هیل پس از ضیافت ناهار الحریری علیه حزب الله و ایران موضع گرفت - خبرگزاری ایرنا | نیوز پارسی
هیل پس از ضیافت ناهار الحریری علیه حزب الله و ایران موضع گرفت

هیل پس از ضیافت ناهار الحریری علیه حزب الله و ایران موضع گرفت


بازدید: 15

تاریخ: 1397/10/24

ساعت: 22:29


به گزارش ایرنا، وی امروز (دوشنبه) در ادامه دیدارهایش با الحریری دیدار و درباره مسائل لبنان و منطقه و روابط دو کشور گفت و گو کرد.
هیل که همزمان با سفر منطقه ای «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به بیروت آمده در جمع خبرنگاران گفت: وزیر خارجه آمریکا از من خواست که برای گفت و گو درباره استراتژی منطقه ای آمریکا و اهمیت روابط مان با دولت و ملت لبنان به این کشور سفر کنم.
وی افزود: ما مصمم به فراهم کردن شرایط لازم برای تضمین قدرت لبنان برای عمل به تعهدات جهانی اش هستیم.
معاون وزیر خارجه آمریکا با اشاره به سخنرانی اخیر پمپئو در قاهره مدعی شد: ما با همکاری همپیمانان و شرکایمان برای تحقق خاورمیانه باثبات و شکوفا از جمله در لبنان تلاش خواهیم کرد. شما موفقیت ما را در ائتلاف علیه داعش برای از بین بردن آن از جمله در لبنان دیدید.
هیل افزود: با تکمیل ماموریت آزادسازی مناطق تحت سلطه داعش، نیروهای آمریکا را از سوریه به وطن خود باز می گردانیم. اما همچنان در همکاری با شرکایمان برای تضمین از بین رفتن کامل داعش، پایبند خواهیم بود. ما همچنان به اهداف کلی مان در سوریه پایبند هستیم.
وی با تکرار مواضع ضد ایرانی اخیر پمپئو گفت: ما از طریق دیپلماسی و همکاری با شرکایمان به حضور نظامی ایران در سوریه پایان خواهیم داد و از طریق فرایند سیاسی با محوریت سازمان ملل برای تحقق صلح و ثبات تلاش خواهیم کرد.
هیل از تفاهم آمریکا با همپیمانان منطقه ای خود برای مقابله با 'برنامه های انقلابی نظام ایران' و ناکام کردن اهداف و فعالیت های منطقه ای آن از جمله در لبنان گفت و تاکید کرد: آمریکا به همکاری با ملت و نهادهای قانونی دولتی در لبنان از جمله نیروهای مسلح و پلیس این کشور برای مواجهه با چالش های مشترک پایبند است.
معاون وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه کشورش به تلاش های خود برای رویارویی با به گفته وی 'فعالیت های خطرناک ایران در همه منطقه'، ادامه می دهد، حزب الله لبنان را از جمله سازمان های تروریستی خواند که از سوی ایران تامین مالی می شود.
هیل افزود: وجود یک گروه شبه نظامی خارج از سیطره دولت که از سوی هیچ یک از طیف های ملت لبنان مورد بازخواست قرار نمی گیرد، غیرقابل قبول است.
معاون وزیر خارجه آمریکا با تکرار ادعای رژیم صهیونیستی درباره حفر تونل های زیر زمینی برای اهداف تهاجمی و در اختیار داشتن 100 هزار موشک بوسیله حزب الله، این نیرو را تهدیدی برای ثبات منطقه خواند.
هیل در حالی حزب الله را گروهی تروریست و خطری برای ثبات منطقه ای دانست که نیروهای این حزب در کنار ارتش لبنان تابستان سال گذشته موفق شدند مناطق شرقی لبنان را پس از سه سال از حضور گروه های تروریستی تکفیری پاکسازی کنند.
به گفته بسیاری از ناظران حضور نیروهای این حزب در نبرد علیه گروه های تروریستی در سوریه، نقش مهمی در بازدارندگی لبنان و جلوگیری از گسترش تروریسم در این کشور داشته است.
معاون وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنانش به تحولات داخلی لبنان اشاره کرد و گفت: جامعه جهانی به دقت وضعیت دولت لبنان را بررسی می کند. انتخاب دولت مساله ای است که تنها به خود لبنانی ها برمی گردد اما نوع دولتی که برگزیده می شود برای همه ما مهم است.
معاون وزیر خارجه آمریکا که شنبه شب سفر خود را به لبنان آغاز کرد پیش از این به طور جداگانه با رئیس جمهوری، وزیر خارجه، فرمانده ارتش و رئیس دستگاه امنیتی لبنان دیدار کرد.
او همزمان با سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به منطقه به بیروت سفر کرد.
هیل سال ها سفیر آمریکا در بیروت بوده و اکنون نیز به عنوان نفر سوم وزارت خارجه آمریکا شناخته می شود.
گفته می شود مهمترین هدف سفر وی به لبنان تلاش برای محدود کردن و فشار به حزب الله لبنان است.
خاورم**2054

مطالب مشابه