۵ هزار زندانی افغانستانی در ایران - فردا نیوز | نیوز پارسی

۵ هزار زندانی افغانستانی در ایران

منبع: فردا نیوز

بازدید: 14

تاریخ: 1397/8/5

ساعت: 18:04


وزیر دادگستری افغانستان برای مذاکره درخصوص تعیین تکلیف وضعیت حدود ۵ هزار نفر از هموطنانش که در ایران زندانی هستند به ایران آمد.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری کشورمان در دیدار با عبدالبصیر انور، وزیر دادگستری افغانستان در محل وزارت دادگستری، با اشاره به تعداد قابل توجه اتباع افغانستانی حاضر در زندان‌های ایران، بر افزایش همکاری‌های طرفین برای حل مشکلات این افراد تاکید کرد.

وزیر دادگستری کشورمان به اجرای موافقت نامه انتقال محکومان با کشور افغانستان اشاره کرد و گفت: همکاری‌های خوبی در این زمینه انجام شده است و حدود پنج هزار زندانی افغانستانی در ایران داریم.

وی تعداد زندانیان ایرانی محبوس در زندان‌های افغانستان را ۲۲ نفر اعلام کرد و گفت: تعداد قابل توجهی از اتباع افغانستانی به دلیل جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان‌های کشورمان هستند.

آوایی گفت: ایران و افغانستان مرز مشترک طولانی دارند و اکنون ایران میزبان تعداد زیادی از اتباع افغانستان است که این افراد از خدمات بهداشتی و آموزشی قابل قبولی بهره‌مند هستند و جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد تا حضور این افراد جنبه قانونی پیدا کرده و از حقوق قانونی بهتری بهره‌مند شوند. ایران و افغانستان به دلیل سابقه فرهنگی و مذهبی دارای وجوه مشترک بسیاری هستند و تمام زمینه‌ها برای توسعه و تعمیق روابط وجود دارد که نیاز به برنامه ریزی دارد.

وی با اشاره به اینکه حدود هزار نفر از اتباع افغانستانی در زندان‌های کرمان، اصفهان، مرکزی، فارس، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان حضور دارند، گفت: باید مسیر انتقال این افراد با روند طبیعی انجام شود.

لازم به ذکر است عبدالبصیر انور، وزیر دادگستری افغانستان و هیأت همراه صبح امروز وارد کشورمان شدند.

انور در سفر سه روزه خود به جمهوری اسلامی ایران علاوه بر دیدار با وزیر دادگستری و امضای یادداشت تفاهم همکاری، به اصفهان و مشهد نیز سفر می‌کند.

مطالب مشابه




به روایت تصویر


به روایت ویدئو