نخستین جشنواره فرهنگی گل زردآلو در ولسوالی کهمرد راه اندازی شد - آوا | نیوز پارسی

نخستین جشنواره فرهنگی گل زردآلو در ولسوالی کهمرد راه اندازی شد

منبع: آوا

بازدید: 3

تاریخ: 1398/1/9

ساعت: 22:25


نخستین جشنواره فرهنگی گل زردآلو در ولسوالی کهمرد راه اندازی شد
اولین جشنواره فرهنگی، هنری گل زردآلو در ولسوالی کهمرد ولایت بامیان و در حضور شهروندان و مقامهای محلی ولایت بامیان برگزار شد.

به گزارشخبرگزاری صدای افغان(آوا)، مقامهای محلی ولایت بامیان گفته اند که این برنامه برای معرفی داشته های محصولات زراعتی و گردشگری این ولایت آغار شده و در هرسال ادامه خواهد داشت.

محمدطاهر زهیر والی بامیان در جشنواره گل زردآلو گفت: "جاذبه‌های تاریخی، توریستی و تمدنی ولایت بامیان منحصربه‌فرد بوده و ولسوالی کهمرد به خاطر داشتن محصولات مرغوب زراعتی شهرت جهانی دارد.

آقای زهیر افزود، کِشته چپه نمک ولسوالی کهمرد دارای پنجصد سال قدامت تاریخی داشته و راه اندازی این جشنواره میتواند زمینه ساز برای رونق کسب و کار مردم شود.

آقای زهیر از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی خواست تا در راستای بازاریابی محصولات زراعتی ولسوالی کهمرد و در کل ولایت بامیان ما را یاری رسانند.

آقای زهیر در ادامه گفت که تأمین امنیت به نفع روح و روان و زندگی مردم است و امنیت اکنون در سطح ولایت بامیان و مخصوصاً در ولسوالی کهمرد تأمین است.

والی بامیان در این محفل از توجه ویژه اداره محلی بامیان و ریاست زراعت در راستای تقویت محصولات زراعتی ولسوالی کهمرد در سال جاری نیز یادآوری کرد.

عبدالاحمد بینوا عضو شورای ولایتی بامیان در این جشنواره گفت: "تا هنوز در زمینه بازاریابی محصولات زراعتی این ولسوالی توجه چندانی صورت نگرفته است و نیاز است تا در قسمت بازاریابی محصولات زراعتی این ولسوالی کار صورت گیرد".

 این عضو شورای ولایتی از خرابی جاده ها و سرک‌های اتصالی ولسوالی کهمرد انتقاد کرده و از حکومت خواهان بازسازی و آسفالت راه های مواصلاتی این ولسوالی با مرکز ولایت بامیان و دیگر ولایات همسایه شد.

این جشنواره با نارضایتی مردم از کار کرد حکومت و عدم توجه آنچنانی‌ به کارهای زیر بنایی در این ولسوالی نیز همراه بود.

فضل احمد وفا یکی از ساکنان ولسوالی کهمرد که به نمایندگی از مردم این ولسوالی صحبت می‌کرد، خرابی سرک‌ها، نبود شفاخانه استاندارد، عدم دسترسی مردم به آبهای آشامیدنی را از مشکلات مردم این ولسوالی یاد کرده و خواهان توجه حکومت به این مشکلات مردم شد.

در همین حال شمس الدین یکی از دهقانان و باغداران ولسوالی کهمرد ولایت بامیان از نبود بازار مناسب برای فروش محصولات باغداری شان انتقاد کرده می‌گوید: "چپه‌نمک مشتری و خریدار زیادی دارد اما ما بازار مشخصی نداریم و برای همین هرسال مجبور میشویم برای جلوگیری از خراب شدن محصولات باغداری خود به زیر قیمت به مرکز ولایت بامیان و بغلان به فروش برسانیم."

 نمایشگاه محصولات محلی زراعتی ولسوالی کهمرد از دیگر بخش هایی از جشنواره گل زرد‌آلو بود که در این ولسوالی راه اندازی شد.

کِشته، چپه نمک، بادام و خسته از عمده محصولات زراعتی و میوه های خشکبار در این ولسوالی میباشد که شهرت بین المللی کسب کرده است.