عطوان: اسلام هراسی پدیده ای جدید و خطرناک پیش روی جهان قرار داده است - خبرگزاری ایرنا | نیوز پارسی
عطوان: اسلام هراسی پدیده ای جدید و خطرناک پیش روی جهان قرار داده است

عطوان: اسلام هراسی پدیده ای جدید و خطرناک پیش روی جهان قرار داده است


بازدید: 4

تاریخ: 1397/12/26

ساعت: 16:45


وی امروز (یکشنبه) در مقاله خود در روزنامه اینترنتی رأی الیوم نوشت: درحالی که جنگ ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا علیه داعش در شهرک الباغوز سوریه در شرق فرات وارد مراحل آخر خود شده است، جهان اسلام با پدیده جدیدی روبرو شده که خطر آن از داعش کمتر نیست و یکی از نمودهای آن حمله به دو مسجد در شهر کرایست چرچ در نیوزیلند است که در این حملات 50 نمازگزار مسلمان کشته شدند.
عطوان افزود: پدیده اسلام هراسی یا دشمنی با مسلمانان در اروپا و جهان غرب پدیده جدیدی نیست، اما این مسأله اکنون چهره تروریستی و مسلحانه گرفته و از بیانیه ها و نوشته های تحریک آمیز و اقدامات فردی و محدود به حملات خونین و اقدامات سازمان یافته و ایدئولوژیک رسیده است.
اتفاق دومی که رخ داده و حملات به مساجد نیوزلند آن را افشا کرد این است که در حالی که تمرکز غرب روی پدیده اسلام هراسی و متهم ساختن مسلمانان و قربانی جلوه دادن غربی ها است در سایه آن گروهی تندرو و افراطی شکل گرفته است.
وی اشاره کرد که در ایدئولوژی عامل حمله به مساجد در نیوزیلند که در 73 صفحه نوشته شده، آمده است: علت این حملات خونین دفاع از نژاد سفید و انتقام گیری از حملات مسلمانان در اروپا و اساسا دشمنی با مهاجرت مسلمانان به قاره اروپا و افزایش روزانه این پدیده بوده که از نظر آنها تهدیدی برای جوامع غربی سفید پوست است و از نظر آنها این مهاجران اشغالگرند و باید با آنها مقابله کرد.
این تحلیلگر می افزاید، قابل توجه است که الگوی این عامل تروریستی، دونالد ترامپ و مجموعه رسانه ای است که نژادپرستی را داخل آمریکا و خارج از آن از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی ترویج می دهند.
'ترامپ نظریه پرداز و پدر معنوی تفکر نژادپرستانه است که از آن حمایت می کند و پوششی رسمی به آن می دهد نه فقط با ممانعت از ورود شهروندان هفت کشور اسلامی به داخل آمریکا بلکه او با وقاحت تمام عامل حمله به مساجد نیوزیلند را تروریست نخواند و تسلیت ظاهریی به خانواده قربانیان گفت.
این جنایت به مثابه هدیه ای ارزشمند به گروه های افراط گرا در راس آنها داعش بود و عملیات عضو گیری این گروه و نیز عضو گیری هزاران نفری جناح راست افراطی و نژاد پرست در کشورهای غربی را تسهیل کرد.'
این تحلیلگر با گریزی به مساله کردها در سوریه نوشت: تسلط نیروهای کرد دمکراتیک سوریه بر شهر الباغوز آخرین پایگاه داعش در شرق فرات پایان این گروه نیست، بلکه انتقال از یک مرحله به مرحله عملیات سری و تمرکز بر اقدامات تروریستی کم هزینه تر، خونین تر و تاثیر گذار تر است. آنچه بستر فعالیت این گروه ها و گروهک های افراط گرا را در پنج سال گذشته فراهم کرد دخالت های نظامی غربی، تبعیض و به حاشیه راندن و فرقه گرایی و فقدان حکومت های واحد بود که هنوز نیز وجود دارد.
عطوان تحلیل کرد که دولت های غربی زمانی که در برابر پدیده اسلام هراسی تساهل پیشه کردند و اقدامات قانونی برای مواجهه با آن اتخاذ نکردند، جنایت بزرگ تری مرتکب شدند.
وی افزود: نمی توانیم فراموش کنیم که «بوریس جانسون» وزیر خارجه سابق انگلیس با توهین به زنان مسلمان برقع پوش آنها را «صندوق پستی» نامید و نیز ترامپ در دیدار از لندن به دولت انگلیس هشدار داد که مهاجرت بافت اجتماعی دولت های اروپایی را تغییر می دهد و هرچه سریعتر باید با آن برخورد کرد در حالی که فراموش کرد اولین کسانی که بافت اجتماعی ملت ها را تغییر دادند مهاجران و متجاوزان سفید پوست اروپایی بودند که وارد آمریکای شمالی شدند و ساکنان بومی و اصلی این مناطق را کشتند و بیش از دهها میلیون نفر را قتل عام کردند.
عطوان نوشت: اما تأسف بار است که بیشتر دولت های اسلامی نیز در برابر پدیده اسلام هراسی سکوت کرده و هیچ تحرک واقعی برای ترغیب همتایان غربی خود برای مبارزه با آن و جلوگیری از انتشار آن نمی کنند، بلکه آنها مدام به اقدامات غربی ها و آمریکایی ها برای مواجهه با گروه های اسلامی که نامشان در فهرست گروه های تروریستی قرار می گیرد، پاسخ می دهند.
جنایت حمله به مساجد نیوزیلند چه بسا اولین حمله با این تعداد قربانی و در این ابعاد و با انگیزه نژاد پرستانه است، اما آخرین حمله از این دست نخواهد بود بخصوص تا زمانی که رهبران غربی همچنان به اظهارات نژاد پرستانه خود ادامه می دهند و نفرت پراکنی ضد مسلمانان ادامه دارد و در راس آنها نیز ترامپ قرار دارد که از دوستی و صف طولانی حمایت رهبران عرب - مسلمان برخوردار است.
خاورم**9366**1275

مطالب مشابه
به روایت تصویر


به روایت ویدئو