نژادپرستی اینجا، نژادپرستی آنجا، نژادپرستی همه‌جا! - خبر ورزشی | نیوز پارسی
نژادپرستی اینجا، نژادپرستی آنجا، نژادپرستی همه‌جا!

نژادپرستی اینجا، نژادپرستی آنجا، نژادپرستی همه‌جا!


منبع: خبر ورزشی

بازدید: 1

تاریخ: 1398/1/26

ساعت: 16:08


در فوتبال جهان و اروپا بار‌ها شاهد رفتار‌های نژادپرستانه با بازیکن‌های سیاهپوست و یا مسلمان بوده‌ایم، بُعد زشتی از محبوب‌ترین ورزش جهان که به نظر می‌رسد هیچ‌گاه ریشه‌کن نخواهد شد.

خبرورزشی/شهراد باغستانی؛همین هفته گذشته بود که در پراگ هواداران چلسی شعار‌های عجیبی سر دادند و محمد صلاح ستاره مصری و مسلمانِ لیورپول را «بمب‌گذار» نامیدند. شعار‌ها و رفتار‌های نژادپرستانه‌ای که همیشه همه را شوکه می‌کنند، اما چیز جدیدی نیست. در گذشته نزدیک فوتبالیست‌های مطرحی همچون پیرامریک اوبامیانگ، رحیم استرلینگ و دنی رُز هم درگیر چنین برخورد‌های ناراحت‌کننده‌ای شدند. پیش از این در فوتبال جهان و اروپا هم بار‌ها شاهد رفتار‌های نژادپرستانه با بازیکن‌های سیاهپوست و یا مسلمان بوده‌ایم، بُعد زشتی از محبوب‌ترین ورزش جهان که به نظر می‌رسد هیچ‌گاه ریشه‌کن نخواهد شد. «جیکوب اشتاینبرگ» خبرنگار نشریه «گاردین» در گزارشی به بررسی برخی از رفتار‌های نژادپرستانه در فوتبال انگلیس پرداخته که بخش‌هایی از آن را در ادامه می‌خوانیم.

نژادپرستی از لیگ برتر تا لیگ بانوان
چند ماه پیش یک هوادارِ تاتنهام در شهرآورد شمال لندن به سمت پیرامریک اوبامیانگ، ستاره گابنی آرسنال پوست موز پرتاب کرد تا نژادپرستی دوباره بحث روز شود.

چند روز بعد وقتی منچسترسیتی در استمفوردبریج برابر چلسی قرار گرفته بود، رحیم استرلینگ زمان پرتاب اوت با حرف‌های نژادپرستانه هواداران حریف که در نزدیکی زمین چمن بودند، مواجه شد و در اینستاگرام برای میلیون‌ها دنبال‌کننده‌اش نوشت رسانه‌ها با بیشتر به تصویر کشیدن بازیکنان سیاهپوست به اتفاق‌های نژادپرستانه دامن می‌زنند. این ملی‌پوش انگلیسی مسائل نژادپرستانه را در شبکه‌های اجتماعی کنترل کرد. با این حال مداخله استرلینگ باعث کندتر شدن این جریان نشده است. در واقع باید ببینیم نژادپرستی در سال جاری به چه میزان بوده است.

نژادپرستی اینجا، نژادپرستی آنجا، نژادپرستی همه جا!

در ماه فوریه یک هوادارِ ضداسلامِ وستهم‌یونایتد در ورزشگاه لندن شعار‌هایی علیه محمد صلاح سر داد و در ادامه همین پنج‌شنبه گذشته هواداران چلسی او را بمب‌گذار نامیدند که حتی ویدئویی از آن هم منتشر شد. در همان شب برخی هواداران آرسنال هم کالیدو کولیبالی، مدافع سنگالی ناپولی را مورد حمله نژادپرستانه قرار دادند. چندی پیش هم یک هوادار برنلی به دلیل رفتار نژادپرستانه علیه گائتان بونگ، مدافع کامرونی برنلی متهم شد. فیلیپ بیلینگ بازیکن هادرسفیلد هم در شبکه‌های اجتماعی از همین مسئله در دیدار برابر برایتون گلایه کرد. پیتر بردزلی، بازیکن مطرح سابق فوتبال انگلیس هم به دلیل حرف‌های نژادپرستانه با بازیکنان زمانی که مربی تیم زیر ۲۳ ساله‌های نیوکاسل‌یونایتد بود، متهم شد. اگرچه او چنین اتهامی را رد کرد و گفت نژادپرست نیست. حتی این اتفاق در دیدار‌های لیگ بانوان انگلیس هم رخ داد و سوفی جونز، بازیکن سابق شفیلدیونایتد برای درآوردن صدای میمون برای رِنی هکتور، بازیکن تاتنهام با ۵ جلسه محرومیت مواجه شد.

نژادپرستی نه از بین می‌رود نه کاهش می‌یابد
در ماه نوامبر گذشته، «Kick It Out» مؤسسه مبارزه با نژادپرستی در فوتبال گزارش داد ناهنجاری در فوتبال نسبت به فصل گذشته ۱۱ درصد افزایش داشته است. این سازمان اعلام کرد ۵۲۰ شکایت بدون نام و نشان به دست‌شان رسیده که نشان می‌دهد شکایت از نژادپرستی ۲۲ درصد افزایش داشته و شکایت از همجنس‌گراهراسی هم با ۹ درصد افزایش روبه‌رو شده است که احتمالاً در سال جاری افزایش هم خواهد داشت. این مشکل فقط مربوط به فوتبال نیست. وقتی یک زوج هوادار ساوتهمپتون در دیدار برابر تاتنهام علیه هولوکاست شعار می‌دهند مشخص می‌شود رفتار ضدانسانی در بریتانیا در حال افزایش است. وقتی یک طرفدار فریاد می‌زند که «محمد صلاح یک تروریست است»، اسلام‌هراسی وارد جریان می‌شود. در نتیجه با ورزشگاه رفتن کسی تبدیل به نژادپرست نمی‌شود، آن‌ها دیدگاه‌های خودشان از بیرون و از جامعه را وارد ورزشگاه کرده‌اند. یکی از مدیران مؤسسه Kick It Out هم در این باره می‌گوید: «بدون شک نژادپرستی در فوتبال وجود دارد زیرا همیشه در جامعه وجود داشته است. هرگز از بین نرفته یا کاهش نیافته.»

نژادپرستی اینجا، نژادپرستی آنجا، نژادپرستی همه جا!

طرح جایگزین برای Kick It Out؟
اما تردید‌ها درباره مؤسسه Kick It Out افزایش پیدا کرده. با افزایش نژادپرستی اعتماد به این سازمان کمتر از قبل شده است. این مؤسسه با مشارکت اتحادیه فوتبال انگلیس، سازمان لیگ برتر انگلیس و اتحادیه فوتبالیست‌های حرفه‌ای تأسیس شد و هر یک نماینده‌ای در هیئت‌مدیره آن دارند، اما وقتی ماه گذشته اتحادیه لیگ برتر با تشکیل کمپین «No Room For Racism» (جایی برای نژادپرستی نیست) ابتکار عمل را در دست گرفت، ادامه کار مؤسسه Kick It Out با تردید مواجه شده است. البته منبعی در اتحادیه لیگ برتر می‌گوید این طرح جایگزین Kick It Out نیست و فقط می‌خواهد پاسخی به پیام‌های ضدنژادپرستی داده باشد تا از وقایعی مثل رفتار‌هایی که با اوبامیانگ و استرلینگ شده، جلوگیری کند. با این حال Kick It Out فصل قبل ۹۴۸/۶۴۸ پوند بودجه داشت و آن‌ها نگران هستند با انتشار گزارش آخرشان بودجه حذف شود.

نژادپرستی اینجا، نژادپرستی آنجا، نژادپرستی همه جا!

نژادپرستی در تیم ملی
تیم ملی انگلیس با شمار زیادی از بازیکنان سیاهپوست هم از نژادپرستی در امان نیست. ماه قبل در مونته‌نگرو از سوی هواداران میزبان با درآوردن صدای میمون، بازیکنان سیاهپوست انگلیس از جمله دنی رُز را هدف گرفتند، بازیکنان سه‌شیر خشمگین شدند. رحیم استرلینگ یک مرتبه دیگر در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داد. گرت ساوت‌گیت هم بعد از بازی ساکت ننشست و گفت: «ما در کشور خودمان هم مشکل مشابه را داریم.» مربی سه‌شیر تردید نداشت که باید نکات ناراحت‌کننده را بیان کند. با این حال اتفاق‌های تلخ آن بازی برای دنی رُز سنگین بود چراکه مدافع چپ تاتنهام گفت برای تمام شدن دوران فوتبالش لحظه‌شماری می‌کند.

