مشکل گوارشی نوزاد، راه توقف سکسکه - نی نی بان | نیوز پارسی

مشکل گوارشی نوزاد، راه توقف سکسکه

منبع: نی نی بان

بازدید: 13

تاریخ: 1397/11/17

ساعت: 23:36


سکسکه نوزاد به دلیل یک انقباض دیافراگ و بسته شدن سریع تارهای صوتی پیش می‌آید. این دلیل صدایی است که ما آن را سکسکه نام‌گذاری کرده‌ایم.

سکسکه نوزاد به دلیل یک انقباض دیافراگ و بسته شدن سریع تارهای صوتی پیش می‌آید. این دلیل صدایی است که ما آن را سکسکه نام‌گذاری کرده‌ایم.
از آن‌جا که سکسکه بزرگسالان را آزار می‌دهد بیشتر افراد سکسکه نوزاد را نیز آزاردهنده می‌دانند. به هر حال نوزادان احساس خاصی راجع به سکسکه ندارند. در واقع بیشتر نوزادان می‌توانند در حین سکسکه بخوابند. همچنین سکسکه نوزاد هیچ اثری بر تنفس نوزاد ندارد. اما اگر می‌خواهید آن را قطع کنید ما چند روش برای شما داریم:
 
۱- آروغ زدن نوزاد
غذا دادن به نوزاد را متوقف کنید و سعی کنید کاری کنید که او آروغ بزند. با این کار گاز جمع شده در بدن نوزاد خارج می‌شود که می‌تواند یکی از دلایل سکسکه نوزاد باشد. همچنین برای آروغ زدن شما باید نوزاد را به صورت عمودی نگه دارید که این کار هم کمک به رفع سکسکه می‌کند. انجمن پزشکان کودک آمریکا توصیه می‌کند که شما اگر به نوزادتان از شیشه شیر می‌دهید پس از هر ۶۰ تا ۸۰ میلی‌لیتر آروغ او را بگیرید و اگر از سینه شیر می‌دهید در هر بار عوض کردن سینه این کارا را انجام دهید.
 
۲- دادن پستانک به نوزاد
سکسکه نوزاد همیشه در زمان غذا خوردن آغاز نمی‌شود. زمانی که نوزاد شما بی‌دلیل شروع به سکسکه می‌کند از پستانک استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا دیافراگم آرام شود و همین امر باعث قطع شدن سکسکه می‌شود.
 
۳- اجازه دهید سکسکه نوزاد ادامه پیدا کند
در بیشتر حالات سکسکه خود به خود قطع می‌شود و نیاز نیست شما کاری انجام دهید. اگر سکسکه فرزند شما را آزار نمی‌دهد شما می‌توانید اجازه دهید تا ادامه پیدا کند. اگر کاری نکردید و سکسکه قطع نشد بهتر است به پزشکتان این موضوع را اطلاع دهید. این موضوع بسیار نادر است اما ممکن است سکسکه نشانه‌ای از یک وضعیت پزشکی جدی باشد.
 
۴- نوشیدن gripe water
اگر فرزند شما در اثر سکسکه به نظر ناراحت می‌آید بهتر است سعی کنید gripe water به او بدهید. این محلول از اسانس شوید، اسانس دانه رازیانه و اسانس برگ نعنا تشکیل شده است. هنوز اثر آن کاملا تایید نشده است اما باور عمومی بر آن است که این نوشیدنی می‌تواند به رفع کولیک و دردهای شکمی کمک کند.
محتوای آن ممکن است متفاوت باشد و شامل زنجبیل، بابونه و دارچین باشد. البته هیچ تحقیقی مبنی بر موثر بودن آن برای سکسکه انجام نگرفته است اما محصولی با ریسک پایین است.
حتما پیش از مصرف آن با پزشکتان مشورت کنید.
 
جلوگیری از سکسکه نوزاد
چند راه وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها جلوی سکسکه کردن نوزاد را بگیرید. البته غیرممکن است که کاملا جلوی این کار را بگیرید چرا که همه‌ی دلایل سکسکه مشخص نیستند. این روش‌ها را برای جلوگیری از سکسکه نوزاد استفاده کنید:
    -مطمئن شوید نوزاد شما هنگام شیر خوردن کاملا آرام است. این به این معنی است که صبر نکنید تا نوزاد شما خیلی گرسنه شود و به گریه بیافتد.
    -پس از هر بار شیر دادن از فعالیت سنگین به همراه نوزاد دوری کنید. کارهایی مانند بالا و پایین انداختن نوزاد یا انجام بازی‌های فعال.
    -به مدت ۲۰ یا ۳۰ دقیقه پس از شیر دادن نوزاد را در حالت عمودی نگه دارید.

چه زمانی سکسکه نوزاد باعث نگرانی است؟
سکسکه برای نوزادان زیر ۱۲ ماه امری عادی تلقی می‌شود. حتی ممکن است زمانی که نوزاد در رحم شما است این اتفاق بیافتد.
به هر حال اگر فرزند شما زیاد دچار سکسکه می‌شود و به خصوص اگر فرزندتان هنگام سکسکه ناراحت است بهتر است راجع به شرایط فرزندتان با پزشک صحبت کنید.
همچنین اگر سکسکه‌ی نوزاد باعث بدخواب شدن او می‌شود یا این اتفاق بیش از حد پیش می‌آید با پزشک مشورت کنید.
همچنین مهم است که از توصیه‌های خرافات‌گونه در این مورد دوری کنید و هر کاری اطرافیان می‌گویند انجام ندهید. به عنوان مثال فرزند خودتان را نلرزانید یا زبان او را نکشید. این روش‌ها در اکثر مواقع جواب نمی‌دهند و بیشتر از این‌که مفید باشند به فرزند شما آسیب می‌رسانند.

مطالب مشابه