقاشی نوآوری لاستیک تکنولوژی عباس عبدی سید حسین حسینی کوالکام بمب سیدمهدی رحمتی روغن موتور رنگ آمیزی آسانژ آلرژی در نوزادان همایش دکترین مهدویت مرکز فقهی ائمه اطهار عفونت در نوزادان Brad Pitt واکسن نوزادان عکس هایی از زندگی کاری کارگر سنگ تراش لرستانی تصاویری جالب از کوچک ترین مرد جهان زنی با پاهای ۷۰ کیلو گرمی عکس تصاویری از عشق گربه به طوطی محمد علی یحیوی ترسناک ترین آسانسور جهان عکس عکسهای جالب هنرنمایی های زیبا و دیدنی با موتور ساختار مغز دخترا کشف شد عکس عکسهای دیدنی از گاو تک شاخ و 3 شاخ عجیب ترین زمین فوتبال عکس عکسهای جالب و دیدنی روز 18 خرداد 1390 عکس‌هایی از فیلم گشت ارشاد خبر مهم آنجلینا جولی معتاد شد عکس عکس های افراد معروف در فرودگاه ها عکسهایی از مراسم عروسی هیفا وهبی آخر عاقبت تام و جری مثل میگ میگ معلوم شد عکس عکس هایی از چپ‌ دست‌ های معروف سینمای هالیوود مصاحبه یحیوی تصاویر جالب و دیدنی از مجسمه های شنی عکس های زیبا ترین زنان جهان ساخت قاب عکس نقاشی جنگل نقاشی عقاب نقاشی کبوتر نقاشی طاووس نقاشی قو ایمنی در نوزادان

به روایت تصویر


به روایت ویدئو