علل ، علائم و درمان آتروفی بیضه (کوچک شدن بیضه ها) کوچک شدن بیضه ها | علت کوچک شدن بیضه ها - آکاایران | نیوز پارسی
علل ، علائم و درمان آتروفی بیضه (کوچک شدن بیضه ها) کوچک شدن بیضه ها |  علت کوچک شدن بیضه ها

علل ، علائم و درمان آتروفی بیضه (کوچک شدن بیضه ها) کوچک شدن بیضه ها | علت کوچک شدن بیضه ها


منبع: آکاایران

بازدید: 5

تاریخ: 1397/12/26

ساعت: 15:49


مجموعه: بیماری ها و راه درمان

آکاایران: علل ، علائم و درمان آتروفی بیضه (کوچک شدن بیضه ها)

در صورت بروز حادثه ای که به بیضه ضربه وارد می شود حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید

   آتروفی بیضه ها هنگامی رخ می‎دهد که بیضه‎ها تحلیل رفته و کوچک می‎شوند. بیضه‎ها دو غدۀ تولید مثل هستند که درون کیسه بیضه و درست زیر آلت تناسلی مردانه قرار دارند. این غده‎ها مسؤول ایجاد اسپرم محسوب می‎شوند.

آتروفی بیضه یک حالت و وضعیت پزشکی است که طی آن اورگان های تولید مثل که در اسکروتوم قرار دارند، اندازه شان کاهش یافته و این ممکن است همراه با کاهش عملکرد آن ها نیز باشد. غدد تناسلی مردان که بیضه نامیده می شوند در کیسه ی بیضه قرار گرفته اند.

 

وظیفه ی اصلی این کیسه تنظیم دمای اطراف بیضه ها است که آن را با کاهش یا افزایش دما در پاسخ به درجه حرارتسرد و گرمانجام می دهد و این باعث می شود که مردان احساس کنند بیضه هایشان کوچکتر یا بزرگتر از حالت معمول به نظر می رسند. با این وجود آتروفی بیضه مربوط به کوچک شدن بیضه هاست نه کیسه بیضه.

 

یکی از خطرات داشتن بیضه های کوچک این است که می تواند به ناباروری منجر شود. چون به اندازه ی کافی تستوسترون، هورمونی که به تولید اسپرم کمک می کند، را تولید نمی کند. به همین دلیل است که مردان با بیضه های کوچک، تعداد اسپرم های کمی دارند.

 

 دلیل کوچک شدن بیضه ها

 آتروفی بیضه ها هنگامی رخ می‎دهد که بیضه‎ها تحلیل رفته و کوچک می‎شوند

 

علائم آتروفی بیضه : 

اگر چه علامت اصلی کوچک شدن بیضه یا دو بیضه می باشد، ولی بر حسب سن علائم دیگری اضافه می گردد. یکی از علائم دیگر این بیماری درد و ورم شدید بیضه ها است که همراه باحالت تهوعو تب می باشد. بیضه ها ورم می کنند و بزرگتر به نظر می رسند و این ورم منجر به آتروفی بیضه ها می شود.

علائم قبل از بلوغ:

عدم وجود مو در صورت

عدم وجود مو در ناحیه ژنیتال

بزرگی آلت تناسلی

التهابپروستات

 

علائم بعد از بلوغ: 

کاهش میل جنسی

ناباروری

کاهش توده عضلانی

عدم رشد مو در صورت

عدم یا کاهش مو در ناحیه ژنیتال

بیضه های بسیار نرم

 

راه های تشخیص آتروفی بیضه چیست؟ 

جهت دانستن اینکه چه علواملی باعث بروز آتروفی بیضه شده است، پزشک شما در مورد شیوه ی زندگی و تاریخچه جنسی از شما سوالاتی خواهد پرسید؛ سوالاتی نظیر اینکه آیا شما الکل مصرف می کنید یا خیر. در مرحله ی بعد، بیضه ها، سایز، بافت و محکمی آنها را بررسی می کند و براساس یافته ها، آزمایش هایی را برای بیمار خود تجویز می کند. آزمایش ها شامل:

سونوگرافی بیضه ها

آزمایش کامل خون

آزمایش سطح تستوسترون

 

 درمان کوچک شدن بیضه ها

یکی از علائم بیماری آتروفیبیضه دردو ورم شدید بیضه ها است

 

علل بیضه های کوچک:

علل مختلفی برای بیضه های کوچک وجود دارد که عبارتند از:

آسیب به بیضه ها: هنگامی که به بیضه ها آسیب برسد، مانند ضربه یا تحت فشار شدید قرار گرفتن، که گاهی اوقات مشکلی به وجود نمی آید ولی گاهی باعث ایجاد کبودی یا آسیب دیگری مثلپیچ خوردگیبیضه می شود که نتیجه ی آن کوچک شدن بیضه ها است.پیچ خوردگیبیضه ها باعث آسیب به طناب اسپرماتیک می شود. این آسیب نادر است و معمولا در کودکان و پسران نوجوان اتفاق می افتد اما می تواند در هر سنی در طول خواب یا آسیب جسمی نیز اتفاق بیفتد.

