چه خودروهایی در سال 98 باید معاینه فنی بگیرند؟ - چرخان | نیوز پارسی
چه خودروهایی در سال 98 باید معاینه فنی بگیرند؟

چه خودروهایی در سال 98 باید معاینه فنی بگیرند؟


منبع: چرخان

بازدید: 4

تاریخ: 1398/1/26

ساعت: 22:24


به گزارشچرخان، سیدنواب حسینی‌منش مدیرعامل ستادمعاینه فنیخودروهای تهران در مصاحبه‌ای پیرامون وضعیت خودروهای نیازمندمعاینه فنیگفت: موارد مربوط بهمعاینه فنیخودرو در قانون هوای پاک مصوب مجلس شورای اسلامی آورده شده است. طبق این قانون، خودروهای تازه تولید شده تا 4 سال از معافیت برخوردار بوده و پس از آن بایستی هر ساله برای دریافتمعاینه فنیبه مراکز مجاز در سرتاسر کشور مراجعه کنند.

مدیرعامل ستادمعاینه فنیخودروهای تهران در پاسخ به سوالی پیرامون مدل خودروهای مشمول این طرح گفت: طبق این قانون آن دسته از خودروهای تولید 93 و قبل از آن مشمول این طرح شده و همچنین خودروهای وارداتی مدل 2014 و قبل از آن نیز برای دریافت این گواهی باید به مراکز معرفی شده مراجعه نمایند. همچنین آن دسته از خودروهای عمومی تولید سال 96 و قبل از آن بایستی برای دریافت این گواهی مراجعه نمایند که در غیر این‌صورت مشمول جریمه خواهند بود.

وی در ادامه افزود: بر همین اساس طبق همان قوانین قبلی، دوربین‌های سطح شهر از یکم فروردین ماه اقدام به خواندن پلاک‌های فاقد گواهیمعاینه فنیکرده و در صورت عدم دریافت این گواهی، اقدام به ثبت جریمه 50 هزار تومانی خواهد کرد.

معاینه فنی

همچنین گفتنی است که تفاوتی در ماه تحویل خودرو به مشتریان نبوده و تمامی خودروهای تولیدی سال 93 از فروردین تا اسفندماه این سال بایستی از یکم فروردین ماه اقدام به دریافت گواهیمعاینه فنیکرده واقدامات لازم را انجام دهند. لازم به ذکر است که با توجه به الکترونیکی شدن دریافت این گواهی، از این به بعد امکان صدور گواهی جعلی یا خارج از سیستم وجود نداشته و همه خودروها بایستی به مراکز مجاز مراجعه کرده و مراحل لازم را طی نمایند.

از سوی دیگر مالکان خودرو باید بدانند که در صورت رد شدن باید اقدامات تعمیری را انجام دهند و پس از رفع مشکل، پروسه دریافت را تکرار کنند. همچنین همه مراحل دریافت گواهی به صورت آنلاین از طریق سامانه سیمفا بررسی شده و پس از تایید این سامانه، خودرو به مرحله بعدی هدایت شده و پس از خوانش پلاک، گواهی مربوطه به صورت آنلاین صادر می‌شود. در صورتی که متقاضی دریافتمعاینه فنیبرتر هستید، باید به مراکز خاص این گواهی در شهر تهران و سایر کلانشهرها مراجعه کنید که سختگیری‌های این مراکز بسیار زیاد بوده و در صورت موفقیت در دریافت آن، از تخفیفات ویژه‌ای در موضوع طرح ترافیک برخوردار می‌شوید.

مطالب مشابه
به روایت تصویر


به روایت ویدئو