بزرگترین تضاد تاریخ غذا در جهان / ارتباط نازی‌ها و آشویتس با مک دونالد چیست؟

9

1398/2/27

21:00


شاید باورکردنی نباشد که وقتی در یک بخش از جهان مردم شادند در نقطه‌ای دیگر از کره زمین مردمانی در حال سوگواری و ناامید از زندگی به سر می‌برند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  سال‌ها پیش در دهه ۱۹۴۰ یک همزمانی عجیب در جهان رخ داد که تا سال‌ها بعد مورد توجه افراد مختلف قرار نگرفت.

بزرگترین تضاد تاریخ غذا در جهان / ارتباط نازی‌ها و آشویتس با مک دونالد چیست؟

اگر اهل مطالعه تاریخ باشید احتمالا با نام "آشویتس" آشنایی دارید. اردوگاهی بسیار مخوف که محل مرگ و شکنجه هزاران یهودی توسط آلمان نازی شد. گرچه در مورد تعداد کشته شدگان یا وضعیت اردوگاه روایت‌هایی متعدد وجود دارد، اما این حقیقت که نازی‌ها با یهودیان رفتاری خصمانه و بی رحمانه داشتند انکارناپذیر است.


بیشتربخوانید: شگفت انگیزترین حقایق از جنگ جهانی دوم که نمی‌دانستید! + تصاویر


اما یکی از راه‌های شکنجه دادن به انسان‌ها در اردوگاه‌های نازی‌ها شکنجه گرسنگی بود. درواقع این گرسنگی و عدم ارائه وعده‌های غذایی گاه تا جایی پیش می‌رفت که منجر به مرگ افراد می‌شد. بر همین اساس نیز اردوگاه آشویتس یکی از سردمداران کشتار یهودی‌ها بر اثر گرسنگی بود.

اما همزمان با این قاب تاریک و وحشتناک، کیلومتر‌ها آن طرف‌تر از مرز‌های لهستان، دو آمریکایی خلاق یعنی ریچارد و موریس مک دونالد تصمیم گرفتند نخستین رستوران باربیکیو خود را در خیابان ۱۴ غربی در سن برناردینو، کالیفرنیا تأسیس کنند. این دو با وعده غذای سریع و گرم به سرعت مشهور شدند و مجموعه رستوران‌های زنجیره مک دونالد را توسعه دادند. اکنون این دو قاب را کنار یکدیگر بگذارید. یعنی درست در زمانی که عده‌ای در رستوران‌های گرم و نرم و تازه تاسیس مک دونالد مشغول خوش گذرانی بودند عده‌ای در سرما و محرومیت کامل بر اثر گرسنگی و محرومیت از غذا جان می‌باختند.

البته تاریخ از این قاب‌های عجیب کم ندارد و این تنها یکی از میلیون‌ها قاب متضاد در تاریخ جهان محسوب می‌شود.

منبع: انتخاب 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو