معماری معبد چغازنبیل، نقطه مثبتی در تاریخ ایران زمین - همگردی | نیوز پارسی
معماری معبد چغازنبیل، نقطه مثبتی در تاریخ ایران زمین

معماری معبد چغازنبیل، نقطه مثبتی در تاریخ ایران زمین


منبع: همگردی

بازدید: 11

تاریخ: 1397/6/5

ساعت: 21:21


معماری معبد چغازنبیل، نقطه مثبتی در تاریخ ایران زمین

تماشای معبدی که حدود 1250 سال پیش با بنایی شگرف ساخته شده، حس هیجان و غرور انسان را بر می انگیزد. بنایی که نیایشگاهی باستانی بوده و نشانگر اصالت و تمدن در ایران باستان می باشد.معماریمعبد چغازنبیلکه با نام زیبای معبد آناهیتا نیز شناخته می شود بیانگر این تمدن باستانی می باشد. مقاله تاریخچه معبد چغازنبیل شما را هر چه بیشتر با راه هایدسترسی به معبد چغازنبیلآشنا می سازد.

موقعیت جغرافیایی

معماری معبد چغازنبیل در جنوب غربیایراندر 40 کیلومتری شهر باستانیشوشو در 35 کیلومتری غرب شهر باستانیشوشتر در نزدیکی منطقه باستانیهفت تپهاز عجایب و آثار باستانی خوزستان می باشد اما به دلیل واقع شدن در غرب رودخانه دز در تقسیمات کشوری از اراضی شهرستان شوش محسوب می شود.

موقعیت جغرافیایی

نامگذاری معبد آناهیتا

معبد آناهیتا یا به ایلامی زیگورات دور اونتاش ziggurat dur untash و با نام چغازنبیل خوانده می شود. زیگورات از زقوره اکدی سامی نوک به معنای قله کوه و مکان مرتفع می آید. در ایران تلفظ این کلمه از مقالات رومن گیرشمن گرفته شده و زیگورات خوانده می شود. این پدیده شگرف نزد باستان شناسان به دور اونتش یا دژ اونتش خوانده می شود. دور dur ایلامی بوده و به معنای مکان و منزلگاه و اونتاش نام پادشاه موسس آن در تاریخچه معبد چغازنبیل می باشد.

نامگذاری معبد آناهیتا

ساخت و معماری معبد چغازنبیل

این نیایشگاه باستانی در حدود 1250 سال پیش به وسیله اونتاش گال پادشاه دوره ایلام میانه برای ستایش ایزد اینشوشیناک نگهبان شوش در شهری به نام دور اونتاش ساخته شد. این معبد در مرکز سه حصار قرار داشت. معبد آناهیتا و معابد اطراف آن همگی در یک حصاره مقدس قرار گرفته اند که گیرشمن برای این حریم واژه یونانی تمنوس را به کار برده است. حصار پیرامونی محوطه حدودا 1625 متر است که شامل بنای چغازنبیل به اضلاع 105/20 و 105/20 به طور چهارگوش و بخشی که دیگر معابد را در بر گرفته می باشد. بدین ترتیب حیاطی 400 * 400 متر زیگورات را در بر گرفته است. زیگورات در دو مرحله ساخته شد. در آغاز بنایی مربعی با حیاط مرکزی بوده که نقشه اش به انباری بزرگ با اتاقی بی روزن شباهت دارد. در میان هر ضلع از دیوارها یک ورودی ایجاد شده که به حیاطی با کف گودتر می رسید از حیاط برای مراسم آیینی و مناسک مذهبی استفاده می شد. در سال 1250 قبل از میلاد اونتاش ناپیرشا مصمم می شود تا این معبد یک طبقه را به بنایی عظیم با 5 طبقه تبدیل کند. این 5 طبقه به مانند هرم از پایین به بالا کوچک می شد. بالاترین طبقه به دو خدای حامی شوش ناپیریشا و اینشوشینک متعلق بود. از آن 5 طبقه به ارتفاع 52 متر تنها 2/5 طبقه با ارتفاع 25 متر باقی مانده است. معبد آناهیتای زیبا در حمله خونریز سپاه آشور بانیپال به همراه تمدن ایلامیان در تاریخچه معبد چغازنبیل ویران گردید و دفن شد.

