هشدار: اگر در ایران زندگی می‌کنید، مک‌بوک نخرید! - فارنت | نیوز پارسی
هشدار: اگر در ایران زندگی می‌کنید، مک‌بوک نخرید!

هشدار: اگر در ایران زندگی می‌کنید، مک‌بوک نخرید!


منبع: فارنت

بازدید: 6

تاریخ: 1398/1/9

ساعت: 22:30


اگر ساکن ایران هستید بهتر است فکر خرید مک‌بوک را از سرتان بیرون کنید. اما چرا؟ در ادامه با فارنت همراه باشید.

ایرانی‌ها نسبت به کاربران آمریکا یا اروپا به خرید لپ‌تاپ‌های ویندوزی علاقه بیشتری دارند تا مک‌بوک‌های اپل. با این‌حال علاقمندان به محصولات اپل و یا سیستم‌عامل مک همیشه در ایران هم حضور داشته‌اند. مک‌بوک‌های اپل زیبا و جذاب، با کیفیت ساخت بالا و پشتیبانی نرم‌افزاری عالی هستند اما اخیراً دچار مشکلاتی شده‌اند که توصیه خرید آن‌ها را برای کاربران ایرانی و حتی سایر کاربران کشورهای دیگر بسیار مشکل کرده است: مشکل کیبورد مک بوک.

مشکل مشکل کیبورد مک بوک از کجا آغاز شد؟

مک‌بوک‌های اپل از سری ایر گرفته تا پرو همواره به خاطر کیبورد باکیفیت تحسین می‌شدند. تا این‌که اپل در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت تا یک مک‌بوک جدید ۱۲ اینچی با بدنه بسیار باریک عرضه کند. به‌خاطر ضخامت محدود بدنه اپل مجبور شد تا کیبورد را بازطراحی کرده و از سوییچ جدیدی به نام سوییچ‌های پروانه‌ای در آن استفاده کند. این تغییر باعث شد تا میزان جابجایی عمودی دکمه‌ها هنگام تایپ هم بسیار محدود باشد که با انتقاداتی هم روبرو شد. با این‌حال برخی از کاربران به‌سرعت به کیبورد پروانه‌ای نسل اول اپل عادت کردند.

سوییچ پروانه‌ای کیبورد مک‌بوک

سوییچ پروانه‌ای کیبورد مک‌بوک

سوییچ پروانه‌ای کیبورد مک‌بوک

اپل سرانجام سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۷ کیبورد با نسل دوم سوییچ‌های پروانه‌ای را در مک‌بوک پرو رتینا جدید ۱۳ و ۱۵ اینچی با تاچ‌بار و بدون تاچ بار به کار گرفت. این‌جا بود که به مرور زمان برخی کاربران از مشکل کیبورد مک بوک خبر دادند. مشکل این‌جا بود که گاهی خاک و گردوغبار به زیر دکمه‌ها نفوذ کرده و از آن‌جا که سوییچ‌ها بسیار باریک بودند باعث می‌شد برخی دکمه‌ها از کار افتاده و یا به‌خوبی کار نکنند.

 

راه حل اپل چه بود؟

به خاطر این مشکلات اپلیک صفحهبه بخش پشتیبانی وب‌سایت خود اضافه کرد که در آن به کاربران نحوه تمیز کردن کیبورد مک‌بوک در مدل‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ را با اسپری هوای فشرده آموزش داده بود.

وقتی مشکل فراگیرتر شد اپل به فکر چاره افتاد و بی‌سروصدا نسل سوم سوییچ‌های پروانه‌ای را با یک غشای پلاستیکی درون آن برای جلوگیری از نفوذ گردوغبار طراحی کرد. این کیبورد جدید در مک‌بوک‌های ۲۰۱۸ اپل شامل مک‌بوک پرو ومک‌بوک ایر جدیدبه‌کار گرفته شده است.

