طرح تکثیر طبیعی ماهی سفید در دریای خزر تقویت شود - تسنیم | نیوز پارسی

طرح تکثیر طبیعی ماهی سفید در دریای خزر تقویت شود

منبع: تسنیم

بازدید: 1

تاریخ: 1398/1/27

ساعت: 01:36


مدیرکل دفترحفظ و بهسازی منابع دریایی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه مراکز تکثیر طبیعی ماهی سفی در کشور افزایش یابد گفت: طرح تکثیر طبیعی ماهی سفید در دریای خزر تقویت شود.

طرح تکثیر طبیعی ماهی سفید در دریای خزر تقویت شود

به گزارشخبرگزاری تسنیمازساری،رضا شاهی‌فر امروز در حاشیه بازدید از تکثیر طبیعی ماهی سفید در مازندران اظهار داشت: تلاش شیلات مازندران و مشارکت جامعه صیادی در تکثیر طبیعی ماهی سفید قابل تحسین است.

وی افزود: در سال جاری طرح کمک به تکثیر طبیعی ماهی سفید در مازندران  نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. در سال گذشته در 24 رشته رودخانه و جایگاه‌های تعاونی‌های پره جامعه صیادی طرح مذکور را اجرا که نسبت به سنوات قبل بسیار گسترده شده،  به‌طوری‌که در سال جاری با مشارکت جامعه صیادی و نظارت شیلات مازندران در 27  جایگاه تعاونی‌های صیادی استخرهایی برای تکثیر طبیعی ماهی سفید ایجاد شده است.

شاهی فر گفت: ضمن اینکه در 18 رشته رودخانه مهم استان طرح تکثیر طبیعی شیل‌گذاری درحال اجرا است که امیدواریم بتوانیم باکمک و مشارکت جامعه صیادی توسعه پایدارصید و صیادی را محقق کنیم.

مدیرکل دفتر حفظ و بهسازی منابع دریایی شیلات ایران، تلاش شیلات مازندران و جامعه صیادی را برای کمک به بازسازی ذخایر آبزیان دریا قابل تحسین و قدردانی دانست و افزود: شیلات مازندران در کنار تکثیر نیمه مصنوعی بچه ماهیان و رهاسازی آنها در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر توسط مراکز بازسازی ذخایر، نقش مهم و موثری در زمینه تکثیر طبیعی به شیوه‌های ایجاد استخر در مجاورت تعاونی‌های پره، شیل‌گذاری در رودخانه ها و استفاده از ظرفیت‌های نهادهای مردمی برای ایجاد محیطی امن برای مهاجرت ماهیان مولد به مناطق بالادست دارد.

وی تصریح کرد: حمایت از تکثیر طبیعی ماهی سفید از سال 86 در رودخانه شیرود مازندران آغاز شد که حمایت و مشارکت شیلات استان و شرکت‌های تعاونی پره چشمگیر و ستودنی بوده است.

شاهی فر گفت: در این طرح محیط‌های امن و قابل کنترل و پایش در حاشیه رودخانه‌ها و بتدریج در محل شرکت‌های تعاونی پره ادامه یافت که امروزه بیش از 50 مرکز تکثیر طبیعی در سه استان شمالی فعالیت در این زمینه دارند.

مطالب مشابه
به روایت تصویر


به روایت ویدئو