ساخت و معماری معبد چغازنبیل

اولین چاه نفت در چغازنبیل و کشف دوباره این بنای عظیم

در سال 1890 میلادی زمین شناس معروف آن دوره ژاک دو مورگان اعلام می کند که در این مکان چاه نفت وجود دارد. در پی این گزارش اولین شرکت نفتی ایران شکل می گیرد. پس از گذشت 50 سال مهندسانی که مشغول کار در این محدوده بودند آجرهایی را یافتند که روی آن ها نوشته شده بود. پس از آن کاوش هایی در معماری معبد چغازنبیل صورت گرفت و منجر به کشف این معبد عظیم گشت. سده های متمادی این بنا به شکل زنبیلی واژگون در خاک فرو رفته بود تا اینکه به دست رومن گیرشمن فرانسوی در زمان پهلوی دوم از آن خاکبرداری شد.

اولین چاه نفت در چغازنبیل و کشف دوباره این بنای عظیم

چغازنبیل در ورطه نابودی

گرچه بیرون آمدن این بنای تاریخی تمدن و فرهنگ ایران را بیش از پیش به رخ جهانیان کشید اما بعد از گذشت حدود 50 سال معبد آناهیتا در دست نابودی است و عوامل طبیعی نقش مهمی در این مورد داشته اند.

چغازنبیل در ورطه نابودی

کتیبه یافت شده در چغازنبیل

من اونتاش گال آجرهای طلایی را حکاکی کردم. من اینجا این ماوا را برای خدایان گال و اینشوشیناک برپا کردم و این مکان مقدس را هدیه کردم. باشد که کارهای من که هدیه ای برای آن ها است قبول شود. متن بالا نوشته ای می باشد که توسط شاه ایلامی بر کتیبه حک شده و این کتیبه اکنون در موزه نگهدار ی می شود.

کتیبه یافت شده در چغازنبیل

ثبت جهانی زیگورات چغازنبیل

معبد چغازنبیل در سال 1979 اولین اثر ایرانی بود که در فهرست میراث یونسکو قرار گرفته است. دسترسی به معبد چغازنبیل باعث می شود که شما بتوانید دنیایی از حقایق ناشناخته این معبد دیدنی را کشف کنید.

ثبت جهانی زیگورات چغازنبیل

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


اخبار حوادث فیلم توییتر شهرداری مسافران چالوس بوکس بزرگراه چهارشنبه سوری حمید فرخ نژاد دختر جوان پیگیری عکس نوشته dlroozane اتوبان دانلود روزانه سیروس الوند نازنین بیاتی هادی حجازی فر ساعد سهیلی الناز حبیبی ممنوعه مهرداد صدیقیان هنر در خانه سعید سهیلی کلاردشت برازجان جمشید هاشم پور پاکبان ژن خوک بهرنگ علوی امیرحسین آرمان امیر پورکیان روز پدر ابوالفضل پورعرب Doostihair سینا مهراد email protected ابوالحسن داوودی دانلود سریال ممنوعه ولادت حضرت علی روز مرد دانلود ممنوعه هستی مهدوی بیتا منصوری دانلود رایگان سریال ممنوعه مهدی قربانی دانلود فصل دوم سریال ممنوعه تبریک روز پدر دانیال عبادی سایت سریال ممنوعه عکس نوشته پروفایل mamnooeseries تزیین سفره هفت سین پروفایل خاص عکس برای پروفایل عکس پروفایل خاص عکس پروفایل جدید نهال دشتی متن تبریک روز پدر مجموعه متنوع و زیبا روز پدر 97 پروفایل روز مرد روز مرد 97 تصاویر برهنه سینا فخاری دانلود سریال ممنوعه 2 قسمت هشتم دانلود فصل دوم سریال ممنوعه قسمت هشتم دانلود قسمت هشتم ممنوعه جدیدترین پیام‌های تبریک روز پدر پروفایل روز مرد با اسم پروفایل روز پدر عکس روز پدر تاریخ روز پدر عکس پروفایل روز پدر عکس نوشته روز پدر پروفایل جدید عکس پدر پروفایل پدر عکس روز مرد روز مرد سال 97 برپایی مراسم قاشق زنی صبا سهیلی سارا سهیلی بیتا بیگی Mamnooe Series S02E09 دانلود سریال ممنوعه 2 قسمت 9 دانلود قسمت 9 سریال ممنوعه دانلود قسمت 9 ممنوعه 2 قسمت ۹ از فصل دوم ممنوعه قسمت 9 ممنوعه ممنوعه قسمت 9 فصل 2 دانلود قسمت 9 نهم فصل دوم 2 سریال ممنوعه دانلود سریال ممنوعه فصل دوم قسمت نهم دانلود فصل دوم قسمت 9 ممنوعه دانلود فصل دوم قسمت نهم ممنوعه دانلود فصل دوم ممنوعه قسمت 9 دانلود قسمت 9 سریال ممنوعه فصل دوم شهر زیبای کلاردشت موقعیت جغرافیایی کلاردشت آب و هوای کلاردشت

به روایت تصویر


به روایت ویدئو