گام به گام تا رشد و توسعه فردی - آرگا | نیوز پارسی
گام به گام تا رشد و توسعه فردی

گام به گام تا رشد و توسعه فردی


منبع: آرگا

بازدید: 5

تاریخ: 1398/1/9

ساعت: 22:32


توسعه فردی شامل پرورش و تقویت مارت هایی در افراد است که آن ها را در جهت اهداف و توانمندی هایشان سوق می دهد. اما برای دستیابی به بهبود فردی باید یک برنامه ریزی درست را پیگیری کرد که شامل مدیریت زمان، انرژی و تمرکز نیز می شود.

هر هدف و مسیری که شما قصد دارید تا در آن قدم بردارید نیازمند راهنمایی و شناسایی مسیر است زمانی که شما هدف خود را به خوبی می شناسید و نسبت به آن آگاهی کافی دارید به خوبی می توانید خود را برای رسیدن به آن آماده کنید. در حقیقت انجام این فرایند آگاه سازی، بهبود فردی، توانمندسازی فردی و توسعه فردی نامیده می شود که طبق آن فرد به دنبال پرورش مهارت هایی است که در اهداف شناسایی شده اند و برای رسیدن به آن مورد نیاز هستند.

 

چگونه توسعه فردی داشته باشیم؟

با توجه به تعاریف مختصری که در رابطه با موضوع توانمند سازی فردی ارائه شد می توان به خوبی به این موضوع پی برد که برنامه ریزی یکی از اصول توانمندسازی است و به طور کلی راه های کلی و تایید شده ای ارائه می شود که شما می توانید برای توسعه خود در هدف های مختلف به آنها تکیه کنید و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

به لحاظ علمی تئوری های متعددی در زمینه توسعه شخصی وجود دارد یکی از ساده ترین و معروف ترین این تئوری های پر کاربرد تئوری مازلو است که در رابطه با خود شکوفایی است. مبحث اصلی در این تئوری بیان کننده سلسله مراتبی بودن نیازهای انسان است که بر اساس آن نیازهای به صورت مرحله رشد و توسعه می یابند تا در نهایت به خود شکوفایی می رسند.

اما توسعه فردی دارای جوانب مختلفی است و به طور کلی به دو بخش ذهنی و جسمی تقسیم می شود در هر فرد سلامت جسم و ذهن نوعی عامل تعیین کننده برای سلامت او محسوب می شود. بنابراین در توسعه خود باید جسم و روان خود را با استفاده از راه های مختلف درمان کنید و آن ها را رشد و پرورش دهید.

توسعه فرد و مهارت ها

بهبود جسمی:

سلامت جسم شما نیز می تواند در تعیین میزان موفقیت و رسیدن به اهداف تعیین کننده باشد بیشترین مواردی که در این نوع از توسعه فردی مورد توجه است داشتن برنامه غذایی مناسب و صحیح، پیگیری بیماری ها، تغییر سبک زندگی نادرست، داشتن خواب کافی، ورزش کردن و … است. بر طبق طبقه بندی نیازهای مازلو فرد زمانی می توانند به نیازهای سطح بالاتر همچون خود شکوفایی دست پیدا کنید که نیازهای سطحی او همچون غذا، امنیت و … تامین شده باشد.

در صورتی که فرد در وضعیت جسمانی خود دچار ناهنجاری باشد به سختی می تواند برای خود اهدافی بالاتر از دستیابی به سلامت جسمی تعیین کند و این در برخی موارد مانع پیشرفت فرد خواهد شد.

بهبود ذهنی:

یکی دیگر از مواردی که در توسعه فردی به آن تاکید می شود پرورش قدرت ذهن باشد شاید وضعیت جسمی ابتدایی ترین اصل توسعه فرد باشد و توسعه ذهنی پیچیده ترین و مهم ترین آن تلقی شود. ذهن انسان عامل مهم و تعیین کننده در موفقیت افراد است و در بیشتر مقالات نیز برای دستیابی به اهداف بر پرورش ذهن و تقویت آن تاکید می شود.

توسعه دادن فردی

اما به طور کلی برنامه هایی که برای توسعه ذهنی به کار می روند شامل: مدیریت استرس، افزایش اعتماد به نفس، کنترل ذهن و تغییر در جهت مثبت، افزایش مهارت های ارتباطی و رهبری، مهارت های حل مساله و کنترل خشم می باشد.

گاه های اساسی برای بهبود فردی:

برای اینکه توسعه در فرد انجام شود باید چند گام اساسی را مورد توجه قرار دارد که در نهایت به توسعه فرد ختم می شوند و مهارت های او را افزایش می دهند.

توسعه فرد از جهات مختلف

شناخت در هر زمینه ای می تواند مهم ترین عامل برای موفقیت باشد در توسعه فردی نیز باید بر موضوع فردی، اهداف و مهارت ها شناخت و آگاهی داشته باشید. مرحله ای دیگر از توسعه فرد نوشتن مهارت هایی است که نیاز به بهبود و توسعه دارند. در نهایت نیز باید موانعی که بر سر راه شما وجود دار را از بین ببرید و مانع تاثیر آنها در مسیر شوید.موضوعات داغ امروز


استقلال جهان هند سامسونگ اپل خبرگزاری حوزه موبایل لیبی سودان نقاشی نوآوری لاستیک تکنولوژی عباس عبدی سید حسین حسینی کوالکام بمب سیدمهدی رحمتی روغن موتور رنگ آمیزی آسانژ آلرژی در نوزادان همایش دکترین مهدویت مرکز فقهی ائمه اطهار عفونت در نوزادان Brad Pitt واکسن نوزادان عکس هایی از زندگی کاری کارگر سنگ تراش لرستانی تصاویری جالب از کوچک ترین مرد جهان زنی با پاهای ۷۰ کیلو گرمی عکس تصاویری از عشق گربه به طوطی محمد علی یحیوی ترسناک ترین آسانسور جهان عکس عکسهای جالب هنرنمایی های زیبا و دیدنی با موتور ساختار مغز دخترا کشف شد عکس عکسهای دیدنی از گاو تک شاخ و 3 شاخ عجیب ترین زمین فوتبال عکس عکسهای جالب و دیدنی روز 18 خرداد 1390 عکس‌هایی از فیلم گشت ارشاد خبر مهم آنجلینا جولی معتاد شد عکس عکس های افراد معروف در فرودگاه ها عکسهایی از مراسم عروسی هیفا وهبی آخر عاقبت تام و جری مثل میگ میگ معلوم شد عکس عکس هایی از چپ‌ دست‌ های معروف سینمای هالیوود مصاحبه یحیوی تصاویر جالب و دیدنی از مجسمه های شنی عکس های زیبا ترین زنان جهان ساخت قاب عکس نقاشی جنگل نقاشی عقاب نقاشی کبوتر نقاشی طاووس نقاشی قو ایمنی در نوزادان

به روایت تصویر


به روایت ویدئو