 

استروئیدها و داروها : بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند زیرا میزان تستوسترون را در بدن محدود می کنند. تستوسترون یکی از مهمترین علل بیضه های کوچک است. بسیاری از مردان بالغ و پسران نوجوان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی که بدن در حالت عادی آن را تولید می کند، استفاده می کنند.

 

دارو : استروئیدهای آنابولیک مصنوعی برای عضله سازی بسیار سریع نیز استفاده می شوند و همچنین می توانند برای کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده شوند. چون بدن مقدار کافی از این هورمون را نمی سازد از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، اما معمولا علت اصلی، عدم تولید تستوسترون، سن یا اشکال در سیستم های دیگر بدن است.

یکی دیگر از داروهایی که بیضه ها را کوچک می کنند، کورتیکواستروئیدها هستند که برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم، اگزما، آرتریت روماتوئید به کار می روند. یک نمونه از این دارو، پردنیزون است.

 

بیماری های مختلف : انواع بیماریها و اختلالات می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند:

۱-HIV (ایدز)

۲-دیابت

۳-چاقی

۴-بیماری کلیوی

۵-بیماری کبد

 

اختلالات خواب: افراد مبتلا بهبی خوابی،کم خوابییا خواب بی کیفیت، بیضه های کوچکتری داشتند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که مردانی که در خواب شب وارد مرحله ی REM (خواب عمیق) نمی شوند، تستوسترون پایین تری دارند. برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود. نتایج مطالعات بالینی نشان می دهد که مردانی که بیشتر می خوابند تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

 

 علت کوچک شدن بیضه ها

 بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند

 

پیشگیری از تحلیل یا کوچک شدن بیضه:

برای پیشگیری از این اختلال به طور مرتب بیضه خود را اندازه بگیرید . در صورت بروز حادثه ای که به بیضه ضربه یا آسیب وارد می شود حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

درمان کوچک شدن بیضه : 

درمان براساس عواملی است که باعث آتروفی بیضه شده است ولی اکثراً درمان آتروفی بیضه ، غیر قابل برگشت است. اگر آتروفی بیضه به علت عفونت های منتقله جنسی یا دیگر عفونت ها باشد، مصرف یک دورهآنتی بیوتیکنیاز می باشد.

ایجاد یک برنامه منظم خواب، کمک خواهد کرد که شما به ریتم روزانه ى خود بازگردید. بعد از اینکه ریتم شما متعادل شد بیضه ها شروع به بازگشت اندازه ی خود مى کنند.

با پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی دارو صحبت کنید. اغلب گزینه های گوناگون برای برطرف کردن عوارض جانبی وجود دارند.

 

 

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


فیلم فضای مجازی تلویزیون زنان والیبال بیماری یورو سردار آزمون ویدیو نوروز پزشک بارداری عادل فردوسی‌پور سقط جنین سیلاب انیمیشن شیر مادر عفونت اوکراین قاعدگی ناباروری ترکیب رسمی استان گلستان علی ضیا زایمان زودرس لینک مستقیم گنبدکاووس روانشناس امروز تولد کیه عکس نوشته مرزبان dlroozane عصر جدید تهوع علی فروغی دانلود روزانه آق قلا لینک مستقیم 2 کمکی دانلود انیمیشن با لینک مستقیم دانلود انیمیشن نیروی زمینی سپاه دانلود رایگان انیمیشن دانلود انیمیشن دوبله فارسی سقط یورو 2020 سردار پاکپور سیل گلستان فوتونیوز دانلود انیمیشن جدید علیخانی گروهک جیش الظلم فوتونیوز تابناک Asemooniportal دانلود انیمیشن دوبله فارسی 2018 و 2019 شبکه سوم سیما کروموزوم مقدماتی یورو 2020 شیر دادن به نوزاد لوپوس فلج مغزی دانلود رایگان انیمیشن با لینک مستقیم طنز نوشته های خنده دار روز مرد کورتاژ کردن جوک های خنده دار هفته دهم بارداری زرد شدن پوست پرتغال-اوکراین مقدماتی یورو بیلی روبین خون هفته 38 بارداری 23 مارس دانلود انیمیشن 2017 کند ذهنی فوتونیو تابناک مراقبت های کورتاژ عوارض کورتاژ خطرات کورتاژ عکس نوشته های غمگین فیبرم درمان زردی در نوزادان بیلی روبین نوزاد 3 فروردین دانلود انیمیشن مدرسه خرگوش ها 2017 دوبله فارسی دانلود انیمیشن دوبله فارسی 2017 و دانلود انیمیشن مدرسه خرگوش ها دانلود انیمیشن مدرسه خرگوش ها دوبله فارسی دانلود بهترین انیمیشن های ویژه برنامه تحویل سال عکس عاشقانه برای پروفایل فرهادقائمی علائم زردی در نوزادان زردی در نوزادان چیست زردی در نوزادان نارس عوارض زردی در نوزادان جوک های خنده دار و باحال

به روایت تصویر


به روایت ویدئو