مبادلات نفتی ایران با عراق به یورو و دینار انجام می‌شود - مشرق نیوز | نیوز پارسی

مبادلات نفتی ایران با عراق به یورو و دینار انجام می‌شود

منبع: مشرق نیوز

بازدید: 12

تاریخ: 1397/11/17

ساعت: 21:03


رییس کل بانک مرکزی در تشریح ساز و کار انجام معاملات با تجار عراقی گفت:طبق توافق انجام شده، قراراست بانک مرکزی ایران حساب های یورویی و دیناری راداشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب ها انجام شود.

مبادلات نفتی ایران با عراق به یورو و دینار انجام می‌شود

به گزارش مشرقبه نقل از روابط عمومی بانک مرکزی،عبدالناصر همتیدر دومین روز سفر خود بهعراق، امروز با رؤسایبانک‌ها، اعضایاتاق بازرگانیو فعالان اقتصادی عراق دیدار و گفت وگوکرد. در این دیدار، همتی ضمن بر شمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشتهاظهارداشت: آمریکا در دو مرحله سخت‌ترین تحریم‌ها را برای ایران به اجرا درآورد و در صدد بود باتضعیف پول ملی، هرج و مرج در ایران را به وجود آورد، اما با همت مسئولان نظام و مردم ایران خوشبختانه توانستیم تورم را کنترل و ثبات را در امور اقتصادی حاکم کنیم.

بیشتر بخوانید:

نقدینگی به۱,۷۲۵ هزار میلیارد تومان رسید

درباره قرارداد فروش نفت به روسیه نمی‌توانم توضیح بدهم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات انجام شده با رئیس کل بانک مرکزی عراق گفت: نکته بعدی، روابط ایران با کشور دوست و برادر عراق است. در این راستا دیروز و امروز توافق‌های خوبی با رئیس کل بانک مرکزی عراق داشتیم و معتقد هستیم روابط بانکی کلید توسعه روابط اقتصادی دو طرف است.

رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: اراده بزرگی در توسعه روابط دوطرفه در مسئولان عراقی دیدم؛ ضمن آنکه امروز هم نخست وزیر محترم عراق، حمایت قاطعی از مذاکرات دو جانبه و توافق‌های انجام شده داشتند.

همتی در تشریح ساز و کار انجام معاملات با تجار عراقی گفت: طبق توافق انجام شده، قرار است بانک مرکزی ایران حساب‌های یورویی و دیناری را داشته باشد ومبادلات گاز و نفتبا این حساب‌ها انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هم اکنون بزرگترین شریک ما، عراق است افزود:صادرکنندگان ایرانیبر اساس توافق‌های انجام شده باید بتوانند از طریقبانک‌های عراقیفعالیت کنند و در همین راستا نیز بانک‌های ایرانی می‌توانند در بانک‌های عراقی حساب دیناری داشته باشند. بنابراین با این توافق‌ها و موافقت نخست وزیر عراق، روابط بانکی ایران و عراق بسیار قوی‌تر خواهد شد و گسترش روابط تجاری بین دو کشوربراینپایه شکل خواهد گرفت.

وی افزود: شرکت‌های عراقی هم می‌توانند در بانک‌های ایرانی حساب افتتاح کنند و مبادلات خود را با دینار انجام دهند.

در این دیدار رئیس اتاق بازرگانی عراق ضمن تاکید بر روابط مثبت دو کشور، به مکانیزم فعالیت شرکت‌های عراقی و ایرانی اشاره کرد. همچنین رئیس بانکالرشیدعراق با ارائه پیشنهاد تأسیس یک شعبه این بانک در ایران گفت: بر اساس چارچوب بانک مرکزی عراق آماده همکاری با شرکت‌های مالی ایرانی هستیم، در همین راستا نیز درخواست تأسیس یک شعبه در ایران را داریم که در صورت موافقت، این موضوع نقش مهمی در تبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت.

همتی در پاسخ به رئیس بانکالرشیددر خصوص تأسیس شعبه در ایران گفت: بر اساس توافق‌های انجام شده با پیشنهاد تأسیس و افتتاح شعب بانک‌های عراق در ایران موافق و معتقد هستم افتتاح شعب بانک‌های عراقی در ایران می‌تواند به زنجیره توافق و گسترش آن کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه جلسات منظم و مشترک طرفین لازم است ماهانه برگزار شود افزود: امیدوارم با توافق و دستورات صریح نخست وزیر عراق شاهد عملیاتی شدن توافق‌های انجام شده باشیم.

مطالب مشابه