این شرکت همچنین اعلام کرد که تمامی کاربرانی که با مشکل کیبورد مک بوک مواجه شده‌اند می‌توانند دستگاه خود را به اپل استور تحویل داده تا کیبورد آن ظرف مدت یک هفته به رایگان تعویض شود. با این‌حال اپل کیبورد دستگاه‌های قدیمی را صرفاً با همان کیبوردهای قدیمی تعویض می‌کرد و خبری از سوییچ‌های جدید با غشای پلاستیکی نبود.

به این ترتیب بسیاری کارشناسان به علاقمندان مک‌بوک توصیه کردند صرفاً مدل‌های جدید ۲۰۱۸ را خریداری کنند که شامل مک‌بوک پرو ۲۰۱۸ رتینا و همچنین مک‌بوک ایر جدید می‌شود.

آیا مشکل حل شده است؟

خیر! خبر بد این‌که ظاهراً غشای پلاستیکی نیز نمی‌تواند مانع نفوذ گردوغبار و مشکل کیبورد مک بوک شود. خوب است بدانید این مشکل آن‌قدرها هم نادر نیست و تعداد بسیار زیادی از کاربران از جمله چهره‌های سرشناسی از دنیای فناوری و یوتیوبرهایی مثل Casey Neistat، Dave2D و Lew از Unboxtherapy در دستگاه‌های شخصی خود با این مشکل مواجه شده‌اند.

اپل البته کماکان مک‌بوک‌های با کیبورد دارای مشکل را به رایگان تعویض می‌کند اما دو نکته اساسی وجود دارد:

  • کیبوردهای تعویضی نیز به مرور زمان دوباره دچار اشکال خواهند شد چون طراحی کیبورد تغییری نکرده است.
  • کاربران داخل ایران به چنین سرویس رایگانی دسترسی نداشته و حتی در صورت قبول هزینه نیز ممکن است جای معتبری برای تعویض کیبورد پیدا نکنند.

نظر متخصصین چیست؟

متخصصین تعمیرات در سایت iFixit می‌گویند غشای پلاستیکی بی‌شک مقاومت کیبورد مک‌بوک را در برابر خاک و گردوغبار افزایش داده است اما این تغییر کماکان کافی نیست. جالب است بدانید جوانا استرن از نویسندگان وال استریت ژورنال ستون خود رابدون حروف E و R نوشتتا وخامت ماجرا را نشان دهد:

عذرخواهی اپل

پس از این‌که مشکل فراگیر شد و پای آن بهستونی از وال استریت ژورنالنیز کشیده شد، اپل سرانجام اعتراف کرده «تعداد اندکی» از کاربران کماکان مک‌بوک با نسل سوم سوییچ‌ها هم دچار این مشکل هستند:

ما آگاه هستیم که تعداد اندکی از کاربران دارای مشکلاتی با نسل سوم کیبورد پروانه‌ای مک‌بوک هستند و به این خاطر عذرخواهی می‌کنیم.

با این‌حال سخنگوی اپل همچنین ادعا کرد اکثریت کاربران نوت‌بوک‌های مک تجربه مثبتی با کیبورد جدید دارند.

اپل باید چکار کند؟

راستش را بخواهید شاید اپل فعلاً نتواند برای کاربران مک‌بوک کار دیگری به جز تعویض رایگان کیبورد انجام دهد. ظاهراً این شرکت نتوانسته طراحی مناسبی برای کیبورد مک‌بوک درون بدنه باریک آن پیدا کند.

انتظار داریم اپل در نسل آینده مک‌بوک کیبورد را بازطراحی کند و اصلاً بعید نیست که ضخامت بدنه این‌بار برخلاف سال‌های گذشته افزایش پیدا کند.

ما چکار کنیم؟

اگر همین حالا از مک‌بوک‌های با سوییچ پروانه‌ای استفاده می‌کنید توصیه می‌کنیم بسیار مراقب باشید خاک و گردوغبار به درون کیبورد آن نفوذ نکند؛ خصوصاً اگر مک‌بوک شما دارای سوییچ‌های پروانه‌ای نسل اول یا دوم است.

اگر با این مشکل مواجه شده‌اید راهکارهای زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

روش‌هایی برای حل مشکل کیبورد مک بوک

  • اگر به اپل استور رسمی دسترسی دارید بهترین راه مراجعه به اپل استور و تعویض رایگان کیبورد است.
  • طبقاین دستورالعملدر وب‌سایت اپل می‌توانید با یک اسپری هوای فشرده کیبورد مک‌بوک خود را تا حد امکان از خاک و گردوغبار تمیز کنید. روی کلیدهای پرکاربردی مثل E، R، W، T یا هر کلید دیگری که مشکل دارد تمرکز کنید.
  • نرم‌افزارUnshakyرا نصب کنید. این نرم‌افزار را یک دانشجوی ۲۵ ساله طراحی کرده که با مشکل دوبار تایپ شدن برخی حروف در کیبورد مک‌بوک خود مواجه شده بود. این نرم‌افزار باعث می‌شود تا مک از ثبت حرف تکراری با فاصله زمانی چند میلی‌ثانیه جلوگیری کند. البته بی‌شک مشکل کیبورد اپل نرم‌افزاری نبوده و با نرم‌افزار هم نمی‌توان آن را به طول کامل حل کرد.
  • از یک کیبورد خارجی (اکسترنال) استفاده کنید. کیبوردهای بی‌سیم و باسیم فراوانی وجود دارند که می‌توانند تجربه تایپ شما را بهم بهبود ببخشند. در عوض حمل کردن کیبورد اضافه آن‌قدرها هم کار ساده‌ای نیست.
  • لپ‌تاپ دیگری خریداری کنید!

به این ترتیب اگر به خرید مک‌بوک علاقه دارید توصیه می‌کنیم فعلاً دست نگه دارید تا اپل در نسل آینده سرانجام این مشکل را برای همیشه حل کند.

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


استقلال جهان هند سامسونگ اپل خبرگزاری حوزه موبایل لیبی سودان نقاشی نوآوری لاستیک تکنولوژی عباس عبدی سید حسین حسینی کوالکام بمب سیدمهدی رحمتی روغن موتور رنگ آمیزی آسانژ آلرژی در نوزادان همایش دکترین مهدویت مرکز فقهی ائمه اطهار عفونت در نوزادان Brad Pitt واکسن نوزادان عکس هایی از زندگی کاری کارگر سنگ تراش لرستانی تصاویری جالب از کوچک ترین مرد جهان زنی با پاهای ۷۰ کیلو گرمی عکس تصاویری از عشق گربه به طوطی محمد علی یحیوی ترسناک ترین آسانسور جهان عکس عکسهای جالب هنرنمایی های زیبا و دیدنی با موتور ساختار مغز دخترا کشف شد عکس عکسهای دیدنی از گاو تک شاخ و 3 شاخ عجیب ترین زمین فوتبال عکس عکسهای جالب و دیدنی روز 18 خرداد 1390 عکس‌هایی از فیلم گشت ارشاد خبر مهم آنجلینا جولی معتاد شد عکس عکس های افراد معروف در فرودگاه ها عکسهایی از مراسم عروسی هیفا وهبی آخر عاقبت تام و جری مثل میگ میگ معلوم شد عکس عکس هایی از چپ‌ دست‌ های معروف سینمای هالیوود مصاحبه یحیوی تصاویر جالب و دیدنی از مجسمه های شنی عکس های زیبا ترین زنان جهان ساخت قاب عکس نقاشی جنگل نقاشی عقاب نقاشی کبوتر نقاشی طاووس نقاشی قو ایمنی در نوزادان

به روایت تصویر


به روایت ویدئو