سهم قیمت بنزین در درآمد مردم جهان چقدر است؟

منبع: عصر خودرو

15

1398/2/27

20:50


سهم قیمت بنزین در درآمد مردم جهان چقدر است؟

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از خبرآنلاین این گزارش بر مبنای داده های سال 2018 بوده و متوسط قیمت دلار را در ایران  7200 تومان در نظر گرفته است.

گفتنی است در کشورهای مورد نظر دولت هیچ یارانه ای برای سوخت به مردم پرداخت نکرده و قیمت تمام شده بنزین به تناسب تورم افزایش پیدا می کند. اما در کشور ما قیمت بنزین هنوز به نرخ واقعی نرسیده و هرگونه افزایش قیمت با مخالفت های فراوان روبرو می شود. این در حالی است که یارانه پرداختی دولت به مصرف کنندگان بنزین طی سالهای گذشته منجر به کاهش منابع شده و از سوی دیگر آثار مخرب پایین بودن نرخ بنزین نسبت به دیگر کشورها باعث آلودگی هوا، مصرف بی رویه، عدم استفاده از وسایل نقلیه عمومی، ترافیک و بدتر ازهمه قاچاق روزافزون این محصول گرانقیمت به کشورهای همسایه شده است.

اگرچه قیمت بنزین با ثابت ماندن از سال 94 تا امروز، موجب افزایش یارانه دولتی به مصرف این فرآورده نفتی شده و هر کس بیشتر بنزین مصرف کند، بیشتر از یارانه پنهان دولتی آن بهره‌مند می‌شود، اما روند افزایش نرخ بنزین و کاهش یارانه آن قطعا باید با روند افزایش دستمزد و سایر شاخص های معیشت تناسب داشته باشد.

از سوی دیگر تورم ناشی از افزایش نرخ بنزین در کنار سایر شاخص‌هایی که این روزها قیمت کالاها و خدمات را چندین برابر افزایش داده است، موضوعی است که به سادگی نمی توان از آن گذشت. از این رو تغییر در نرخ بنزین نیاز به بررسی و مطالعه بیشتر دارد.

سهم قیمت بنزین در درآمد مردم جهان چقدر است؟

سهم قیمت بنزین در درآمد مردم جهان چقدر است؟

 

دانلود با کیفیت

مطالب مشابه


ویدئو