برای تماشای خانگی و خرید؛ بسته ویژه «عماریار» برای سالروز کودتای ۲۸ مرداد

منبع: سینما پرس

12

1399/5/27

22:01


سینماپرس: در آستانه سالروز کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲، سامانه «عماریار» مجموعه فیلم‌هایی را برای تماشا در این ایام ارائه کرد.

پوستر مستند آقای نخست وزیر

سینماپرس: در آستانه سالروز کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲، سامانه «عماریار» مجموعه فیلم‌هایی را برای تماشا در این ایام ارائه کرد.

به گزارش سینماپرس، در آستانه سالروز کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲، سامانه «عماریار» مجموعه فیلم‌هایی را برای تماشای خانگی و خرید در این ایام ارائه کرد.

مجموعه مستند ۱۰ قسمتی «روزهای آزادی» به کارگردانی وحید فرجی و تهیه شده در مرکز بسیج صدا و سیما نخستین اثر بسته ویژه «عماریار» برای سالروز کودتای ۲۸ مرداد است. این مستند دخالت‌های سیاسی، نظامی و امنیتی آمریکا را بعد از جنگ جهانی دوم در نقاط مختلف جهان بررسی می‌کند که در اکثر موارد به تغییر حکومت‌های مردمی و پیدایش حکومت‌های سرکوبگر منجر شده است. در بسیاری از این موارد بعد از دخالت آمریکا، کشورهای مورد نظر درگیر جنگ‌ داخلی و خشونت‌های قومی و مذهبی شدند که به مرگ میلیون‌ها انسان منجر شده است.

دیگر اثر این بسته فیلم، مستند «آقای نخست وزیر» است که به کارگردانی محمدرضا امامقلی ساخته شده است. این مستند روایتی از ۲۸ ماه نخست‌وزیری دولت ملی محمد مصدق و روزگار ملت ایران در آن زمان است و وقایع ملی شدن صنعت نفت را که با شخصیت مصدق گره خورده، بررسی می‌کند.

سومین اثر این بسته فیلم، مستند «محاکمه» نام دارد. این مستند به کارگردانی سید احسان عمادی و تهیه‌کنندگی حسام اسلامی بر اتفاقات شب کودتا تا دادگاه بدوی محمد مصدق تمرکز دارد، چرا که تا روز کودتا درباره مصدق حرف‌های زیادی گفته شده است اما کمتر کسی به دادگاه و اتفاقات آن روز پرداخته است.

مستند «نبرد شیلی» به کارگردانی پاتریشیا گازمن، دیگر اثر بسته ویژه «عماریار» برای سالروز کودتای ۲۸ مرداد است. در ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ دولت دمکرات سالوادور آلنده رییس جمهور منتخب شیلی طی کودتای خونین توسط ارتش ژنرال آگوستو پینوشه سرنگون شد. پاتریشیا گازمن و پنج تن از همکارانش اوضاع سیاسی شیلی را طی ۹ ماه تا فردای رسیدن روز کودتا فیلمبرداری کرده بودند. بمباران کاخ ریاست جمهوری و کشته شدن آلنده پایانی بر مستند تأثیرگذار و مؤثر گازمن محسوب می‌شود که حاکی از حماسه تاریخی انقلاب شیلی است.

آخرین اثر این بسته، فیلم سینمایی «حکومت نظامی» نام دارد که به کارگردانی کاستا گاوراس، در سال ۱۹۷۲ ساخته شده است. چریک‌های چپ‌گرای توپامارو (جنبش آزادی‌بخش ملی اروگوئه) کنسول کشور برزیل و یک آمریکایی را گروگان می‌گیرند و مورد بازجویی قرار می‌دهند. آنها معتقدند که این آمریکایی در پوشش کارشناس سازمان همکاری‌های عمرانی، پلیس سیاسی اروگوئه را برای سرکوب جنبش‌های دانشجویی و مردمی تعلیم می‌دهد و کنسول برزیل نیز عامل دیکتاتور وقت این کشور در اروگوئه است.

مخاطبان و علاقه‌مندان می‌توانند برای دانلود و تماشای این آثار، به سایت «عماریار» به نشانی Ammaryar.ir مراجعه کنند.

«عماریار» مرجع عرضه تولیدات صوتی و تصویری جبهه فرهنگی انقلاب است که با شعار «با خانواده فیلم ببینید»، درصدد انتشار و عرضه محتوای سالم از فیلم‌های مستند در وهله اول و فیلم‌های سینمایی و پویانمایی، فیلم‌های کوتاه و نماهنگ از تولیدات داخل و خارج کشور در وهله دوم است.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو