چهارصدسالگی ورود بردگان به آمریکا؛ زندگی لاکچری روی استخوان بردگان - مشرق نیوز | نیوز پارسی
چهارصدسالگی ورود بردگان به آمریکا؛
							
						زندگی لاکچری روی استخوان بردگان

چهارصدسالگی ورود بردگان به آمریکا؛ زندگی لاکچری روی استخوان بردگان


منبع: مشرق نیوز

بازدید: 3

تاریخ: 1398/1/9

ساعت: 22:57


اطلاعات DNA کشف‌شده از ذرات بزاق بجامانده بر یک چپق رُسی در مریلند آمریکا متعلق به زنی از مناطق غرب آفریقا در سیرالئون بوده که 200 سال پیش در آنجا مدفون شده است.

سرویس جهان مشرق- باستان‌شناسان آمریکایی در یکی از حفاری‌های خود در ایالت مریلند به یک چپق از جنس گِل رُس برخورده‌اند که حدود ۲۰۰ سال پیش در آن مکان دفن شده و اطلاعات DNA از ذرات باقی‌مانده بر آن نشان می‌دهد مربوط به اقوام آفریقایی در منطقه‌ای است که هم‌اکنون بخشی از سیرالئون را تشکیل می‌دهد.

«به نظرم این اولین بار است که چنین کشفی ممکن می‌شود». این را شرودر از گروه باستان‌شناسان می‌گوید زیرا اولین بار است چنین یافته‌ای در نشریه Journal of Archeaologocal Science چاپ می‌شود. وی کشف رابطه بزاق به جامانده بر این چپق رُسی با ریشه قومی و نژادی‌اش را از نظر علمی «الهام‌بخش» توصیف می‌کند:«هیجان انگیز است که از یک شیء بتوان دی‌ان‌ای گرفت».

اطلاعات این دی‌ان‌ای ابتدا در دانشگاه مریلند به دست آمده و سپس برای تطبیق به دانشگاه کپنهاگ فرستاده شده که بانک داده‌ای از دی‌ان‌ای های آفریقایی دارد.

منطقه‌ای که در کرونزویل در حال اکتشاف است تا سال ۱۸۶۴ محل اسکان بردگان آفریقایی در زاغه‌ها بوده و احتمالاً در همانجا قبرستان بردگان قرار داشته که این چپق نیز از آن به دست آمده است. بزاق به دست آمده به زنی از قوم Mende در غرب آفریقا تعلق دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

لغو بردگی یا برده‌هایی که دیگر فایده نداشت برده بمانند+ تصاویر

جولیا پابلیسکی از باستان‌شناسان ارشد مریلند می‌گوید «به محض اینکه بردگان آفریقایی در کشتی‌های انگلیسی و آمریکایی سوار می‌شدند، دیگر فرقی نمی‌کرد که از بنین باشند یا از سیرالئون چون هویت قبلی آنها پاک می‌شد و انسانیت‌شان از آنها سلب می‌شد».

نکته جالب اینکه امسال گرامیداشتِ چهارصدمین سالگردِ پیاده‌شدن اولین بردگان در سواحل آمریکا نیز برگزار می‌شود، در سال ۱۶۱۹ میلادی. ممنوعیت برده‌داری در ژانویه ۱۸۶۳ میلادی با اعلامیه آبراهام لینکلن ابلاغ شد و پس از وقوع جنگ معروف به برده‌داری یا جنگ شمال و جنوب، به سیزدهمین اصل متمم قانون اساسی آن کشور تبدیل شد.

منابع

https://www.theguardian.com/world/2019/mar/16/maryland-archaeology-study-slave-woman-dna-pipe-sierra-leone

https://constitutioncenter.org/interactive-constitution/amendments/amendment-xiii

مطالب مشابه
موضوعات داغ امروز


استقلال جهان هند سامسونگ اپل خبرگزاری حوزه موبایل لیبی سودان نقاشی نوآوری لاستیک تکنولوژی عباس عبدی سید حسین حسینی کوالکام بمب سیدمهدی رحمتی روغن موتور رنگ آمیزی آسانژ آلرژی در نوزادان همایش دکترین مهدویت مرکز فقهی ائمه اطهار عفونت در نوزادان Brad Pitt واکسن نوزادان عکس هایی از زندگی کاری کارگر سنگ تراش لرستانی تصاویری جالب از کوچک ترین مرد جهان زنی با پاهای ۷۰ کیلو گرمی عکس تصاویری از عشق گربه به طوطی محمد علی یحیوی ترسناک ترین آسانسور جهان عکس عکسهای جالب هنرنمایی های زیبا و دیدنی با موتور ساختار مغز دخترا کشف شد عکس عکسهای دیدنی از گاو تک شاخ و 3 شاخ عجیب ترین زمین فوتبال عکس عکسهای جالب و دیدنی روز 18 خرداد 1390 عکس‌هایی از فیلم گشت ارشاد خبر مهم آنجلینا جولی معتاد شد عکس عکس های افراد معروف در فرودگاه ها عکسهایی از مراسم عروسی هیفا وهبی آخر عاقبت تام و جری مثل میگ میگ معلوم شد عکس عکس هایی از چپ‌ دست‌ های معروف سینمای هالیوود مصاحبه یحیوی تصاویر جالب و دیدنی از مجسمه های شنی عکس های زیبا ترین زنان جهان ساخت قاب عکس نقاشی جنگل نقاشی عقاب نقاشی کبوتر نقاشی طاووس نقاشی قو ایمنی در نوزادان

به روایت تصویر


به روایت ویدئو