میزبانی بیش از چهار هزار مسجد کشور از سنت اعتکاف - خبرگزاری ایرنا | نیوز پارسی
میزبانی بیش از چهار هزار مسجد کشور از سنت اعتکاف

میزبانی بیش از چهار هزار مسجد کشور از سنت اعتکاف


بازدید: 2

تاریخ: 1397/12/26

ساعت: 16:45


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین مجید باباخانی روز یکشنبه در نشست با خبرنگاران با اشاره به جایگاه و ارزش معنوی و دینی سنت حسنه اعتکاف، از مردمی کردن این سنت در کشور خبر داد و گفت: بر این باوریم که هر جا حضوری مردمی وجود داشته، رشد و فزونی برنامه‌ها و سهولت در امور را شاهد بوده ایم.

**چهارهزار مسجد و 400 هزار معتکف
وی در ادامه با تشریح برنامه‌ها و اقدامات انجام شده و مدنظر سازمان تبلیغات اسلامی برای برگزاری سنت اعتکاف، اظهار داشت: پیش‌بینی ما این است که بیش از 400 هزار نفر در مراسم امسال شرکت کنند.
مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی با اشاره به اینکه ثبت نام در سراسر کشور برای حضور در این مراسم سه روزه همچنان ادامه دارد، استقبال از این سنت را بی‌سابقه خواند.

** اعزام مبلغ، مداح و قاری قرآن
حجت الاسلام والمسلمین باباخانی از اعزام بیش از 370 گروه تبلیغی به مساجد کشور خبرداد و گفت: امسال سنت حسنه اعتکاف به صورت ویژه برگزار خواهدشد.
وی اظهارداشت: امسال همچنین پنج استان کشور به صورت ویژه اعتکاف دانش آموزی را در تهران، همدان، اصفهان، قم و قزوین میزبانی خواهند کرد.
مدیرکل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی یادآور شد: امسال همچنین در کنار ساماندهی و اعزام 370 گروه تبلیغی برای اعزام به سراسر کشور، اعزام مداح و قاری قرآن نیز از دیگر موضوعاتی است که با همکاری نهادهای مربوطه انجام و نهایی شده است.
به گفته وی تلاش ما این است که با معرفی و تبیین اعتکاف، این سنت را به سوی مردمی شدن بیشتر پیش برده و برگزاری هر چه بهتر و باشکوه تر آن را شاهد باشیم.

** تشکیل ستاد اعتکاف
حجت الاسلام باباخانی در بخش دیگری از سخنان خود از تشکیل ستاد اعتکاف در سازمان تبلیغات اسلامی خبر داد و گفت: تلاش ما این است که با آزاد کردن ظرفیت‌ها و هماهنگی با نهادهای بالادستی به دنبال تحقق مردمی شدن این سنت حرکت کنیم .
به گفته وی دراین راستا با راه‌اندازی بانک ایده‌ها در تلاش هستیم تا نظر، ایده‌ها و ابتکارات عموم مردم را هم برای برگزاری هرچه بهتر اعتکاف جذب کنیم.

** طراحی جشنواره فرهنگ یو هنری برای اعتکاف
مدیرکل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی از طراحی جشنواره‌ای برای موضوع اعتکاف خبر داد و افزود: با کمک این جشنواره آثار ادبی و هنری در مورد اعتکاف جمع‌آوری خواهد شد.
به گفته وی تلاش می شود هنرمندان، اهالی قلم و کسانی که به نحوی دستی در کار هنرداشته و دراین زمینه فعالیت می کنند برای معرفی و تبیین هرچه بیشتر سنت حسنه اعتکاف به میدان آیند.

** اخلاق و معنویت محور برنامه های اعتکاف امسال
حجت الاسلام باباخانی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب که معظم له دراین بیانیه بر موضوع «اخلاق و معنویت» تاکید داشتند، گفت: بنا داریم مباحث فکری و گفت‌وگو محور را در مراسم معنوی اعتکاف داشته باشیم؛ زیرا قراراست این بیانیه در گام دوم انقلاب به عنوان اصول حاکم و راهبری برای نظام باشد.
وی تصریح کرد: اعتکاف فرصتی برای گفت‌وگوها و مباحثات فکری است و یکی از کارها تفکر درباره بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است تا به این وسیله به این بیانیه که چراغ راه آینده کشور است سطحی نگاه نشود. ما هم از این فرصت برای تبیین بیانیه استفاده کافی و وافی خواهیم کرد.
مدیرکل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، اظهارداشت: با توجه به همزمانی ایام اعتکاف امسال با سال تحویل، مقرر شده با هماهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد اگر در مسجدی بنا به دلایلی تعداد حضور افراد کمتر بود با سایر مساجد به صورت تلفیقی این مراسم را برگزار کنند. همچنین بنا داریم در برخی برنامه‌های امسال نیز مردمی که معتکف نیستند بتوانند در مراسم لحظه سال تحویل، جشن میلاد حضرت علی (ع)، شهادت حضرت زینب (س) و مراسم معنوی دیگر شرکت کنند.

** آمار معتکفان سال قبل
حجت الاسلام باباخانی با مقایسه آماری برگزاری سنت اعتکاف در کشور، خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از400 هزار نفر در اعتکاف شرکت کردند که از این تعداد حدود240 هزار نفر خانم،140 هزار نفر آقا و در حدود 70 هزار نفر اعتکاف سال اولی داشتیم.
مدیر کل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: امسال هم بیش از چهار هزار مسجد میزبان مردم در ایام‌البیض خواهند بود؛ با توجه به تقارن این ایام با سال نو شمسی فرصتی برای کسانی که شاغل، دانشجویان و دانش آموزان هستند فراهم شده تا درمراسم معنوی اعتکاف شرکت کنند.

** رسالت سازمان تبلیغات زمینه سازی حضور مردمی
حجت الاسلام بابا خانی با اشاره به انتصاب حدود سه ماهه خود در این سمت، تاکید کرد: رسالت سازمان تبلیغات اسلامی زمینه سازی برای حضور مردمی در مناسبت های دینی، مذهبی و معنوی است؛ تلاش می کنیم ازهمه ظرفیت های لازم و موجود برای آماده سازی زیرساخت های این مهم بهره کافی و وافی را ببریم.
مدیرکل تشکل ‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی اضافه کرد: بنا داریم از زبان هنر برای معرفی و تبیین هرچه بیشتر سنت حسنه اعتکاف و دیگر مناسبت های دینی، مذهبی و معنوی استفاده کنیم.
به گفته وی از سال آینده با توجه به مجموعه برنامه ها و سیاستگذاری های انجام گرفته، مناسبت های دینی و مذهبی با شکوهی بیشتر و با حضور مردمی در سراسر کشور برگزار می شود.
فراهنگ** 1355** 9053

مطالب مشابه
به روایت تصویر


به روایت ویدئو