نژادپرستی اینجا، نژادپرستی آنجا، نژادپرستی همه جا!

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


عکس فیلم بارسلونا فضای مجازی رئال مادرید محیط زیست لیورپول دانلود فیلم پپ گواردیولا محمد صلاح مهران مدیری سرخیو راموس IMDB محمدرضا گلزار دانلود رایگان فیلم دانلود فیلم جدید دانلود فیلم با لینک مستقیم کریم بنزما لینک مستقیم دانلود فیلم 2019 دانلود فیلم های دوبله فارسی با لینک مستقیم دانلود فیلم های دوبله فارسی دانلود فیلم های جدید با دوبله فارسی دانلود فیلم دوبله فارسی 720P دانلود فیلم دوبله فارسی 1080P دانلود فیلم دوبله فارسی دوبله فارسی رحیم استرلینگ گرسنگی مائوریسیو پوچتینو سرخیو آگوئرو dlroozane سعید آقاخانی دانلود فیلم سینمایی دانلود روزانه سون هیونگ مین لینک مستقیم 2 کمکی ساره بیات آموزش سوئیچ بین صدای فارسی و انگلیسی یکتا ناصر دانلود فیلم خارجی دوبله فارسی دانلود فیلم دوبله فارسی 2018 و 2019 صوت دوبله فارسی جداگانه برناردو سیلوا اینتراخت فرانکفورت منچسترسیتی-تاتنهام فرناندو یورنته ورزشگاه اتحاد دانلود بهترین فیلم های 2019 جونیت چاکر ولادت حضرت علی اکبر ادرسون بیوگرافی ورزشکاران     my.tehran.ir دانلود رایگان فیلم We Die Young 2019 دانلود فیلم We Die Young 2019 هایدی دشت شقایق We Die Young 2019 دانلود فیلم We Die Young 2019 با لینک مستقیم Heidi دانلود زیرنویس فارسی فیلم Heidi 2015 دانلود فیلم Heidi 2015 عروسی حیوانات در سراسر جهان عکس های ناز از کودکان تعداد زیادی عکس فوق العاده جالب عکس های سردردآور عکس های بامزه از ایران عکس های جالب از آبشاری در دبی مسابقه دوستانه گلف بازی دیپلمات‌ها در ایران ساخت کفش برای بزرگ ترین پای دنیا عکس دیواری بسیار جالب و دیدنی با پیام دوستت دارم پیر ترین زن بدنساز جهان با 75 سال سن عکس عکس هایی دیدنی و چندش آور از کباب هزار حیوان عکسهای دیدنی روز جدیدترین ماشین علی دایی عکس عکس هایی دیدنی از پایان دنیا در سال 2012 اخه این کجاش این شکلی هست عکس طنز دنیای زیبای حیوانات تصاویر زیبا و دیدنی روز دانلود فیلم ما جوان می‌میریم 2019 دوبله فارسی We Die Young دانلود فیلم We Die Young دانلود فیلم We Die Young 2019 با کیفیت عالی HD دانلود فیلم We Die Young 2019 دوبله فارسی دانلود فیلم سینمایی We Die Young 2019 دانلود فیلم ما جوان می‌میریم دانلود فیلم ما جوان می‌میریم 2019 دانلود فیلم ما جوان می‌میریم 2019 دوبله فارسی دانلود فیلم ما جوان می‌میریم دوبله فارسی Heidi 2015 خلاصه داستان Heidi دانلود Heidi دانلود دوبله فارسی فیلم Heidi 2015 دانلود دوبله فارسی فیلم هایدی دانلود رایگان فیلم Heidi 2015 دانلود فیلم Heidi 2015 با زیرنویس فارسی دانلود فیلم Heidi 2015 با لینک مستقیم دانلود فیلم Heidi دوبله فارسی دانلود فیلم Heidi دوبله فارسی با کیفیت 720

به روایت تصویر


به روایت ویدئو