نصرالله: ایران کشوری بسیار تاثیرگذار در منطقه است - مهر | نیوز پارسی

نصرالله: ایران کشوری بسیار تاثیرگذار در منطقه است

منبع: مهر

بازدید: 7

تاریخ: 1397/11/17

ساعت: 21:43


دبیر کل حزب الله لبنان در مراسمی با عنوان چهلمین بهار به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از ایران به عنوان کشوری بسیار تاثیرگذار در منطقه نام برد.

نصرالله: ایران کشوری بسیار تاثیرگذار در منطقه است

به گزارشخبرگزاری مهربه نقل از المنار،  سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در مراسمی با عنوان چهلمین بهار به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: به روح امام خمینی(ره) به عنوان بنیانگذار این پیروزی و رهبر تاریخی این انقلاب درود می فرستیم و به ارواح شهیدان درود می فرستیم. شهیدانی که قبل از پیروزی انقلاب و بعد از آن به شهادت رسیدند. به امام خامنئی و به مسئولان ایرانی و به ملت ایران تبریک می گوییم و این پیروزی، پیروزی اسلام و امت و همه مظلومان در این دنیاست.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: در سخنانم از پیروزی انقلاب و از جمهوری اسلامی طی چهل سال و اوضاع کنونی و جایگاهی که در آن قرار دارد سخن خواهم گفت. اولویت را به مناسبت اختصاص می دهیم از واقعیت کنونی که ایران در آن به سر می برد و جایگاهی که در منطقه دارد و از کشورهای مهم و تاثیرگذار در تحولات منطقه است. ایران کشوری  بسیار تاثیرگذار در منطقه است در ایران قبل از انقلاب نظام شاهنشاهی حکومت می کرد و شاه ایران خودش را شاهنشاه می نامید. محمدرضا دیکتاتوری مستبد بود و حکومت دیکتاتوری داشت و ایران را از دین و اسلام و از تاریخ و میراث دور کرده بود و تابع آمریکا بود و آمریکا نفتش را غارت می کرد و بر آن سیطره داشت.

نصرالله بیان کرد: در ایران در زمان شاه ۶۰ هزار مستشار آمریکایی ایران بود که ایران را اداره می کردند و خادم سیاست های آمریکا در منطقه بود و ژاندرم خلیج فارس بود و روابط راهبردی کامل با اسرائیل داشت و به آن نفت مجانی می داد. امام خمینی(ره) به عنوان یک فقیه بزرگ و رهبر استثنایی و شخصیتی برجسته و شجاع که با ترس بیگانه بود و عزم راسخی داشت، وارد عرصه شد و فضا را ضد شاه آماده کرد. امام خمینی(ره) علیه شاه هنگامی که شاه طرح هایی را دنبال می کرد که اقتصاد ایران را تهدید و به وابستگی بیشتر به آمریکا و اسرائیل می انجامید، ایستاد.

وی افزود: این انقلابی که سالگرد پیروزی آن را جشن می گیریم با مردی شروع شد و مراجع دینی و علما و طلاب حوزه علمیه و قشر گسترده ای از ملت ایران در اطرافش جمع شدند و انقلاب شروع شد. شاخصه این انقلاب برخاستن برای خدا و در راه خدا بود. در مسیر انقلاب شکنجه، قتل، زندان و تبعید و قتل زیر شکنجه وجود داشت اما عقب ننشتند.امام از بعد اعتقادی و دینی و اسلامی و سیاسی، استراتژیکی سخن گفتند و از رابطه ای که شاه با اسرائیل داشت و از موضوع فلسطین و از کشاورزی که شاه و گرسنگی و محرومیت و ویرانی صنایع و عقب ماندگی که شاه مسبب آن بود، سخن گفتند. این انقلاب را می توان به انقلاب اسلامی و قرآنی و ایمانی وانقلاب مردمی توصیف کرد. انقلاب مردم نه کودتای نظامی. همه مردم در انقلاب شرکت کردند. مهمتر از آن ثبات قدم و صبر و تحمل بود. وعده الهی به شکنجه شدگان و مظلومان صبر بود و آنها در 11 فوریه 1979 پیروز شدند.

نصرالله بیان کرد: دستاوردهای انقلاب سرنگونی رژیم شاه و بیرون کردن آمریکا از ایران با مستشاران و شرکای و مفسدانش بود. دستاورد آن بیرون کردن اسرائیل از ایران و قطع روابط با آن و دست یابی به استقلال واقعی بود. پس از 40 سال همچنان حافظ آن است. ایران امروز از اولین کشورهای مستقل در منطقه است و حقیقتا از اندک کشورهای مستقل در دنیاست. کشور مستقل نه شرقی و نه غربی و نه شمالی و نه جنوبی. این بزرگترین دستاوردی است که ایران محقق کرده است. ایران با همه آن چه داشت حفظ شد نه پالایشگاهی ویران شد و نه چاه نفتی و نه بانک مرکزی به غارت رفت و نه کلیسایی ویران شد و اقلیت های دینی اذیت نشدند.

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: ایران با همه تلاش های آمریکا، غرب و انگلیس برای تحریک قومیت های عربی و کُردی از وحدت خود حفاظت کرد و در برابر همه توطئه ها و همه تلاش های انتقام جویانه و فتنه ایستاد. و با وجود ترور دانشمندان، وزیران، نمایندگان و ائمه جمعه اما انقلاب پایداری کرد و سختی ها را پشت سر گذاشت و نظام جدیدی که امام وعده داده بود بر اساس حاکمیت مردمی ایجاد کرد. مردم در انتخابات و رفراندوم حاکمیت خود را بروز دادند و نظام جدیدی بر اساس مردم سالاری بنا نهادند. امام خواستار همه پرسی شد و ملت ایران با اکثریت مطلق در آن شرکت کردند و جمهوری اسلامی تصویب شد و قانون اساسی تدوین و به همه پرسی گذاشته شد و همچنان این مردم سالاری و حاکمیت مردم ادامه دارد. 40 انتخاب و 12 انتخابات ریاست جمهوری و همه پرسی های متعدد و انتخابات شوراها برگزار شده است. انتخابات در ایران هیچ روزی متوقف نشد حتی زمانی که صدام حمله کرد انتخابات در موعد آن برگزار شد.

در حال تکمیل..

مطالب مشابه
به روایت تصویر


به روایت ویدئو